Jak rozpocząć budowę domu?
Spis treści:
Budowa domu to czasochłonny proces, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę także okres przygotowań poczynając od wyboru i zakupu działki budowlanej. Z tego względu, osoby, które mają skonkretyzowane oczekiwania względem terminu, w którym chcą wybudować dom, powinny z dużym wyprzedzeniem zająć się załatwianiem formalności. W tym artykule podpowiadamy, od czego zacząć budowę domu jednorodzinnego, przybliżymy przebieg prac budowlanych oraz niezbędne kroki przed rozpoczęciem budowy domu.
Analiza budżetu
Pierwszym krokiem powinna być analiza budżetu. Należy ocenić wkład własny, zastanowić się nad tym, jak zdobyć dodatkowe środki, a także ustabilizować sytuację finansową z myślą o wzięciu kredytu na budowę domu. Warto także zacząć orientować się w kwestii cen działek budowlanych, a także średnich kosztów budowy domu w danej lokalizacji. W ten sposób można zyskać odpowiedź na pytanie, czy realizacja projektu budowlanego w perspektywie najbliższych lat będzie w ogóle możliwa. W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które nie posiadają jeszcze działki budowlanej. Bardzo często zakup działki to lwia część całej inwestycji – parcele w dobrej lokalizacji mogą być nawet droższe, niż dom, który chce się zbudować.
Wybór i zakup działki budowlanej
Bardzo odpowiedzialnym zadaniem jest wybór właściwej działki budowlanej. Na tym etapie warto już mniej więcej wiedzieć, jaki dom chce się wybudować. Istnieją dwie techniki – część inwestorów szuka działki w dobrej lokalizacji i w korzystnej cenie, a dopiero potem dobiera projekt pasujący do takiej działki, natomiast inni szukają działki pod kątem konkretnego projektu, co może nieco wydłużyć poszukiwania, ale z drugiej strony daje większą pewność, że wybrana działka budowlana pozwoli zrealizować projekt wymarzonego domu.
Zakupu działki budowlanej warto dokonywać z pomocą specjalisty, biorąc pod uwagę, na jak wiele czynników należy zwrócić uwagę. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z usług firmy budowlanej, z którą planuje się budowę domu. Kompleksowa usługa może obejmować także wsparcie w kwestiach formalnych, w tym również przy wyborze i zakupie działki budowlanej.
Sprawdzenie działki pod kątem budowy domu
Działka budowlana musi zostać sprawdzona pod kątem warunków wodno-gruntowych. W ten sposób można ocenić rodzaj gruntu, to, czy jest on stabilny i spoisty, a także ocenić położenie w gruncie strefy przymarzania i wód gruntowych. Warunki te określa się na podstawie badań geotechnicznych gruntu. Jeszcze przed sfinalizowaniem zakupu działki budowlanej należy także sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W ten sposób można sprawdzić, jak dokładnie można zagospodarować działkę i jakie ograniczenia narzucają warunki zabudowy. Z kolei badania geotechniczne pozwalają znaleźć optymalną lokalizację pod budowę domu, a także wybór odpowiednich fundamentów. Trzeba pamiętać, że taki projekt musi spełniać warunki zabudowy lub wytyczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Wybór projektu domu
Gdy dysponujemy już działką budowlaną oraz gruntowną wiedzą na jej temat, można przejść do wyboru projektu domu. Na stronie firmy budowlanej New House dostępny jest katalog liczący kilkanaście tysięcy projektów domów od różnych biur projektowych i pracowni architektonicznych. Po wypełnieniu krótkiego formularza kontaktowego można sprawdzać wyceny realizacji. Znając koszty budowy domu na różnych etapach inwestycji łatwiej jest oczywiście dobrać projekt pod kątem dostępnego budżetu. Gotowy projekt budowlany przechodzi następnie proces adaptacji, w którym jest dostosowywany do specyfiki działki.
Innym rozwiązaniem jest wybór projektu indywidualnego, który realizuje się we współpracy z architektem. W tej formie architekt przelewa na papier oczekiwania i koncepcje inwestora, tworząc dom w pełni dostosowany do jego potrzeb i oczekiwań. Projekt indywidualny jest także od razu zaadaptowany do działki budowlanej. Minusem tego rozwiązania są jednak wyższe koszty, a ponadto, czas oczekiwania na zakończenie prac projektowych.
Formalności związane z przygotowaniami do budowy domu
W kolejnym kroku przygotowań do budowy należy przeprowadzić adaptację projektu gotowego . Jest ona obowiązkowa, a przeprowadza ją architekt, posiadający odpowiednie uprawnienia. W ramach obowiązkowej części adaptacji architekt wykona projekt zagospodarowania działki, w którym określona będzie m.in. lokalizacja budynku, przyłączy, miejsca na odpady oraz znajdą się tam inne zapisy o warunkach zabudowy oraz zamieści informację o zgodności usytuowania obiektu z projektem zagospodarowania działki albo odstępstwach od tego projektu.
Następnie sprawdzi zgodność projektu z warunkami MPZP lub WZ, a także przeprowadzi dostosowanie fundamentów do warunków gruntowo – wodnych oraz dostosuje projekt do uwarunkowań lokalizacyjnych działki Inwestor musi także zadbać o prąd budowlany niezbędny przy budowie domu. Jeśli działka znajduje się na terenie stanowiska archeologicznego, konieczne będzie również skorzystanie z usług archeologa, który będzie nadzorował roboty ziemne. Po skompletowaniu wszystkich dokumentów można ubiegać się o wydanie pozwolenia na budowę. Oczekiwanie na decyzję zajmuje nawet dwa miesiące, a dodatkowo trzeba doliczyć 14 dni na uprawomocnienie się decyzji. To pokazuje, z jak dużym wyprzedzeniem warto rozpocząć przygotowania do budowy domu.
Wybór firmy budowlanej
Inwestor powinien także z odpowiednim wyprzedzeniem poszukać firmy budowlanej, która zajmie się realizacją projektu. Budowa domu z generalnym wykonawcą jest rozwiązaniem dużo wygodniejszym, ponieważ pozwala odciążyć inwestora od dodatkowych obowiązków – wszystkie formalności załatwia w jego imieniu przedstawiciel firmy z odpowiednim upoważnieniem. W ten sposób można uzyskać fachowe doradztwo na etapie wyboru i zakupu działki budowlanej, a także dużo szybciej załatwić wszelkie formalności oraz uzyskać pozwolenie na budowę domu.