Projekt domu z poddaszem – kilka propozycji
Spis treści:
Domy z poddaszem użytkowym zwieńczone dwuspadowym dachem to aktualnie najtańsze w budowie domy jednorodzinne. Prosta i zwarta bryła oznacza także większą energooszczędność. Ponadto, takie domy mają wyjątkowy klimat oraz w naturalny sposób izolują od siebie strefę dzienną oraz strefę nocną. Szukasz praktycznego projektu domu z poddaszem użytkowym? W niniejszym artykule znajdziesz kilka nowoczesnych projektów za rozsądną cenę.
Czym charakteryzują się domy z poddaszem użytkowym?
Domy z poddaszem użytkowym najczęściej wieńczy dwuspadowy dach o kącie nachylenia przynajmniej 25 st. Kąt nachylenia w dużej mierze decyduje o wysokości pomieszczeń na poddaszu. Wnętrza można podnieść poprzez zastosowanie ścian kolankowych. W domu z poddaszem zwieńczonym dwuspadowym dachem mamy ściany szczytowe o kształcie trójkąta, w których wstawia się duże okna lub portfenetry. W ten sposób łatwiej jest doświetlić wnętrza na poddaszu. W domach z poddaszem użytkowym można także zastosować dach czterospadowy o większym kącie nachylenia.
Projekt domu z poddaszem w naturalny sposób oddziela strefę dzienną, która znajduje się na parterze, od strefy nocnej usytuowanej na poddaszu. Aby lepiej doświetlić wnętrza na poddaszu, w dachach można zastosować okna połaciowe lub też okna pionowe w lukarnach lub wolich oczach. Coraz popularniejszą propozycją domu z poddaszem jest nowoczesna stodoła, w której stosuje się dwuspadowy dach pozbawiony okapu. Domy z poddaszem najczęściej projektuje się na planie prostokąta lub liter L i T, na których można zastosować dach wielospadowy.
Dla kogo projekt domu z poddaszem?
Projekt domu z poddaszem to dobra propozycja dla inwestorów, którzy mają skonkretyzowane oczekiwania względem liczby potrzebnych pokojów i łazienek i mają pewność, że w przyszłości nie pojawi się potrzeba uzyskania większej powierzchni użytkowej. To dobry wybór dla osób, które cenią sobie tradycyjne i klimatyczne domy zachowane w klasycznej stylistyce. Projekty domów z poddaszem cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją funkcjonalność, prostotę, a co za tym idzie, także energooszczędność. Warto również zauważyć, że domy z poddaszem na planie prostokąta zwieńczone dwuspadowym dachem są obecnie najtańszymi domami jednorodzinnymi w budowie.
Przykładowe projekty domów z poddaszem
Jeśli szukasz praktycznego i energooszczędnego domu z poddaszem, na pewno znajdziesz go w obszernym katalogu firmy budowlanej New House. Nasz katalog liczy kilkanaście tysięcy propozycji. Poniżej postanowiliśmy opisać kilka z nich. Być może to właśnie wśród poniższych propozycji znajdziesz projekt domu z poddaszem dostosowany do swoich potrzeb.
Amber
Pierwszą propozycją jest dom z poddaszem zwieńczony dwuspadowym dachem z kalenicą skierowaną prostopadle do drogi. Przed frontową ścianę lekko wysunięty jest dwustanowiskowy garaż, nad którym znajduje się taras zabezpieczony szklaną balustradą. Powierzchnia użytkowa domu Amber wynosi 177,13 m2. Na parterze znajduje się strefa dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią, spiżarnia, szatnia, łazienka, pokój/gabinet oraz kotłownia. Na poddaszu znajdują się cztery sypialnie oraz dwie łazienki. Zastosowano także pustkę nad salonem doświetlaną przez okna kolankowe. Taras widokowy znajduje się także na drugiej ścianie szczytowej i stanowi jednocześnie zadaszenie tarasu ogrodowego. Projekt Amber można zrealizować na działce o minimalnych wymiarach: 21,06 x 25,60 m.
