Jeśli marzysz o oryginalnym i ciekawym domu, który oferuje dodatkowe możliwości aranżacyjne, dom w kształcie litery L okaże się dobrym rozwiązaniem. Popularność takich domów stale rośnie, właśnie ze względu na kształt oferujący ciekawszy wygląd i dodatkowy potencjał zagospodarowania przestrzeni. W tym artykule omówimy, czym charakteryzują się takie domy, a także przedstawimy przykładowe projekty domów w kształcie litery L.
Czym charakteryzują się domy w kształcie litery L?
Domy w kształcie litery L wciąż posiada zwartą bryłę, która tak naprawdę składa się z dwóch prostokątów. Czasami w krótszym prostokącie mieści się garaż – to zresztą jeden z popularniejszych sposobów zagospodarowania domu w kształcie litery L – garaż jest wysunięty przed ścianę frontową. Istnieją także projekty, w których prostokąty wykorzystuje się na wygospodarowanie dwóch stref: dziennej i nocnej. Wówczas garaż może stanowić dodatkowe urozmaicenie bryły, jeśli zostanie nieco wysunięty poza jeden z boków. Bardzo istotna jest wnęka pomiędzy ścianami zewnętrznymi. Można ją wykorzystać na stworzenie reprezentacyjnego patio będącego przedłużeniem salonu.
Jakie zalety oferuje dom w kształcie litery L?
Dom w kształcie litery L jest dużo ciekawszy od domów na planie prostokąta. Oferuje dwie odrębne części domu, co daje więcej swobody w zarządzaniu przestrzenią. Dużym plusem jest także wnęka pomiędzy ścianami, która pozwala na stworzenie dużego tarasu z pergolą lub reprezentacyjnego patio stanowiącego przedłużenie salonu. Zazwyczaj wnęka ta jest zadaszona. Domy w kształcie litery L mogą posiadać dach czterospadowy lub dach dwuspadowy o prostopadłej kalenicy. Domy w kształcie litery L cieszą się ogromną popularnością od wieków. Wznoszono je już w starożytnych Chinach, sądząc, że łatwiej w nich zastosować zasady feng shui. Dom w kształcie litery L niewątpliwie daje nam więcej możliwości w aspekcie izolowania od siebie niektórych stref w domu.
Przykładowe projekty domów w kształcie litery L
Interesuje Cię budowa domu w kształcie litery L? Projekty te w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością, a to oznacza dużą różnorodność i możliwość łatwiejszego doboru projektu pod kątem indywidualnych potrzeb. Poniżej przygotowaliśmy przykładowe projekty domów w kształcie litery L:
Parterowy
Jak sama nazwa wskazuje, jest do dom parterowy zwieńczony czterospadowym dachem. Przed ścianę frontową nieznacznie wysunięty jest jednostanowiskowy garaż, co dodatkowo urozmaica bryłę. W zachodnim skrzydle domu znajduje się salon z jadalnią, kuchnia, a także hol ze schodami prowadzącymi na strych. Wschodnią część stanowi strefa nocna złożona z trzech sypialni, łazienki i toalety. Projekt Parterowy stanowi świetny przykład na zagospodarowanie wnęki, w której wykonano duży taras z podcieniem, na który można wyjść z salonu oraz dwóch sypialni. Powierzchnia użytkowa tego domu wynosi 118m2, a minimalne wymiary działki to: 22,15 x 24,49 m.
Lori 2
To niewielki dom parterowy zwieńczony czterospadowym dachem. Przed frontową ścianę budynku wysunięty jest jednostanowiskowy garaż i to właśnie on nadaje budynkowi kształt litery L. Zachodnia część parteru to strefa dzienna złożona z salonu, jadalni oraz kuchni wyposażonej w spiżarnię. Z salonu można przejść na taras położony od strony ogrodu. Punkt centralny to wejście z przedsionkiem, hol oraz łazienka. Natomiast w części wschodniej położone są dwie sypialnie, ale również kotłownia, z której można przejść do garażu. Powierzchnia użytkowa domu Lori 2 wynosi 84m2, a do zrealizowania projektu potrzebna jest działka o minimalnych wymiarach: 20,65 x 23,75 m.
DomPasja 55
To nowoczesny dom parterowy zwieńczony czterospadowym dachem o kącie nachylenia 30 st. Budynek jest wyposażony w duży, dwustanowiskowy garaż wysunięty przed frontową ścianę budynku. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 143,80 m2, na którą składa się przestronny salon z jadalnią, kuchnia, cztery pokoje oraz dwie łazienki. Wnękę między ścianami wykorzystano do stworzenia reprezentacyjnego podcienia przed wejściem. Do zrealizowania projektu DomPasja 55 potrzebna jest działka budowlana o minimalnych wymiarach: 27,20 x 24,30 m.
