Akademia Budowlana

Wykusz w domu – zalety i wady tego rozwiązania

Spis treści:

 

Wykusz w domu – zalety i wady tego rozwiązania

 

Wykusz to popularny element architektoniczny stanowiący zabudowaną przestrzeń wystającą poza bryłę budynku. Wykusze zazwyczaj stosuje się na parterze, dla uzyskania dodatkowej powierzchni, lepszego oświetlenia oraz większej gamy możliwości aranżacyjnych. Decydując się na wykusz w domu warto pamiętać, że rozwiązanie to ma wiele zalet, ale posiada także pewne minusy. W tym artykule omawiamy wszystkie za i przeciw wykuszowi.

 

Co to jest wykusz?

 

 

Wykusz to forma architektoniczna, która wystaje poza bryłę budynku, stanowiąc integralną część domu. W ten sposób wykusz zapewnia dodatkową powierzchnię użytkową. Zazwyczaj jest przeszklony, aby wpuszczać więcej światła dziennego. Warto zwrócić uwagę na to, że obecnie wykuszem często określa się także ryzalit, ale z technicznego punktu widzenia są to nieco inne rozwiązania. Klasyczny wykusz jest zawieszony nad ziemią, podczas gdy ryzalit jest prowadzony od poziomu fundamentów. Zastosowanie obu tych form jest jednak bardzo zbliżone.

 

Z jakich elementów wykonuje się wykusz w domu?

 

Wykusz w swojej formie przypomina poniekąd balkon, tyle tylko, że jest w całości zabudowany i stanowi integralną część budynku. Najczęściej stosowane są wykusze prostokątne, aczkolwiek popularne są również wykusze na planie wieloboku lub półkola. Podstawą wykuszu są słupki lub płyty ze zbrojeniem umocowane w ścianie nośnej budynku. Zabudowę wykonuje się z tego samego materiału, co ściany nośne, aczkolwiek tutaj warto zwrócić uwagę na to, że wyróżniamy niemal całkowicie przeszklone wykusze, budowane z drewnianego lub aluminiowego szkieletu.

 

Pamiętajmy również, że wykuszem często określa się ryzalit, który jest zbudowany nieco inaczej, ponieważ może on być umocowany na fundamencie, a co za tym idzie, może być znacznie większy od wykuszu. Nierzadko spotykane są ryzality, w których umieszcza się jadalnię lub oranżerię. Dlatego warto pamiętać o tym, że wykusz i ryzalit to nie to samo, choć w wielu miejscach pojęcie wykuszu jest wykorzystywane właśnie w odniesieniu do tej drugiej formy architektonicznej.