Amor 2
To niewielki dom z poddaszem użytkowym o powierzchni 89,35 m2. Budynek wieńczy dwuspadowy dach z kalenicą usytuowaną równolegle do drogi. Na parterze znajduje się wiatrołap, salon z jadalnią, kuchnia, jeden pokój, łazienka i kotłownia, Na poddaszu dostępne są trzy sypialnie, łazienka oraz pralnia. Wnętrza na poddaszu doświetlają okna dachowe i okna w ścianach szczytowych. Amor 2 to bardzo praktyczny i niedrogi w realizacji projekt domu z poddaszem. Do jego realizacji potrzebna jest działka o minimalnych wymiarach: 17,94 x 16,14 m.
Dom przy Głogowej 6
To dom z poddaszem zwieńczony dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 40 st. i kalenicą położoną równolegle do drogi. Budynek jest wyposażony w jednostanowiskowy garaż wpisany w bryłę domu. Powierzchnia użytkowa Domu przy Głogowej 6 wynosi 129,83 m2. Na parterze znajduje się pokój dzienny, jadalnia, kuchnia, łazienka, wiatrołap, pokój oraz kotłownia. Na poddaszu znajdują się trzy sypialnie, łazienka oraz dwie garderoby. W ścianach szczytowych zastosowano portfenetry. Dom przy Głogowej 6 zachowano w nowoczesnej stylistyce, a do jego wybudowania potrzebna jest działka budowlana o minimalnych wymiarach: 20,85 x 16,60 m.
Anatol III
To klasyczny przykład domu z poddaszem użytkowym usytuowanego na planie litery L z garażem dwustanowiskowym wysuniętym przed ścianę frontową budynku. Budynek wieńczy dwuspadowy dach. W szczytowej ścianie frontowej zastosowano duże okna doświetlające wnętrze domu. Powierzchnia użytkowa domu Anatol III wynosi 125,80 m2. Parter jest podzielony na dwie części. W części wschodniej znajduje się strefa dzienna z dostępem do przestronnego tarasu, a w części zachodniej położone są trzy sypialnie, dwie łazienki, toaleta, pralnia oraz kotłownia. Na poddaszu dostępna jest antresola oraz dwa pokoje. Projekt Anatol III będzie można zrealizować na działce budowlanej o wymiarach: 28,32 x 23,22 m.
Niezawodny – wariant II
Kolejną ciekawą propozycją jest projekt Niezawodny w II wariancie. Jest to dom z poddaszem usytuowany na planie prostokąta i zwieńczony dwuspadowym dachem z kalenicą położoną równolegle do drogi. Elewację wykończono deską, a cokół białym klinkierem, co tworzy bardzo ciekawe i klimatyczne połączenie. Powierzchnia użytkowa domu Niezawodny – wariant II wynosi 89 m2. Na parterze znajduje się strefa dzienna, dodatkowy pokój, łazienka i kotłownia. Na poddaszu znajdują się trzy sypialnie oraz duża łazienka. Do zrealizowania tego projektu potrzebna będzie działka budowlana o minimalnych wymiarach: 16,8 x 17,00 m.
Sosenka Wariant M
Ostatnia propozycja to dom z poddaszem użytkowym zwieńczony dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 45 st. z kalenicą położoną równolegle do drogi. Budynek jest wyposażony w garaż z jednym miejscem parkingowym. Powierzchnia użytkowa domu Sosenka wariant M wynosi 64,21 m2. Na parterze znajduje się pokój dzienny z aneksem kuchennym oraz łazienka, a na poddaszu dwie sypialnie. To doskonała opcja dla osób szukających domu taniego w budowie. Powierzchnia zabudowy poniżej 70 m2 oznacza, że jest to dom, który można wybudować bez pozwolenia, po zgłoszeniu. Do budowy domu potrzebna będzie działka o wymiarach: 19,00 x 13,65 m2.
Gdzie znaleźć dobry projekt domu z poddaszem?
Firma budowlana New House dysponuje obszernym katalogiem gotowych projektów domów, które można przeglądać na naszej stronie internetowej. To efekt współpracy z wieloma cenionymi pracowniami architektonicznymi. W naszym katalogu znajdziesz domy z poddaszem zwieńczone dachem dwuspadowym, czterospadowym i wielospadowym. Wśród nich dostępne są coraz popularniejsze w ostatnich latach nowoczesne stodoły. Projekty na naszej stronie posiadają wycenę, którą można sprawdzić jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie projektu. W ten sposób łatwiej wybierzesz projekt domu z poddaszem dostosowany do swoich potrzeb.