Akademia Budowlana

Nadbudowa domu – na czym polega to rozwiązanie?

Spis treści:

 

Nadbudowa domu

 

Nadbudowa domu to rozwiązanie, na które mogą zdecydować się inwestorzy, którzy chcą uzyskać dodatkową powierzchnię użytkową swojego domu. Jak sama nazwa wskazuje, celem jest uzyskanie dodatkowej kondygnacji. W definicję nadbudowy domu doskonale wpisuje się adaptacja poddasza. W tym artykule powiemy o tym, na czym dokładnie polega nadbudowa domu, jakich formalności wymaga, a także, dla kogo jest optymalnym rozwiązaniem.

 

Czym jest nadbudowa domu?

 

 

Nadbudowa domu w świetle prawa budowlanego to prace budowlane, które mają na celu powiększenie kubatury oraz powierzchni użytkowej. Co ważne, tego typu prace nie powiększają powierzchni zabudowy, a jedynie wysokość budynku. Najlepszym przykładem na nadbudowę domu jest adaptacja poddasza w domach parterowych wyposażonych w strych. Zakres prac zależy jednak od faktycznego stanu budynku – czasem wystarczy dociągnąć instalacje, postawić ściany działowe i wykończyć wnętrza, a czasem konieczne jest wzmocnienie lub wymiana stropu, docieplenie dachu, a nawet zaawansowane modyfikacje dachu celem uzyskania dostatecznej wysokości wnętrz. W świetle prawa budowlanego, wnętrza mieszkalne na poddaszu w najwyższym punkcie muszą posiadać przynajmniej 2,5 metra.

 

Jakie prace budowlane można wykonać w ramach nadbudowy?

 

Jak już mówiliśmy, najlepszym przykładem nadbudowy domu jest adaptacja poddasza. Jednak w definicję tych prac wpisują się także: dobudowanie nowej kondygnacji, wykonanie antresoli, podwyższenie ścian szczytowych, podwyższenie istniejącej kondygnacji poprzez zmianę kąta nachylenia dachu, dobudowa poddasza nad domem piętrowym, dobudowanie pomieszczeń nad garażem. Prace budowlane mogą zatem powiększyć kubaturę i powierzchnię użytkową, ale nie mogą zmieniać powierzchni zabudowy, ponieważ wówczas jest to już rozbudowa budynku. Z nadbudową domu często łączy się także przebudowa, pod którą rozumiemy wszelkie prace budowlane, które nie ingerują w kluczowe parametry budynku. Przebudową jest chociażby generalny remont domu.