Tynk zewnętrzny to najtańszy, a zarazem praktyczny sposób na wykończenie elewacji budynku. Tynki elewacyjne różnią się swoimi właściwościami, składem i zastosowaniem, a co za tym idzie, dobieramy je pod kątem specyfiki budynku. W tym artykule omówimy najpopularniejsze rodzaje tynków zewnętrznych wskazując ich najważniejsze zalety i wady. Podpowiemy także, w jaki sposób wybrać optymalny tynk do wykończenia elewacji.
Co wpływa na wybór tynku elewacyjnego?
Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest konstrukcja ścian zewnętrznych. W przypadku ścian jednowarstwowych i trójwarstwowych stosujemy zazwyczaj tynki grubowarstwowe. Jeśli natomiast wykańczamy ścianę dwuwarstwową, wówczas lepszym rozwiązaniem może być cienkowarstwowy tynk. Ponadto, musimy uwzględnić skład oraz właściwości materiału. Tutaj wiele zależy od specyfiki budynku oraz miejsca, w którym się znajduje.
W przypadku mocno nasłonecznionych elewacji należy zastosować tynk o zwiększonej odporności na promieniowanie UV. Z kolei w regionach wilgotnych stosuje się specjalne tynki wodoszczelne. W tym artykule: https://new-house.com.pl/elewacje możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda proces wykańczania elewacji budynku. Firma budowlana New House na etapie adaptacji projektu zawsze uwzględnia uwarunkowania regionu oraz specyfikę budynku, a także indywidualne potrzeby inwestora oraz jego preferencje względem kolorystyki.
Kiedy stosujemy tynki grubowarstwowe?
Tynki grubowarstwowe stosuje się w przypadku ścian jednowarstwowych oraz ścian trójwarstwowych. Jak sama nazwa wskazuje, po nałożeniu tynku finalna warstwa jest dość gruba i wynosi 2-3 cm. Tynki grubowarstwowe możemy podzielić na tynki cementowo-wapienne oraz tynki cementowe. Tynki cementowo-wapienne są tańsze i umożliwiają prostsze nakładanie ze względu na nieco wolniejsze wiązanie. Są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale gorzej radzą sobie z wilgocią i chłoną wodę. Mają lekko chropowatą fakturę.
Tynki cementowe są droższe, a zarazem bardziej wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci. Ze względu na szybkie wiązanie, tynk cementowy jest trudniejszy przy nakładaniu. Brak doświadczenia i popularne błędy przy nakładaniu często skutkują miejscowymi pęknięciami. Zarówno tynki cementowe, jak również cementowo-wapienne mogą być układane na gładką warstwę lub z estetyczną fakturą.
W jakich sytuacjach sprawdzą się tynki cienkowarstwowe?
Tynki cienkowarstwowe stosujemy do wykończenia ścian dwuwarstwowych, ale również jako finalna warstwa murów wykończonych wstępnie tynkiem grubowarstwowym. Są dostępne w znacznie szerszej gamie kolorystycznej oraz oferują ciekawe faktury, dzięki czemu, z pomocą takiego tynku łatwiej dobrać odpowiadającą nam stylistykę budynku. Tynki cienkowarstwowe, jak sama nazwa wskazuje, są nakładane cienkimi warstwami o grubości 2-10 mm.
Bardzo popularnym, a zarazem stosunkowo niedrogim rodzajem tynku cienkowarstwowego jest tynk mineralny. Zawiera cement oraz polimery, które skutecznie zwiększają przyczepność. Minusem jest jednak ograniczony wachlarz kolorów (można je pomalować farbą paroprzepuszczalną), a co więcej, chłoną wodę deszczową, co przekłada się na większe ryzyko wystąpienia nieestetycznych zabrudzeń.
Tynki akrylowe, silikonowe i silikatowe
Tynki cienkowarstwowe występują w różnych odmianach, które wybieramy w zależności od specyfiki budynku oraz uwarunkowań regionu. Bardzo popularne są elastyczne tynki akrylowe, odporne na pękanie, mało nasiąkliwe, paroprzepuszczalne, a zarazem mniej podatne na zabrudzenia. Tynki akrylowe bardzo często wybierany do wykończenia ścian ocieplonych styropianem. Specjalną, dekoracyjną odmianą tynku akrylowego jest tynk mozaikowy.
Tynki silikatowe zawierają w sobie szkło wodne i plastyfikatory. Są paroprzepuszczalne, trwałe i dobrze sprawdzają się do maskowania niedoskonałości. Są jednak wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych, a także podatne na rozwój mikroorganizmów. Warto także wspomnieć specjalistyczne tynki silikonowe, w których spoiwem są żywice silikonowe. Łączą one w sobie zalety tynków mineralnych, akrylowych i silikatowych. Są jednak najdroższe z grona wszystkich tynków cienkowarstwowych. Co ważne, można go układać w niższych temperaturach.
Jak wybrać odpowiedni tynk elewacyjny?
Gotowe projekty domów posiadają kolorystykę i wykończenie wybrane przez architekta. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na etapie adaptacji projektu wnieść poprawki podyktowane specyfiką działki oraz indywidualnymi oczekiwaniami inwestora. Warto zatem już na etapie adaptacji przedyskutować tą kwestię z fachowcem i wybrać odpowiedni tynk. Można posłużyć się obszerną paletą producentów z próbkami. Z tego artykułu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych prac budowlanych. Sporo miejsca poświęcamy również wykończeniu domu, a zatem ociepleniu i tynkowaniu elewacji.