Kompleksowa budowa domu na działce klienta

Wielu inwestorów posiadających już własną działkę budowlaną często pyta o to, co należy zrobić dalej. Wszelkimi formalnościami warto zająć się jak najwcześniej, ponieważ w ten sposób łatwiej będzie rozpocząć budowę domu we wcześniej założonym terminie. Na początek należy sprawdzić działkę budowlaną. W tym celu występujemy o wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub o decyzję o warunkach zabudowy. Następnie sprawdzamy warunki wodno-gruntowe poprzez zlecenie badań geotechnicznych.
Znając już warunki zabudowy i warunki wodno-gruntowe można łatwiej dobrać gotowy projekt domu pasujący do specyfiki działki. Droższą alternatywą jest zamówienie projektu indywidualnego. Gotowy projekt i tak zostanie jednak zaadaptowany do specyfiki działki, a w trakcie tego procesu można nanieść zmiany zadysponowane przez inwestora. Zanim jednak wykonane zostaną prace projektowe, inwestor powinien wystąpić o warunki techniczne przyłączenia do sieci, a także skorzystać z usług geodety, który przygotuje mapę do celów projektów. Po uzyskaniu projektu budowlanego, wraz z kompletem dokumentów można złożyć wniosek o wydanie pozwolenie na budowę domu.
Jedną z opcji jest budowa domu na działce klienta z pomogą generalnego wykonawcy. W tym scenariuszu jak najszybciej należy wybrać firmę budowlaną, która będzie odpowiedzialna za cały proces realizacji projektu. Plusem jest to, że wsparcie generalnego wykonawcy często wykracza poza sam obszar prac budowalnych, ale obejmuje także wsparcie na etapie formalności. Firma budowlana może pomóc w sprawdzeniu działki budowlanej, uzyskaniu pozwolenia na budowę, a także wskaże kierownika budowy, który będzie odpowiedzialny za sprawny przebieg prac wraz z sumiennym prowadzeniem dziennika budowy.
Generalny wykonawca odpowiada za załatwienie materiałów budowlanych i dostarczenie fachowców potrzebnych na placu budowy zgodnie z harmonogramem prac. W artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak krok po kroku przebiegają wszystkie etapy realizacji projektu. W tym modelu rola inwestora ogranicza się tak naprawdę do wyboru firmy budowlanej, podpisania umowy oraz do dostarczenia budżetu, który jest niezbędny do terminowego wykonania prac. W teorii, budowa domu z generalnym wykonawcą jest droższym rozwiązaniem, ale w praktyce pozwala realizować wszystkie prace na czas, co z kolei wpływa na optymalizację kosztów.
Budowa domu na działce klienta może przebiegać także z pomocą podwykonawców. W tym modelu to inwestor załatwia formalności (choć może korzystać ze wsparcia pośrednika), dba o załatwienie materiałów budowlanych, a także o zatrudnienie niezbędnych fachowców. Co więcej, inwestor dysponujący określonymi umiejętnościami może pokusić się o samodzielną realizację niektórych prac. W tym modelu rzeczywiście można sporo zaoszczędzić, ale inwestor ma na głowie znacznie więcej obowiązków, a ponadto łatwiej o błędy, które sprawią, że budowa domu na działce klienta finalnie okaże się kosztowniejszą inwestycją.
Jedno jest pewne – po uzyskaniu pozwolenia na budowę i po zatrudnieniu kierownika budowy warto sporządzić czytelny harmonogram prac budowlanych. Na podstawie takiego harmonogramu inwestor wie w jakich terminach musi załatwić poszczególne materiały budowlane, kiedy należy zjawić się na placu budowy osobiście, a także, na kiedy należy zatrudnić określonych fachowców lub firmy odpowiedzialne za określony etap prac budowlanych.
Najwygodniejszym rozwiązaniem bez wątpienia jest budowa domu na działce klienta z pomocą generalnego wykonawcy. Plusem jest przede wszystkim to, że inwestor może powierzyć większość obowiązków fachowcom, którzy zajmą się wszystkim w jego imieniu. Inwestorowi pozostaje tak naprawdę zadbać o niezbędne fundusze, od czasu na czasu zjawić się na placu budowy, aby zweryfikować efekty, a także czekać na odbiór końcowy. Nawet jeśli taka budowa domu na działce klienta jest nieco kosztowniejsza, warto się na nią zdecydować ze względu na większą wygodę.
Z kolei budowa domu z podwykonawcami to rozwiązanie, które możemy powierzyć inwestorom dysponującym większym zapasem wolnego czasu. Tutaj inwestor ma na głowie znacznie więcej obowiązków, którym musi stawić czoła. Od jego zaangażowania oraz umiejętnego zarządzania pracami budowlanymi zależy to, czy inwestycja będzie przebiegać planowo. W tym modelu rzeczywiście można zaoszczędzić, ale w wielu przypadkach popełniane są kosztowne błędy, które suma summarum sprawiają, że koszty realizacji są nawet wyższe, niż z pomocą generalnego wykonawcy.
Firma budowlana New House dysponuje specjalistyczną wiedzą, wykwalifikowaną kadrą fachowców oraz ponad 30-letnim doświadczeniem w branży budowlanej. W tym czasie nasza firma wybudowała już ponad 1200 domów. Szukasz sprawdzonego i godnego zaufania wykonawcy, z którym szybko i wygodnie zrealizujesz plany o własnym domu? Firma New-House to dobry wybór. Na stronie kompleksowej ofercie usług budowlanych możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym właściwie zajmuje się nasza firma, a także, jakie prace może zrealizować w trakcie budowy domu. Nasza firma pomaga również w zagospodarowaniu terenu i zakładaniu ogrodów.