Kąt nachylenia dachu ma duży wpływ na funkcjonalność budynku. Przede wszystkim wpływa na to, ile miejsca będzie na poddaszu, a zatem, czy poddasze będzie kwalifikowało się jako użytkowe. Nachylenie dachu ma także wpływ na sposób przenoszenia obciążeń oraz to, jakie obciążenie wywiera zalegający śnieg. W tym artykule powiemy, od czego zależy kąt nachylenia dachu, jak wpływa na funkcjonalność domu, a także, jakie dachy są najczęściej spotykane.
Co wpływa na wybór kąta nachylenia dachu?
Jakie kwestie przyświecają architektowi na etapie wyboru kąta nachylenia dachu? Przede wszystkim to, jaki jest rodzaj budynku. Dachy parterowe i piętrowe z natury posiadają mniejszy kąt nachylenia dachu, aniżeli domy z poddaszem użytkowym, które muszą zagwarantować nieco więcej przestrzeni potrzebnej do zaaranżowania pomieszczeń mieszkalnych. Od kąta nachylenia dachu zależy również rodzaj więźby, możliwe pokrycie dachu, a co za tym idzie, także koszty budowy domu. Architekci starają się dobierać najbardziej uniwersalne rozwiązania, które mają sprostać oczekiwaniom większej grupy inwestorów. Przeciętny dach spadzisty posiada kąt nachylenia w przedziale 30 – 45 stopni.
Niezwykle ważne jest również to, że kąt nachylenia dachu to jeden z parametrów, które mogą być brane pod uwagę w warunkach zabudowy opisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. MPZP lub decyzja o warunkach zabudowy może zatem dopuszczać wyłącznie dachy mieszczące się w określonym przedziale. Wpływ na to ma również maksymalna dopuszczalna wysokość budynku. To kolejny argument, dla którego zdecydowana większość projektów domów stawia na uniwersalne wartości, typowe dla większości budynków w naszym kraju.
Jakie znaczenie ma kąt nachylenia dachu na funkcjonalność budynku?
Kąt nachylenia decyduje przede wszystkim o tym, ile miejsca znajduje się na poddaszu. W przypadku poddasza użytkowego minimalna wysokość wnętrza w najwyższym punkcie powinna być większa niż 2,20 metra. Duże znaczenie ma rozpiętość bryły – w przypadku domów na planie prostokąta z jednym bokiem wyraźnie krótszym stosuje się częściej dachy dwuspadowe, podczas gdy w przypadku dużych domów o większej rozpiętości lepiej sprawdzają się dachy czterospadowe. Więźba takiego budynku musi dostatecznie dobrze rozprowadzać obciążenia do elementów nośnych.
Od kąta nachylenia zależy także to, w jaki sposób budynek poradzi sobie ze śniegiem. Nieprzypadkowo w górach dominują domy o bardzo stromych dachach, na których śnieg nie jest w stanie się nagromadzić, co wyklucza problem zbyt dużego obciążenia. Z kolei w regionach o klimacie bardziej umiarkowanym można stosować mniejszy kąt nachylenia dachu. Od kąta nachylenia zależy to, jak dużo terenu widzi przez okno dachowe osoba na poddaszu, ile światła dziennego wpada do domu, a także, jaką powierzchnię dachu można obłożyć panelami fotowoltaicznymi. A zatem, to parametr, który ma bardzo duży wpływ na funkcjonalność całego budynku.