Viking 4
Jest to przytulny dom z poddaszem użytkowym, w którym zastosowano wysunięty przed frontową ścianę jednostanowiskowy garaż, a ponadto nieco „ścięty” pokój dzienny, co pozwoliło uzyskać przedłużenie salonu w postaci podcienia prowadzącego na taras. To bardzo funkcjonalny układ dający spore możliwości aranżacyjne. Dom wieńczy dwuspadowy dach. Powierzchnia użytkowa domu Viking 4 wynosi 164m2, a do dyspozycji domowników pozostaje duża strefa dzienna, cztery sypialnie, dwie łazienki i toaleta. Minimalnie wymiary działki dla tego domu wynoszą: 21,44 x 23,55 m.
Sielanka
To kolejny projekt domu parterowego zwieńczonego czterospadowym dachem. Budynek jest wyposażony w dwustanowiskowy garaż wpisany w główną bryłę domu. Przed nią wysunięta jest natomiast strefa dzienna z wykuszami oraz narożną ścianą. To sprawia, że dom prezentuje się wyjątkowo ciekawie i oryginalnie. Powierzchnia użytkowa domu Sielanka wynosi 118,40 m2. Do dyspozycji domowników pozostaje salon z jadalnią, kuchnia, trzy sypialnie i dwie łazienki. Projekt można zrealizować na działce o minimalnych wymiarach: 23,52 x 24,83 m.
HomeKoncept-43
Jest to dom parterowy zachowany w nowoczesnej stylistyce. Przed ścianę frontową wysunięty jest dwustanowiskowy garaż. Główna bryła domu, nie licząc garażu, posiada kształt litery L. W zachodniej części dostępna jest przestronna strefa dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią, a w części wschodniej mieszczą się trzy sypialnie, łazienka, toaleta i garderoba. We wnęce miedzy ścianami zastosowano przestronny taras z pergolą. Murowaną pergolę zastosowano także nad wejściem do domu. Powierzchnia użytkowa domu HomeHoncept-43 wynosi 124,59 m2. Do zrealizowania tego projektu potrzebna jest działka o minimalnych wymiarach wynoszących: 22,82 x 26,47 m.
Willa Eska
W tym projekcie zastosowano bryłę domu na planie odwróconej litery L, a dodatkowo przed ścianą frontową wysunięto dwustanowiskowy garaż z charakterystyczną ścianą szczytową. W jednym skrzydle domu znajduje się salon z jadalnią, kuchnia, spiżarnia i toaleta, w części centralnej mamy sień i hol ze schodami prowadzącymi na poddasze, a w drugiej części parteru znajduje się duża sypialnia z łazienką i kotłownia. Na poddaszu dostępne są trzy sypialnie, łazienka i antresola obok pustki przestrzennej nad salonem. Powierzchnia użytkowa domu Willa Eska wynosi 177,79 m2. Do wybudowania tego domu potrzebna jest działka o minimalnych wymiarach: 23,56 x 25,31 m.
Niko 2
Ostatnią propozycją jest przytulny dom parterowy w tradycyjnej stylistyce. Bryła domu posiada charakterystyczny kształt litery L, przed ścianę frontową delikatnie wysunięty jest dwustanowiskowy garaż. We wschodniej części domu położona jest strefa dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią, punkt centralny do wiatrołap i hol z toaletą, natomiast na zachodnie skrzydło składają się trzy pokoje i dwie łazienki. W sumie 116,24m2 powierzchni użytkowej. Dom parterowy Niko 2 wieńczy dwuspadowy dach. We wnęce między ścianami zastosowano przestronny taras z podcieniem. Dom będzie można wybudować na działce o minimalnych wymiarach: 21,85 x 24,85 m.
Gdzie znajdziesz więcej projektów domów w kształcie litery L?
Jeśli wśród powyższych projektów nie ma takiego, który sprostałby Twoim oczekiwaniom, pamiętaj, że na stronie firmy budowlanej New House znajdziesz obszerny katalog projektów liczący kilkanaście tysięcy różnorodnych opracowań. W tym miejscu bez trudu wybierzesz dom w kształcie litery L dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dużym plusem jest to, że projekty dostępne na naszej stronie posiadają wycenę, którą można sprawdzić jeszcze przed zakupem projektu. Dzięki temu łatwiej jest dobrać projekt pod kątem dostępnego budżetu.