Akademia Budowlana

Geoportal – co to jest i jak z niego korzystać?

Spis treści:

 

Geoportal – co to jest i jak z niego korzystać

 

Szukanie działki budowlanej to bardzo odpowiedzialne i czasochłonne zadanie, stanowiące pierwszy etap na drodze do zrealizowania planów o własnym domu. Przed zakupem należy gruntownie sprawdzić daną działkę, aby upewnić się, że stanowi ona dobrą inwestycję. Jeszcze przed osobistym pojawieniem się na tej działce mamy możliwość sprawdzenia wielu cennych informacji. A ogromnym udogodnieniem w tej kwestii będzie serwis Geoportal.

 

Czym właściwie jest Geoportal?

 

Geoportal jest obszernym portalem internetowym zapewniającym dostęp do usług danych przestrzennych gromadzonych przez Państwowy Zasób Geodezyjny i Kartograficzny. Stanowi on ogromne udogodnienie zarówno dla osób prywatnych, które chcą pozyskać informacje na temat określonej działki, ale również dla urzędników, którzy za pośrednictwem Geoportalu mogą dużo szybciej pomóc interesantom oraz wykonywać swoje obowiązki. Geoportal usprawnia również działanie służb ratowniczych. Projekt jest rozwijany od 2005 roku przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, a portal znajdziemy pod adresem: Geoportal.gov.pl.

 

Geoportal możemy również określić mianem aplikacji internetowej, która pozwala na przeglądanie danych przestrzennych, zbiorów oraz danych zgromadzonych w Krajowej Infrastrukturze Informacji Przestrzennej. Z portalem tym często spotykają się inwestorzy, którzy przymierzają się do zakupu działki budowlanej. To właśnie w tym miejscu będą oni mieli okazję zapoznać się z pierwszymi informacji na temat interesującej ich parceli. Do najważniejszych informacji należą: granicę i ukształtowanie, a także numer ewidencyjny działki.

 

Jakie informacje oferuje Geoportal?

 

Geoportal to bardzo obszerna skarbnica wiedzy, która przyda się wszystkim osobom szukającym odpowiedniej działki pod budowę domu. Do dyspozycji użytkowników pozostaje aż 12 warstw tematycznych, a mianowicie:

 

Ponadto, w serwisie Geoportal dostępne są informacje spoza Państwowego Zasobu Geodezyjnego. Można tu znaleźć chociażby mapę bezrobocia na podstawie szacunków GUS czy dyspozytornie medyczne. Są to jednak informacje nieprzydatne z perspektywy osoby, która szuka odpowiedniej działki budowlanej i wykorzystuje w tym celu informacje dostępne w Geoportalu. Inwestorów zainteresuje przede wszystkim punkt 2 i 3, gdzie można odnaleźć informacje o granicach i kształcie działki, jak również jej numer ewidencyjny.