Budowa domu wiąże się z wieloma formalnościami. Gdy nasz dom został już wykończony i w pełnej krasie zachęca do przeprowadzki, inwestor wciąż musi pamiętać o pewnych kwestiach formalnych, a jedną z nich jest protokół odbioru robót. W ten sposób inwestor potwierdza, że odebrał budynek lub lokal w stanie zgodnym z warunkami umowy zawartej z wykonawcą. Protokół będzie niezbędny przy zakończeniu budowy, a na jego podstawie dochodzi także do rozliczeń finansowych.
Czym właściwie jest protokół odbioru robót?
Jest to dokument, w którym obie strony potwierdzają, że dom lub lokal został przekazany w stanie zgodnym z warunkami umowy zawartej przed rozpoczęciem inwestycji. Protokół potwierdza, że prace budowlane dobiegły końca, a podpis inwestora zaświadcza o tym, że akceptuje on wykonane prace. Co ważne, inwestor na tym etapie wciąż ma prawo wnioskować o poprawki, jeśli jego zdaniem pewne rzeczy zostały wykonane niezgodnie z warunkami umowy. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że jeśli są to odstępstwa nieistotne, wówczas wykonawca nie zawsze musi zaakceptować taki wniosek.
Wszelkie wady oraz zmiany można, a nawet należy umieścić w protokole odbioru robót, ponieważ daje to inwestorowi możliwość dochodzenia swoich praw już po zakończeniu budowy domu. W protokole odbioru robót określa się wszystkie zrealizowane elementy oraz instalacje wykonane przez danego wykonawcę. Swoje podpisy składają na nim zarówno inwestor, jak i wykonawca, który w ten sposób powietrza, że wykonał prace zgodnie z warunkami umowy.