Wykończenie elewacji to bardzo odpowiedzialne zadanie mające wpływ na finalną prezencję budynku. Elewacja jest poniekąd wizytówką całego domu i powinna dobrze współgrać z innymi elementami zagospodarowania terenu. Jednym z najpopularniejszych sposobów wykończenia elewacji są oczywiście zewnętrzne tynki elewacyjne. Gama tych produktów jest jednak bardzo szeroka i warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne tynki i jak wybrać właściwy.
Od czego zależy wybór tynku elewacyjnego?
Decydując się na wybór tynku elewacyjnego trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników. Zacznijmy od systemu ocieplenia. Na materiały paroprzepuszczalne można układać tynki charakteryzujące się wysoką paroprzepuszczalnością. Odpadają zatem tynki akrylowe, które ze względu na niską paroprzepuszczalność współpracują dobrze jedynie ze styropianem. Kolejna kwestia to czynniki zagrożenia, jakie występują na działce budowlanej. Jeśli elewacja będzie bardziej wystawiona na działanie warunków atmosferycznych, kluczową cechą powinna być wysoka odporność na wilgoć, a także na zabrudzenia. Jeśli w okolicy występuje torowisko lub ruchliwa droga, wówczas tynki powinny być elastyczne i odporne na drgania. Przy wyborze tynku elewacyjnego istotną kwestią jest również sposób aplikacji, cena, a także dostępna paleta kolorów.
Tynki grubowarstwowe oraz cienkowarstwowe
Na samym wstępie warto zaznaczyć, że tynki elewacyjne dzielą się na grubowarstwowe i cienkowarstwowe. Te pierwsze powstają na bazie cementu, przez co łatwiej chłoną wodę i są bardziej podatne na pękanie. To sprawia, że tynki grubowarstwowe odchodzą powoli do lamusa i są stosowane coraz rzadziej. Nowe domy w zdecydowanej większości przypadków wykańcza się tynkami cienkowarstwowymi, które są uniwersalne, a ponadto dzielą się na wiele rodzajów, dzięki czemu, łatwiej dobrać tynk pod kątem indywidualnych potrzeb.
Rodzaje tynków cienkowarstwowych
Tynki cienkowarstwowe oferują bardzo szeroką gamę produktów. Dzielimy je na: mineralne, silikonowe, akrylowe, silikatowe oraz silikatowo-silikonowe. Tynk elewacyjny cienkowarstwowy może różnić się także fakturą oraz oczywiście kolorem. W pierwszej kolejności należy jednak wziąć pod uwagę parametry techniczne. Poniżej krótki opis poszczególnych tynków cienkowarstwowych: