Dom czy mieszkanie? Rozważamy wszystkie za i przeciw
Spis treści:
Dom czy mieszkanie – to odwieczny dylemat wielu osób, które przymierzają się do zmiany lub zakupu nieruchomości. Zarówno dom, jak i mieszkanie mają swoje mocne i słabe strony, a wybór zależy w dużej mierze od posiadanego budżetu, indywidualnych preferencji, ale również tego, gdzie spędziło się ostatnie kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. W tym artykule postaramy się omówić plusy i minusy wszystkich rozwiązań i wskazać to najlepsze.
Plusy i minusy zakupu mieszkania
Zacznijmy od mieszkania w bloku lub apartamentowcu. Tutaj zaletą jest przede wszystkim dużo mniej obowiązków na głowie. Większość zadań związanych z utrzymaniem budynku oraz dostarczeniem gorącej wody i ogrzewania spoczywa na Spółdzielni Mieszkaniowej, ale taki luksus ma swoją cenę pod nazwą czynsz. Mieszkania są zazwyczaj położone w nieco lepszych lokalizacjach pod względem dostępu do komunikacji, obiektów użyteczności publicznej, sklepów oraz innych udogodnień.
Plusem zakupu mieszkania jest również to, że w zasadzie od ręki możemy nabyć nieruchomość gotową do zamieszkania. No i ceny – nie ulega wątpliwości, że mieszkanie o podobnej powierzchni kupimy dużo taniej aniżeli dom jednorodzinny. Minusy? Konieczność zaakceptowania sąsiadów, brak poczucia prywatności oraz intymności, zazwyczaj brak ogrodu, na którym można odpoczywać. No i wspomniany już czynsz, o wysokości którego decyduje zarząd spółdzielni mieszkaniowej.
Zalety i wady zakupu domu jednorodzinnego
Jeśli chodzi o zakup domu jednorodzinnego, na korzyść tego rozwiązania przemawia przede wszystkim wygoda – dom możemy kupić od ręki i od razu się do niego wprowadzić. Zarówno rynek wtórny, jak i rynek pierwotny są dość obfite, ale znalezienie właściwej nieruchomości często zajmuje miesiąca, a nawet lata, zwłaszcza w przypadku ograniczonego budżetu. Zakup domu jednorodzinnego jest droższy od zakupu mieszkania, ale z kolei tańczy (przynajmniej z zasady) w porównaniu z budową domu. Tutaj kupujemy bowiem od razu nie tylko dom, ale również działkę, na której został wybudowany.
Dom jednorodzinny oferuje nam poczucie prywatności oraz intymności, a także kawałek własnej ziemi. Co więcej, wykończone domy nie wymagają dodatkowych nakładów, są w zasadzie gotowe do zamieszkania. Minusem mieszkania w domu jest jednak masa obowiązków związanych z utrzymaniem budynku w nienagannej kondycji – to właściciel musi zatroszczyć się o wszystkie media, przeprowadzić prace konserwacyjne i przeglądy, a to bardzo duża odpowiedzialność. Minusem zakupu domu jest również brak możliwości uzyskania układu wnętrz idealnie dostosowanego do swoich potrzeb. Zawsze musimy tu akceptować pewne niedogodności.
Plusy i minusy budowy domu jednorodzinnego
Budowa domu jednorodzinnego jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą uzyskać dom w pełni dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb. To inwestor wybiera projekt i może w nim wprowadzić wszelkie zmiany. Jest zatem kowalem własnego losu. Przy budowie domu jednorodzinnego można także nieco wygodniej zarządzać budżetem poprzez wybór określonych rozwiązań oraz rozłożenie całej inwestycji w czasie. Do tego dochodzi oczywiście możliwość wyboru lokalizacji pod budowę domu, nieograniczone poczucie prywatności i świadomość tego, że dysponuje się własnym kawałkiem ziemi oraz domem dostosowanym do swoich potrzeb.
Sama budowa domu jednorodzinnego może okazać się tańsza, aniżeli zakup podobnego domu, ale tutaj musimy pamiętać, że duże wydatki wiążą się z pozyskaniem działki budowlanej. Dodatkowo jest to inwestycja, na którą trzeba czekać – od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Budowa domu wiąże się również z wieloma formalnościami, które dodatkowo wydłużają czas realizacji inwestycji. Rozwiązanie to jest dobre dla inwestorów dysponujących nieco większym budżetem lub dla tych, którzy dysponują większą wiedzą z zakresu budowlanki.
A może segment w domu szeregowym?
Swoistym połączeniem mieszkania w bloku są domy szeregowe czyli domy wielorodzinne. Dzielą się one na segmenty czyli wydzielone lokale dla jednej rodziny. Segmenty konstrukcyjnie wciąż są domem wolnostojącym, ale podział na lokale sprawia, że musimy akceptować sąsiadów, tak jak w bloku jednorodzinnym. Atuty? Zakup segmentu jest dużo tańszy w porównaniu z domem jednorodzinnym o podobnej powierzchni. Dodatkowo odchodzi część obowiązków, które występują przy domu na własność. Jeśli chodzi o minusy, ograniczone poczucie prywatności, jak również to, że segmenty zazwyczaj dysponują bardzo niewielkim kawałkiem ogrodu na własność.
Wybieramy nieruchomość – dom czy mieszkanie?
Ostateczna decyzja zależy od wielu czynników, a mianowicie od tego, jak szybko potrzebujemy uzyskać nieruchomość gotową do zamieszkania, jakim budżetem dysponujemy, a także, gdzie czujemy się lepiej. Mieszkanie w bloku to ograniczone poczucie prywatności, ale za to wygoda – nie musimy martwić się ogrzewaniem oraz utrzymaniem części wspólnej budynku, bo odpowiada za to spółdzielnia. My jedynie płacimy czynsz na poczet przyszłych wydatków.
Z kolei dom jednorodzinny oferuje poczucie komfortu i niezależności. No i oczywiście ten klimat domu, którego nie da się porównać z mieszkaniem. Do tego dochodzi ogród, na który możemy wypocząć na świeżym powietrzu, uprawiać sport czy też uprawiać ogródek warzywny. Dom jednorodzinny to jednak większa odpowiedzialność – to właściciel odpowiada za utrzymanie i eksploatację całego budynku i musi o ten budynek dbać, bo inaczej szybko zmieni się on w ruinę. Domy w porównaniu z mieszkaniami są również dużo droższe. A zatem, to indywidualny bilans wszystkich za i przeciw pozwala odpowiedzieć sobie na odwieczne pytanie: dom czy mieszkanie?