Wiązary dachowe – co warto wiedzieć na ich temat?

Wiązary dachowe składają się z pasów górnych i dolnych, które stanowią podstawę dla pozostałych elementów, które mają poprawić nośność całej konstrukcji. Wiązary są podstawowy elementem nośnym więźby dachowej utrzymując zarówno dach, jak i wszystko to, co się na nim znajduje. Budowa wiązarów zależy przede wszystkim od rozpiętości i kąta nachylenia dachu. Wiązary dachowe są podstawą dachów spadzistych, zarówno dwuspadowych, jak również czterospadowych.
Tradycyjne wiązary dachowe często posiadają słupki oraz krzyżulce, które opiera się na pasach górnych i dolnych. Słupy to elementy pionowe, które podpierają zewnętrzną konstrukcję dachu, natomiast krzyżulce to elementy ukośne. Do produkcji wiązarów dachowych należy użyć materiały wysokiej klasy, odporne na ściskanie, a także starannie zaimpregnowane i zabezpieczone przed wilgocią. Większość wiązarów dachowych wykonuje się z drewna, choć alternatywą jest stal lub żelbet.
Jak już mówiliśmy, dokładna budowa wiązarów dachowych w dużej mierze zależy od rozpiętości i kąta nachylenia dachu. Konstrukcja jest wzmacniana rozmaitymi elementami poziomymi, pionowymi i ukośnymi, celem uzyskania lepszej nośności. Najpopularniejsze rodzaje wiązarów dachowych to:
W skład więźby dachowej wchodzi wiele innych elementów konstrukcyjnych, które można zastosować w sytuacji, gdy potrzebne jest uzyskanie lepszej nośności. Warto wspomnieć kleszcze, miecze, zastrzały czy krzyżulce. Najprostszy możliwy wiązar to właśnie wiązar krokwiowy, w którym dwie krokwie są oparte na belce wiązarowej lub ścianach zewnętrznych.
W zdecydowanej większości przypadków więźby dachowe wykonuje się z drewna. Drewno na krokwie jest produkowane zazwyczaj z drzew iglastych, takich jak: sosna, świerk, jodła czy modrzew. Te gatunki drewna są odpowiednio wytrzymałe, a zarazem sprężyste, dzięki czemu lepiej znoszą obciążenia. Alternatywą dla wiązarów drewnianych są wiązary wykonane ze stali lub z żelbetu. W praktyce jednak takie konstrukcje spotyka się dość rzadko, choć stalowe wiązary znajdują zastosowanie przy nadbudowie domu, gdy zmienia się rodzaj dachu. Główną zaletą więźby stalowej w porównaniu z więźbą drewnianą jest niższa waga.
Istnieją dwie techniki budowania więźby dachowej. Tradycyjna technika zakłada zamówienie poszczególnych elementów z drewna o odpowiednio wysokiej klasie. Drewno przyjeżdża na plac budowy, a do akcji wkracza cieśla, który ręcznie połączy ze sobą poszczególne elementy tworząc tym samym więźbę dachową. Dużo szybszym i coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są jednak wiązary prefabrykowane, które powstają w zakładzie produkcyjnym i trafiają w gotowej formie na plac budowy. Wówczas fachowcom pozostaje połączyć ze sobą gotowe elementy, co zajmuje znacznie mniej czasu i nie wymaga cieśli na placu budowy.
Wybór dachu zależy od wielu czynników, w tym rodzaju budynku (parterowy, z poddaszem, piętrowy), rozpiętości bryły, kąta nachylenia, ale również regionu, w którym budowany jest dom. W górach, gdzie czynnikiem ryzyka są obfite opady śniegu stosuje się nieco inne rozwiązania, aniżeli w przypadku domów budowanych na terenach, gdzie śnieg praktycznie nie występuje. W związku z tym, kwestię wyboru odpowiedniego dachu zawsze warto pozostawić wykwalifikowanemu i doświadczonemu architektowi. Domyślne rozwiązanie jest dobierane już na etapie tworzenia gotowego projektu, aczkolwiek na etapie adaptacji architekt adaptujący może wybrać inne rozwiązanie, jeśli uzna, że w danej lokalizacji i tym konkretnym przypadku będzie ono korzystniejsze.