Domy pasywne wywodzą się w prostej linii od domów energooszczędnych, ale idą o krok dalej. Stosuje się w nich najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, które pozwalają do minimum ograniczyć zapotrzebowanie energetyczne takiego budynku. Choć domy pasywne są dużo droższe w budowie, to w kontekście nadchodzących lat oznaczają duże oszczędności. Koszty eksploatacyjne w takim domu mogą być rocznie nawet o kilka tysięcy złotych niższe, niż w tradycyjnych domach. Co dokładnie wyróżnia domy pasywne?
Co to jest dom pasywny?
Dom pasywny to budynek, który do minimum ogranicza zapotrzebowanie na energię użytkową do celów grzewczych. Zgodnie z definicją, to zapotrzebowanie nie powinno wykraczać poza 15 kWh/m2 podczas gdy w domu energooszczędnym jest to nawet 2-3 razy więcej. Z kolei zapotrzebowanie na energię pierwotną na wszystkie potrzeby nie przekracza w domu pasywnym 120 kWh/m2. Dlatego też, na dom pasywny składa się nie tylko sama konstrukcja i zastosowane technologie, ale również wykorzystywane urządzenia, oświetlenie i sprzęt elektroniczny o wysokiej efektywności energetycznej.
Co ciekawe, współczesna branża budowlana oferuje domy, które są jeszcze bardziej energooszczędne od domów pasywnych, a mianowicie: domy zeroenergetyczne i domy plus energetyczne. Stosuje się w nich instalacje potrzebne do produkcji prądu ze źródeł odnawialnych (np. fotowoltaika), dzięki czemu, tego typu domu albo w ogóle nie zużywają energii pierwotnej do celów grzewczych, albo są w stanie zaoferować nawet nadwyżkę, która trafia do sieci energetycznej.
Czym charakteryzują się domy pasywne?
Domy pasywne bazują na nowoczesnych materiałach budowlanych i technologiach, które pozwalają do minimum ograniczyć zużycie energii. Współczynnik przenikania ciepła dla przegród tego budynku nie przekracza 0,15 W/(m2*K). Domy pasywne nie posiadają zatem mostków termicznych, przez które mogłoby uciekać ciepło. Posiadają za to niezwykle nowoczesne okna, które nie tylko nie tracą ciepła, ale jeszcze pozwalają wykorzystać energię słoneczną w celu dogrzania wnętrz.
Jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne, domy pasywne najczęściej bazują na ogrzewaniu gazowym, ale coraz częściej wykorzystuje się także pompy ciepła. Taki dom posiada również wentylację mechaniczną z gruntowym wymiennikiem ciepła, co pozwala skuteczniej zatrzymać wyprodukowane ciepło w domu. Wentylacja mechaniczna ociepla większość pomieszczeń w domu. Dom pasywny często nie posiada nawet instalacji centralnej, a dodatkowe grzejniki stosuje się wyłącznie w tych miejscach, w których powinno być nieco cieplej, np. w łazience. Domy pasywne często korzystają z OWE, czyli instalacji oferujących prąd z odnawialnych źródeł energii.