Inwestorzy posiadający już własną działkę budowlaną znajdują się w bardzo dobrej sytuacji, jako iż mogą odliczyć lwią część kosztów związanych z realizacją marzeń o własnym domu. Zwłaszcza działki w dobrych lokalizacjach mogą szarpnąć po kieszeni i być droższe od budowy domu pod klucz. W tym artykule powiemy kilka słów o tym, jak wygląda budowa domu z firmą New House na działce klienta i dlaczego warto zdecydować się na kompleksową realizację z generalnym wykonawcą.
Mam działkę – i co dalej?
Wielu inwestorów posiadających już własną działkę budowlaną często pyta o to, co należy zrobić dalej. Wszelkimi formalnościami warto zająć się jak najwcześniej, ponieważ w ten sposób łatwiej będzie rozpocząć budowę domu we wcześniej założonym terminie. Na początek należy sprawdzić działkę budowlaną. W tym celu występujemy o wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub o decyzję o warunkach zabudowy. Następnie sprawdzamy warunki wodno-gruntowe poprzez zlecenie badań geotechnicznych.
Znając już warunki zabudowy i warunki wodno-gruntowe można łatwiej dobrać gotowy projekt domu pasujący do specyfiki działki. Droższą alternatywą jest zamówienie projektu indywidualnego. Gotowy projekt i tak zostanie jednak zaadaptowany do specyfiki działki, a w trakcie tego procesu można nanieść zmiany zadysponowane przez inwestora. Zanim jednak wykonane zostaną prace projektowe, inwestor powinien wystąpić o warunki techniczne przyłączenia do sieci, a także skorzystać z usług geodety, który przygotuje mapę do celów projektów. Po uzyskaniu projektu budowlanego, wraz z kompletem dokumentów można złożyć wniosek o wydanie pozwolenie na budowę domu.
Budowa domu z generalnym wykonawcą
Jedną z opcji jest budowa domu na działce klienta z pomogą generalnego wykonawcy. W tym scenariuszu jak najszybciej należy wybrać firmę budowlaną, która będzie odpowiedzialna za cały proces realizacji projektu. Plusem jest to, że wsparcie generalnego wykonawcy często wykracza poza sam obszar prac budowalnych, ale obejmuje także wsparcie na etapie formalności. Firma budowlana może pomóc w sprawdzeniu działki budowlanej, uzyskaniu pozwolenia na budowę, a także wskaże kierownika budowy, który będzie odpowiedzialny za sprawny przebieg prac wraz z sumiennym prowadzeniem dziennika budowy.
Generalny wykonawca odpowiada za załatwienie materiałów budowlanych i dostarczenie fachowców potrzebnych na placu budowy zgodnie z harmonogramem prac. W artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak krok po kroku przebiegają wszystkie etapy realizacji projektu. W tym modelu rola inwestora ogranicza się tak naprawdę do wyboru firmy budowlanej, podpisania umowy oraz do dostarczenia budżetu, który jest niezbędny do terminowego wykonania prac. W teorii, budowa domu z generalnym wykonawcą jest droższym rozwiązaniem, ale w praktyce pozwala realizować wszystkie prace na czas, co z kolei wpływa na optymalizację kosztów.