Zabudowa zagrodowa to pojęcie nierozerwalnie powiązane z działką rolną, jako iż to właśnie na takich działach powstaje ten rodzaj zabudowy. W dużym skrócie – chodzi o dom mieszkalny wraz z budynkami gospodarczymi niezbędnymi do prowadzenia gospodarstwa rolnego. W tym artykule sprawdzimy definicję zabudowy zagrodowej, a także podpowiemy, kto może zakupić działkę rolną lub dom wybudowany na działce pod ten rodzaj zabudowy.
Definicja zabudowy zagrodowej
Przepisy prawa budowlanego nie regulują tego, czym jest zabudowa zagrodowa. Aby poznać definicję tego pojęcia musimy sięgnąć po rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. O zabudowie zagrodowej traktuje paragraf 3 punkt 3 tego rozporządzenia. Zgodnie z definicją, zabudowa zagrodowa to w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze i inwestorskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz gospodarstwach leśnych. Diabeł tkwi w szczegółach, a tym szczegółem jest zwrot: „w szczególności”, który czyni powyższą definicję otwartą na interpretację. W końcu w naszym kraju nie może być za prosto, jeśli chodzi o przepisy prawne.
Dlatego warto sięgnąć po orzecznictwo sądów administracyjnych. I tak, możemy się tu spotkać ze stwierdzeniem, że zabudowę zagrodową należy zdefiniować jako zespół budynków obejmujących wiejski dom mieszkalny i zabudowania gospodarskie, położony w obrębie jednego podwórza, najczęściej otoczonego płotem. Zgodnie z definicją, dom mieszkalny jest nierozerwalnie związany z innymi budynkami gospodarczymi na terenie działki, a całość ma służyć prowadzaniu gospodarstwa rolnego. To dość istotne w kwestii obrotu takimi nieruchomościami.
Jakie budynki wchodzą w skład zabudowy zagrodowej?
W skład zabudowy zagrodowej wchodzi dom mieszkalny należący do właściciela gospodarstwa rolnego, jak również wszystkie budynki gospodarcze, niezbędne do prowadzenia gospodarstwa rolnego, wśród których możemy wymienić np.: stodołę, oborę, drewutnię, stajnię, spichlerz, magazyn, ale również garaż. Na terenach wiejskich bardzo często spotkamy się z sytuacją, w której poszczególne budynki stanowią również granicę zabudowanej parceli. Natomiast przestrzenie pomiędzy budynkami ogradza się płotem, siatką lub innym rodzajem ogrodzenia.