Akademia Budowlana

Ile wynosi średnia cena budowy domu za m2?

Spis treści:

 

Ile wynosi średnia cena budowy domu za m2

 

Osoby marzące o własnym domu często zerkają na ceny prostych projektów, aby zyskać świadomość na temat kosztów, jakie trzeba ponieść, aby wybudować własny dom. W praktyce zależy to oczywiście od wielu czynników – dostępności firm budowlanych, cen materiałów budowlanych, jak również od specyfiki projektu. W tym artykule podajemy uśrednione ceny budowy domu za m2 na różnych etapach inwestycji i podpowiadamy, jak sprawdzić całkowite koszty inwestycji.

 

Od czego zależy średnia cena domu?

 

 

Na koszty budowy domu składa się duża liczba czynników. Już na etapie działki budowlanej mamy wpływ na koszty inwestycji. Działka na niestabilnym gruncie, czy też położona na skarpie automatycznie będzie podnosić ceny realizacji niemal każdego projektu. Sam projekt również ma ogromne znaczenie – rodzaj domu, kształt bryły, ilość elementów architektonicznych, zastosowane materiały budowlane i technologie – to czynniki, na które inwestor ma wpływ.

 

Jeśli chodzi o czynniki niezależnie od inwestora, cena budowy domu za m2 zależeć będzie od średnich cen materiałów budowlanych, a także od dostępności ekip budowlanych, co przekłada się na koszty robocizny. Wpływ mają również ceny energii, zwłaszcza prądu budowlanego, który jest niezbędny na etapie wykonywania większości prac. Biorąc pod uwagę to, jak wzrosły ceny budowy domu za m2 w 2022 roku, warto zwrócić szerszą uwagę przynajmniej na te czynniki, które są zależne od inwestora, ponieważ to tu można optymalizować koszty.

 

Jakie domy są tańsze w budowie?

 

Wiemy już, że cena budowy domu za m2 w dużej mierze zależy od specyfiki projektu. Jak się okazuje, powierzchnia zabudowy wcale nie jest to kluczowym czynnikiem. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę rodzaj domu. Najtańsze są domy z poddaszem użytkowym na planie prostokąta, zwieńczone dwuspadowym dachem. Prym wiodą zwłaszcza nowoczesne stodoły, które są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którym zależy na optymalizacji kosztów budowy. Dom tani w budowie nie powinien również posiadać dodatkowych elementów architektonicznych, takich jak: lukarny, bawole oka, wykusze, balkony. Im prostszy projekt, tym szybsza i tańsza okaże się budowa domu. Nie należy jednak oszczędzać na termoizolacji i technologii grzewczej, ponieważ na dłuższą metę lepiej wydać więcej przy budowie domu, aby w przyszłości płacić niższe rachunki.