Akademia Budowlana

Stan surowy otwarty – co obejmuje ten etap budowy?

Spis treści:

 

Stan surowy otwarty – co obejmuje ten etap budowy

 

Realizacja projektu budowlanego jest podzielona na kilka etapów. Jednym z przełomowych momentów inwestycji jest doprowadzenie budynku do stanu surowego, w którym gotowe są już niemal wszystkie elementy nośne, dzięki czemu, inwestor może już podziwiać bryłę budynku. Jeśli inwestycja ma być prowadzona w tradycyjny sposób z zimowaniem, warto się zastanowić, w którym momencie przerwać prace. Czy stan surowy otwarty będzie odpowiednim momentem?

 

Jakie prace wykonuje się do stanu surowego otwartego?

 

 

Stan surowy otwarty to drugi z kamieni milowych na drodze do budowy wymarzonego domu. Pierwszym jest stan zerowy, w którym budynek posiada już fundamenty. A jakie prace trzeba wykonać, aby doprowadzić budynek do stanu surowego otwartego? Oto najważniejsze z nich:

 

W praktyce, prace wykonane do stanu surowego otwartego w dużej mierze zależą od ustaleń pomiędzy inwestorem, a firmą budowlaną. Czasami prace obejmują również wykonanie orynnowania i systemu odgromowego. W wielu przypadkach wstawia się także okna dachowe, jako iż w odróżnieniu od okien ściennych, tutaj nie można zwlekać z domknięciem konstrukcji. W praktyce, stan surowy otwarty powinien jednak posiadać wszystkie kluczowe elementy konstrukcyjne decydujące o nośności i solidności budynku. Doprowadzenie budynku do stanu surowego otwartego, w zależności od technologii i materiałów budowlanych trwa zazwyczaj od 2 do 4 miesięcy.

 

Czym charakteryzuje się dom w stanie surowym otwartym?

 

Dom w stanie surowym otwartym to środkowy etap inwestycji. Jeśli chodzi o kluczowe parametry techniczne, budynek jest w zasadzie ukończony. Posiada nośne ściany zewnętrzne i wewnętrzne, posiada stropy, schody (o ile wybrano schody żelbetowe, a także dach wraz z pokryciem. Posiada także wymurowany komin, o ile oczywiście jest on konieczny. Jeśli projekt domu zakłada balkony, lukarny, wole oczy oraz inne, podobne elementy architektoniczne, je również wykonuje się na etapie stanu surowego otwartego, ponieważ dużo szybciej i taniej można je wykonać od podstaw, aniżeli modyfikować istniejący budynek celem wprowadzenia zmian. Dom w stanie surowym otwartym nie posiada jeszcze drzwi i okiem (wyjątkiem mogą być okna dachowe), nie posiada wykonanych instalacji oraz sieci, a same pomieszczenia wymagają kompleksowego wykończenia i zaaranżowania.