Akademia Budowlana

Adaptacja poddasza krok po kroku

Spis treści:

 

Adaptacja poddasza krok po kroku z New-House

 

Adaptacja poddasza jest definiowana jako nadbudowa domu. To prace budowlane, które mają na celu zwiększyć powierzchnię użytkową. Zazwyczaj adaptacja poddasza nie wymaga ingerencji w kluczowe parametry budynku, chyba, że zmieniana będzie konstrukcja i wysokość dachu lub dobudowane zostaną balkony, które zwiększą obrys budynku. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku realizowana jest adaptacja strychu lub poddasza nieużytkowego w poddasze użytkowe.

 

Formalności przy adaptacji poddasza

 

 

Adaptacja poddasza to nadbudowa domu, czyli powiększenie powierzchni użytkowej poprzez rozbudowę domu w pionie. Adaptację poddasza można zrealizować niezależnie od rodzaju budynku, o ile tylko pozwalają na to warunki techniczne. Najłatwiej jest zaadaptować poddasze w domach parterowych, które posiadają już strych lub poddasze nieużytkowe i dostatecznie wysoki dach. O jakie formalności trzeba zadbać? Od 2015 roku nadbudowa domu nie wymaga pozwolenie na budowę, a jedynie zgłoszenia prac budowlanych. Wyjątkiem są sytuacje, w których inwestycja będzie oddziaływać na sąsiednie nieruchomości – tutaj konieczne będzie pozwolenie na budowę domu.

 

W pierwszej kolejności należy sprawdzić wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania, aby sprawdzić, czy adaptacja poddasza na tej działce będzie w ogóle możliwa. Jeśli działka nie jest objęta MPZP, wówczas należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Ponadto należy zadbać o projekt adaptacji, który zostanie wykorzystany przy zgłoszeniu prac budowlanych lub dołączony do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

 

Projekt adaptacji poddasza

 

Adaptacja poddasza powinna być realizowana zgodnie z projektem, który będzie obejmował część pisemną i rysunkową i znajdą się w nim wszystkie informacje potrzebne do wykonania prac budowlanych. Projekt powinien obejmować także charakterystykę energetyczną budynku już po zrealizowanej adaptacji. Projekt może być wykonany przez architekta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane. Koszt takiego projektu waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od tego, jak zaawansowane będą prace przy adaptacji poddasza.