Stan surowy otwarty – co obejmuje ten etap budowy?

Stan surowy otwarty to drugi z kamieni milowych na drodze do budowy wymarzonego domu. Pierwszym jest stan zerowy, w którym budynek posiada już fundamenty. A jakie prace trzeba wykonać, aby doprowadzić budynek do stanu surowego otwartego? Oto najważniejsze z nich:
W praktyce, prace wykonane do stanu surowego otwartego w dużej mierze zależą od ustaleń pomiędzy inwestorem, a firmą budowlaną. Czasami prace obejmują również wykonanie orynnowania i systemu odgromowego. W wielu przypadkach wstawia się także okna dachowe, jako iż w odróżnieniu od okien ściennych, tutaj nie można zwlekać z domknięciem konstrukcji. W praktyce, stan surowy otwarty powinien jednak posiadać wszystkie kluczowe elementy konstrukcyjne decydujące o nośności i solidności budynku. Doprowadzenie budynku do stanu surowego otwartego, w zależności od technologii i materiałów budowlanych trwa zazwyczaj od 2 do 4 miesięcy.
Dom w stanie surowym otwartym to środkowy etap inwestycji. Jeśli chodzi o kluczowe parametry techniczne, budynek jest w zasadzie ukończony. Posiada nośne ściany zewnętrzne i wewnętrzne, posiada stropy, schody (o ile wybrano schody żelbetowe, a także dach wraz z pokryciem. Posiada także wymurowany komin, o ile oczywiście jest on konieczny. Jeśli projekt domu zakłada balkony, lukarny, wole oczy oraz inne, podobne elementy architektoniczne, je również wykonuje się na etapie stanu surowego otwartego, ponieważ dużo szybciej i taniej można je wykonać od podstaw, aniżeli modyfikować istniejący budynek celem wprowadzenia zmian. Dom w stanie surowym otwartym nie posiada jeszcze drzwi i okiem (wyjątkiem mogą być okna dachowe), nie posiada wykonanych instalacji oraz sieci, a same pomieszczenia wymagają kompleksowego wykończenia i zaaranżowania.
Wielu inwestorów decyduje się na budowę domu w tradycyjny sposób, czyli z przerwą na zimowanie. Zdaniem fachowców, w ten sposób łatwiej jest uzyskać oczekiwane parametry techniczne konstrukcji betonowych, a jednocześnie obniża się poziom wilgoci technologicznej. Dodatkowo, inwestorzy mają więcej czasu na zebranie całego budżetu, a rozłożenie inwestycji w czasie daje większą swobodę w zarządzaniu kapitałem. Należy także dodać, że budowa domu w przeciągu jednego sezonu jest po prostu dość trudna. Wszystkie formalności należy załatwić z dużym wyprzedzeniem, tak, aby prace rozpocząć wczesną wiosną. Jednocześnie trzeba być gotowym na liczne opóźnienia wynikające z kaprysów pogody.
Jeśli inwestor planuje budowę domu z zimowaniem, czy stan surowy otwarty nadaje się do zimowania? Jak najbardziej, aczkolwiek budynek trzeba zabezpieczyć w taki sposób, aby do środka nie przedostawała się wilgoć w trakcie opadów deszczu. Należy zatem szczelnie zasłonić otwory okienne i otwory drzwiowe, a także uszczelnić konstrukcję dachu. Jeśli dom jest odpowiednio zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi, może bezpiecznie czekać do wiosny na wznowienie prac.
Po stanie zerowym i surowym otwartym następuje stan surowy zamknięty. Można go osiągnąć po wstawieniu okien oraz drzwi zewnętrznych. Tym samym, budynek staje się całkowicie odizolowany od warunków atmosferycznych, co oczywiście umożliwia wykonywanie prac w jego wnętrzu. Zaraz po uzyskaniu stanu surowego zamkniętego można przejść do układania sieci: elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wznosi się również ściany działowe, wykonuje punkty poboru wody i punkty oświetlenia, montuje się ogrzewanie centralne wraz z grzejnikami. W ten sposób budynek będzie powoi zmierzał do stanu deweloperskiego.
Koszty budowy domu w stanie surowym otwartym zależą oczywiście od specyfiki budynku, jego powierzchni, kubatury, rodzaju konstrukcji. Duże znaczenie ma także wybór technologii oraz materiałów budowlanych, z których wznoszony będzie budynek. Dla domu z poddaszem użytkowym zwieńczonym dwuspadowym dachem o powierzchni ok. 100m2, doprowadzenie budynku do stanu surowego otwartego będzie kosztowało średnio ok. 150 – 200 tys. złotych. Jest to ok. 1/3 całkowitych kosztów realizacji projektu pod klucz.