Projekty domów z płaskim dachem
Spis treści:
Domy z płaskim dachem odznaczają się bardzo nowoczesnym wyglądem i coraz częścią stanowią krajobraz miejski i podmiejski na osiedlach domów jednorodzinnych. Chociaż budowa płaskiego dachu nie wiąże się z wyraźnym obniżeniem kosztów w porównaniu z dachem spadzistym, to obserwujemy tu inne korzyści, jak chociażby energooszczędność budynku. W tym artykule przestawimy kilka nowoczesnych projektów domów z płaskim dachem.
Czym charakteryzują się domy z płaskim dachem?
Płaski dach jest inaczej określany stropodachem, ponieważ pełni jednocześnie funkcję stropu, jak również dachu. Inna nazwa to dach eksponowany. Projekty z płaskim dachem cieszą się ogromną popularnością w krajach z ciepłym klimatem. W Polsce wciąż budzą pewne obawy, głównie za względu na obfite opady śniegu w różnych regionach kraju. Śnieg z płaskiego dachu należy strącać na bieżąco, ponieważ wywiera on bardzo duże obciążenie. Dach płaski wbrew nazwie nie jest oczywiście całkowicie płaski. Jest delikatnie nachylony ku krawędzi, zwykle jest to od 3 do 10 st. Wiąże się to oczywiście z koniecznością zapewnienia swobodnego spływania wody opadowej.
Dachy płaskie oferują wiele korzyści. Są w pełni odporne nawet na bardzo porywisty i silny wiatr, gwarantują większe bezpieczeństwo w trakcie wykonywania prac konserwacyjnych, pozwalają na ustawienie fotowoltaiki i solarów pod optymalnym kątem, redukują stratę ciepła wpływając korzystnie na energooszczędność, dają możliwość zagospodarowania powierzchni (np. taras widokowy czy też dach zielony pokryty roślinnością). No i nowoczesny wygląd – domy z płaskim dachem świetnie wpisują się we współczesne trendy. Takie dachy mają jednak pewne wady – wbrew pozorom, nie są tańsze w budowie od dachów spadzistych, są bardziej narażone na obciążenia generowane przez śnieg, wymagają częstszego sprzątania, a ponadto – muszą być fachowo wykonane przez specjalistów. Błędy konstrukcyjne są bowiem bardzo kosztowne.
Przykładowe projekty domów z płaskim dachem
Szukasz nowoczesnego projektu domu z płaskim dachem? W naszym katalogu znajdziesz wiele ciekawych propozycji stworzonych przez renomowane pracownie architektoniczne. W sumie, nasz katalog liczy kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów, a co za tym idzie, masz dużą szansę na znalezienie projektu dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Poniżej po krótce opisujemy popularne projekty domów z płaskim dachem:
KA150
To przestronna rezydencja parterowa o powierzchni 229m2 zaprojektowana przez studio Projektyka. Poza strefą dzienną, rezydencja oferuje domownikom pięć pokoi i dwie łazienki. Budynek jest także wyposażony w duży, dwustanowiskowy garaż. Strefa dzienna została umiejętnie odizolowana od strefy nocnej. Plusem jest także przestronny taras od strony ogrodu oraz patio pomiędzy salonem i częścią nocną. Dom posiada murowaną pergolę i duże okna narożne podkreślające nowoczesną stylistykę. Projekt KA150 można zrealizować na działce budowlanej o wymiarach min. 35,68 x 24,37 metrów. Płaski dach posiada minimalny kąt nachylenia na poziomie 2 st.
Mateo
To projekt od znanej i cenionej pracowni Archetyp. Jest to dom piętrowy zwieńczony dachem płaskim na dwóch płaszczyznach. Dolna część wieńczy garaż oraz tworzy podcień przy wejściu do domu, a część górna wieńczy piętro. Dom Mateo posiada powierzchnię użytkową 187,47m2, w skład której wchodzi strefa dzienna, cztery pokoje oraz trzy łazienki. Garaż posiada jedno miejsce parkingowe. Nowoczesną stylistykę domu podkreśla nieregularna bryła, szklane balustrady portfenetrów, a także szare płyty elewacyjne. Dom można wybudować na działce o min. wymiarach 20,25 x 24,95 metrów.
