Brama garażowa – jakie rodzaje są dostępne na rynku?
Spis treści:
Wybór odpowiedniej bramy garażowej jest uzależniony od kilku czynników, w tym od wysokości i szerokości garażu, a także przestrzeni dostępnej na podjeździe. Istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają zaoszczędzić dostępną przestrzeń, a zarazem zyskać wysoką funkcjonalność i komfort. Jaka brama garażowa okaże się najlepszym rozwiązaniem? W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania.
Co decyduje o wyborze bramy garażowej?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka brama garażowa okaże się najlepszym rozwiązaniem, koniecznie zacznij od dokładnego wymierzenia garażu. Sprawdź jego szerokość, wysokość, a także przestrzeń dostępną na podjeździe bezpośrednio przed garażem. W dużej mierze to właśnie kubatura garażu oraz przestrzeń na podjeździe decydują o tym, jakie rozwiązanie okaże się najlepsze. Niektóre bramy można stosować wyłącznie w sytuacji, gdy na podjeździe posiadamy odpowiedni zapas wolnego miejsca, podczas gdy inne można zastosować nawet wtedy, gdy garaż wychodzi bezpośrednio na ulicę, a co za tym idzie, brama nie może wychodzić poza jego obrys. Do tego dochodzi także cena – za najnowocześniejsze rozwiązania trzeba zapłacić więcej. Z kolei przy wyborze materiału na bramę garażową kluczem jest trwałość i funkcjonalność.
Rodzaje bram garażowych
Bramy garażowe dzielimy przede wszystkim ze względu na sposób ich otwierania. To główny czynnik, który należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Tutaj decydująca okazuje się właśnie kubatura garażu oraz ewentualnie miejsce na podjeździe. Poniżej krótki opis możliwości poszczególnych bram: rozwieranej, uchylnej, rolowanej oraz segmentowej:
Bramy rozwierne
Najstarszym typem bramy garażowej są bramy rozwierne, zwykle dwuskrzydłowe otwierane do zewnątrz. Choć jest to rozwiązanie nieco przestarzałe, to wciąż cieszy się sporą popularnością ze względu na niski koszt. Bramy rozwierne są zdecydowanie najtańsze i można je kupić poniżej 1000 zł. Wymagają jednak sporo miejsca przed garażem – nawet ok. 2 metrów przestrzeni na to, aby swobodnie otworzyć bramę na oścież. Bramy rozwierne zwykle stosuje się w garażach wolnostojących. W przypadku garaży wpisanych w bryłę domu stanowią coraz rzadszy widok.
Bramy uchylne
Nieco nowocześniejszym i wciąż stosunkowo niedrogim rozwiązaniem są bramy uchylne. Sposób otwierania jest prosty – bramę należy przyciągnąć do siebie, a następnie skierować ku górze. Brama będzie się przemieszczać po prowadnicach, aż całkowicie skryje się pod sufitem. Plusem jest to, że nawet przy stosunkowo niskim nadprożu można zastosować to rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że potrzebny jest przynajmniej metr, a czasem nieco więcej wolnej przestrzeni przed garażem, ponieważ w pierwszej fazie otwierania wychodzi ona znacznie poza obrys garażu.
Bramy rolowane
Współcześnie bardzo popularne są bramy rolowane, określane również jako bramy żaluzjowe, co najlepiej obrazuje sposób ich działania. Takie bramy wykonuje się ze stalowych lub aluminiowych elementów, które w momencie otwierania bramy nawijają się wałek zamknięty w skrzyni umiejscowionej nad wjazdem do garażu. Plusem jest to, że rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku wąskich garaży i nie wymaga miejsca przed garażem. Minus – skrzynia z wałkiem zajmuje nieco miejsca nad wjazdem, dlatego rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku bardzo niskich garaży.
Bramy segmentowe
Na koniec mocne, popularne i funkcjonalne bramy segmentowe. Jak sama nazwa wskazuje, taka brama składa się z kilku segmentów, określanych jako panele. Panele to chodzą w specjalnych prowadnicach i mogą się chować zarówno nad wjazdem, jak również na ścianach bocznych. Takie rozwiązanie nie wymaga dużo miejsca przed garażem, a możliwość zastosowania prowadnic górnych lub bocznych stanowi odpowiedź odpowiednio dla wąskiego lub niskiego garażu. Kolejnym plusem jest to, że bramy segmentowe można otworzyć tylko częściowo, co jest bardzo pomocne, np. przy wykonywaniu różnych prac w garażu. Minusem jest jednak cena. Bramy segmentowe są zdecydowanie najdroższe.
Z jakiego materiału może być wykonana brama garażowa?
Wiele zależy od rodzaju bramy. W przypadku bram rozwieranych najczęściej spotkamy się z drewnem lub stalą. W przypadku bramy uchylnej częściej są to tworzywa sztuczne, tak, aby ograniczyć ciężar bramy poruszającej się po prowadnicach. W przypadku bram rolowanych w zdecydowanej większości przypadków stosuje się elementy wykonane z aluminium lub ze stali. Najwięcej swobody w kwestii materiału dają nam natomiast bramy segmentowe, które mogą być wykonane z aluminium, stali, tworzywa sztucznego, a nawet z drewna. Plusem bram z tworzywa jest szeroka gama kolorów, a także możliwość zastosowania okleiny imitującej dowolny materiał, np. drewno lub metal.
Brama z automatyką czy bez?
Wybierając bramę garażową z całą pewnością warto dopłacić i kupić zestaw wyposażony w automatykę. Oczywiście automatykę do bramy można zamontować później, ale zwykle jest to kosztowniejsze, aniżeli zakup i montaż całego zestawu od razu. Nie trzeba chyba przekonywać o oczywistych atutach automatyki. Brama garażu otwiera się po wciśnięciu przycisku na pilocie, dzięki czemu, nie musimy wychodzić z samochodu, ani brudzić rąk. W zimie z kolei nie musimy narażać się na zimno i wilgoć. Ponadto, bramy z automatyką wciąż mogą zostać otworzone manualnie.