Poddasze nieużytkowe – jakie pełni funkcje w domu?
Spis treści:
Poddasze nieużytkowe, powszechnie nazywane strychem, to część domu położona pomiędzy ostatnią kondygnacją, a spadzistym dachem budynku. Jak sama nazwa wskazuje, poddasze nieużytkowe nie może być zaaranżowane i wykorzystywane do celów mieszkalnych. Jak się jednak okazuje, poddasze nieużytkowe posiada wiele zalet – po pierwsze często pozwala obniżyć koszty budowy i koszty eksploatacyjne, a po drugie może zaoferować dodatkową przestrzeń w przyszłości.
Czym właściwie jest poddasze nieużytkowe?
Poddasze nieużytkowe jest poddaszem nieprzystosowanym do celów mieszkalnych. W domach jednorodzinnych jest to część położona nad stropem ostatniej kondygnacji i pod dachem budynku. Najczęściej poddasza stosuje się w domach z dachem spadzistym, aczkolwiek istnieją także poddasza pod dachem płaskim – zwykle spotkamy się z nimi w blokach mieszkalnych, gdzie stosuje się np. suszarnie. Co ważne, poddasze nieużytkowe w odróżnieniu od poddasza użytkowego nie jest definiowane jako kondygnacja, a to wpływa na niższą wysokość podatku od nieruchomości! Poddasze nieużytkowe potocznie określamy również mianem strychu. Takie poddasze w stanie obecnym jest nieprzystosowane do celów mieszkalnych, ale można to zmienić w przyszłości.
Jakie funkcje pełni poddasze nieużytkowe w domu?
Poddasze nieużytkowe to po prostu wolna przestrzeń pomiędzy więźbą dachową spadzistego dachu. Zapewnia lepszą wentylację budynku, a ponadto może poprawiać termoizolację części mieszkalnej. Na poddasze nieużytkowe nie muszą prowadzić schody stacjonarne, równie dobrze mogą to być schody rozkładane chowane w stropie. Wolna przestrzeń na strychu jest często wykorzystywana jako dodatkowy składzik – to tutaj lądują stare i nieużywane przedmioty, pamiątki oraz inne rzeczy, których na co dzień nie używamy, ale nie chcemy ich wyrzucać.
Rodzi się pytanie – w jakim celu pozostawiać poddasze nieużytkowe skoro budynek można zakończyć płaskim dachem? To proste – niższe koszty. Jak się okazuje, wybudowanie domu parterowego z dwuspadowym dachem jest tańsze, niż budowa domu zakończonego płaskim dachem lub stropodachem. Ponadto, poddasze nieużytkowe zawsze oferuje dodatkową przestrzeń, którą w przyszłości można zaadaptować i przerobić w dodatkowe pomieszczenia użytkowe.
Kiedy zapada decyzja o tym, czy poddasze będzie nieużytkowe?
Taka decyzja zapada już na etapie projektowania domu. Twórca projektu realizuje pewną koncepcję i od razu wie, czy będzie to dom parterowy ze strychem, czy też dom parterowy z poddaszem użytkowym. Domy te dzielą się na dwie osobne kategorie, także w katalogu projektów dostępnych na stronie firmy budowlanej New House. Jeśli interesuje Cię dom z poddaszem nieużytkowym, wybierz kategorię domów parterowych. Jeśli natomiast oczekujesz poddasza użytkowego, wybierz domy z poddaszem. Warto zaznaczyć, że niektóre projekty domów parterowych są skonstruowane w taki sposób, aby na etapie adaptacji projektu można było łatwo przekształcić strych w poddasze użytkowe. Tutaj wiele zależy od kąta nachylenia dachu oraz wysokości strychu.
Czy poddasze nieużytkowe można przerobić w użytkowe?
Jak najbardziej, to, że poddasze nieużytkowe jest nieprzystosowane do celów mieszkalnych, nie oznacza, że taki stan rzeczy się utrzyma. Można bowiem zrealizować adaptację poddasza, czyli przystosować strych do celów mieszkalnych. Polega to na doprowadzeniu instalacji i sieci, wzmocnieniu stropu, ociepleniu dachu, postawieniu ścianek działowych. Zakres prac w dużej mierze zależy od tego, jaki jest kąt nachylenia dachu, a także wysokość strychu. Należy bowiem pamiętać, że minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu w najwyższym punkcie musi wynosić przynajmniej 2,20 metra.
Niektóre projekty domów parterowych są stworzone w taki sposób, że zakładają opcję adaptacji w przyszłości. Projektant celowo wybiera wyższy kąt nachylenia dachu i dba o to, aby wysokość pomieszczeń na strychu klasyfikowała je do przerobienia w pomieszczenia mieszkalne. Dzięki temu można uniknąć konieczności kosztownej przebudowy więźby dachowej. Adaptacja poddasza to inaczej nadbudowa domu w pionie. Celem prac jest uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Należy pamiętać, że fakt ten należy zgłosić, ponieważ wiąże się z podwyższeniem podatku.
Ile kosztuje adaptacja poddasza?
To zależy od tego, jaki zakres prac trzeba wykonać, aby przystosować strych do celów mieszkalnych. Jeśli zachodzi konieczność wymiany stropu i podniesienia dachu, koszt takiej inwestycji spokojnie przekroczy kwotę 100,000 zł. Jeśli jednak strych jest dostatecznie wysoki i zastosowano dostatecznie mocny strop, który może być wykorzystany pod poddasze użytkowe, wówczas koszty będą dużo niższe. Dociągnięcie sieci oraz instalacji, postawienie schodów, ścian działowych i wykończenie wnętrz na poddaszu to wydatek rzędu 40 – 60 tys. złotych. Wiele zależy oczywiście od powierzchni poddasza oraz od tego, czy na poddaszu znajdzie się dodatkowa łazienka lub toaleta. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania projektu i zakładasz w przyszłości opcję adaptacji poddasza, wybierz projekt, w którym twórca przewidział taką możliwość, dbając o dostateczną wysokość strychu.
Kiedy warto wybrać dom z poddaszem nieużytkowym?
Dom z poddaszem nieużytkowym to dobry wybór dla inwestorów, którzy chcą wybudować tani i praktyczny dom oferujący dodatkową przestrzeń na strychu, którą można wykorzystać jako składzik. To świetne rozwiązanie dla osób, które na ten moment nie potrzebują dodatkowej powierzchni użytkowej, ale jednocześnie nie wykluczają takiej możliwości w przyszłości. Dom z poddaszem nieużytkowym na planie prostokąta, przykryty dwuspadowym dachem, to praktycznie najtańszy rodzaj domu mieszkalnego. Prosta i zwarta bryła odznacza się dużą energooszczędnością, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne. Jeśli dopuszcza się możliwość adaptacji poddasza, warto od razu wybrać projekt, który jest do tego lepiej przystosowany. Domy z czterospadowym dachem o niskim kącie nachylenia automatycznie odpadają – w zamyśle są to domy parterowe, w których strych nie pełni nawet funkcji schowka, a wysokość pomieszczeń nie przekracza 1,5 metra.