Zdecydowany D21
To minimalistyczny dom piętrowy z tarasem widokowym nad garażem. O nowoczesnej stylistyce domu decyduje nieregularna bryła, murowane zadaszenia tarasu i wejścia czy też charakterystyczny kształt okien, w tym portfenetrów. Powierzchnia użytkowa domu Zdecydowany D21 wynosi 156,41 m2. Do dyspozycji domowników pozostaje salon z jadalnią i kuchnią, cztery pokoje i trzy łazienki. W garażu dostępne są dwa miejsca parkingowe. Projekt Zdecydowany D21 można zrealizować na działce budowlanej o minimalnych wymiarach: 26,54 x 18,94 metrów.
Parterowy 1A
Jak sama nazwa projektu wskazuje, jest to dom parterowy. Usytuowano go na planie odwróconej litery T, z czego w skład dłuższego boku wchodzi dwustanowiskowy garaż. Frontowa ściana obejmuje także duże przeszklenia strefy dziennej. Do dyspozycji domowników pozostają cztery pokoje i trzy łazienki, a powierzchnia użytkowa domu Parterowy 1A wynosi 193,30m2. To bardzo ciekawa koncepcja parterowego domu zwieńczonego stropodachem. Projekt można zrealizować na działce budowlanej o minimalnych wymiarach: 27,19 x 32,89 metrów.
Wyrazisty D46
To jednorodzinny dom piętrowy o nieregularnej bryle z wielopoziomowym stropodachem. Dużym atutem jest przestronny taras widokowy ulokowany nad garażem. Powierzchnia użytkowa tego domu wynosi 136,40 m2, a składa się na nią strefa dzienna, cztery pokoje i dwie łazienki. Budynek posiada także dwustanowiskowy garaż stanowiący podstawę tarasu widokowego. Duże przeszklenia, portfenetry, szklane balustrady, biało-szare wykończenie ze elementami drewna. Kwintesencja nowoczesnego stylu. Projekt Wyrazisty D46 będzie można zrealizować na działce budowlanej posiadającej minimalne wymiary: 14,84 x 26,74 metrów.
AGOS
To nowoczesny dom parterowy podzielony na dwa skrzydła: w mniejszym, wschodnim skrzydle znajduje się strefa dzienna z dostępem do przestronnego tarasu i patio, natomiast większa strefa zachodnia oferuje trzy pokoje, trzy łazienki oraz kotłownię. Przed frontową ścianę budynku wysunięty jest dwustanowiskowy garaż. Powierzchnia użytkowa domu AGOS wynosi 181,15m2, a dom będzie można wybudować na działce o wymiarach min.: 27,55 x 31,45 metrów.
HomeKoncept-74
To przestronna rezydencja piętrowa o powierzchni użytkowej 314m2. Charakterystycznym elementem domu jest ogromny taras widokowy z murowaną pergolą, odgrodzony szklaną balustradą. Budynek posiada duży garaż z dwoma miejscami parkingowymi. Do dyspozycji domowników pozostaje przestronna strefa dzienna, sześć pokoi i cztery łazienki. Nieregularna bryła z pergolą nad tarasem widokowym oraz duże przeszklenia wpływają na nowoczesną stylistykę projektu HomeKoncept 74. Dom będzie można wybudować na działce o minimalnych wymiarach: 28,05 x 27,35 metrów.
Zx88
To jeden z najnowocześniejszych domów z płaskim dachem uwzględniony w naszym artykule. Projekt został stworzony przez studio Z500. Jest to nowoczesny dom parterowy wyposażony w dwustanowiskowy garaż. Prosta i zwarta była, duże przeszklenia w strefie dziennej oraz szara elewacja to kwintesencja minimalistycznego i nowoczesnego stylu. Poza strefą dzienną, dom Zx88 posiada trzy pokoje, dwie łazienki, toaletę, spiżarnię i dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Powierzchnia użytkowa tego domu wynosi 120,6 m2, a minimalne wymiary działki budowlanej, na której będzie można wybudować ten dom to: 19,46 x 29,06 metrów.
Jak wybrać dobry projekt domu z płaskim dachem?
Na stronie firmy budowlanej New House dostępny jest rozbudowany katalog liczący kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów. Wśród nich dostępne są również nowoczesne projekty domów z płaskim dachem. Jak wybrać odpowiedni projekt? W pierwszej kolejności na pewno warto wziąć pod uwagę warunki zabudowy oraz ukształtowanie działki budowlanej. Następnie należy zwrócić uwagę na kluczowe parametry decydujące o funkcjonalności: liczbę pokojów, dodatkowe pomieszczenia, garaż, liczbę łazienek, technologie zastosowane w budynku. Ważnym czynnikiem jest również budżet. Na stronie firmy New House można sprawdzić koszty budowy domu jeszcze przed zakupem projektu, co znacznie ułatwia trafiony wybór wymarzonego domu z płaskim dachem.