Dom prosty w budowie – czym się charakteryzuje?
Spis treści:
Wielu inwestorom przymierzającym się do budowy domu zależy na dwóch rzeczach: aby budowa nie była specjalnie droga, a także, aby przebiegła sprawnie i szybko. Z tego względu dużym zainteresowaniem cieszą się domy proste w budowie, zaprojektowane w taki sposób, aby ograniczyć koszty inwestycji, a także usprawnić tempo prac budowlanych. W tym artkule dowiesz się czym charakteryzuje się dom prosty w budowie, co ułatwi wybór konkretnego projektu.
Kluczowe zasady domów prostych w budowie
Dom prosty w budowie powinien posiadać zwartą i nieskomplikowaną bryłę. Najczęściej stosuje się projekt na planie prostokąta lub kwadratu. Najprostszy w budowie jest dach dwuspadowy, aczkolwiek w domach o większej kubaturze z powodzeniem można zastosować także dom czterospadowy. Najbardziej praktyczne są domy parterowe z poddaszem użytkowym, które ogranicza problem utraty ciepła przez dach, jako iż poddasze jest odpowiednio ocieplone i zabezpieczone. Domy proste w budowie rezygnują z dodatkowych elementów architektonicznych, przez co mogą się wydawać nieco monotonne, ale to właśnie klucz do niższych kosztów i większej funkcjonalności.
Aktualnie, idealnym projektem wypełniającym definicję domu prostego w budowie jest nowoczesna stodoła. To dom z poddaszem użytkowym na planie prostokąta zwieńczony dwuspadowym dachem bez okapów. Wnętrza na poddaszu doświetlają okna połaciowe oraz portfenetry zastosowane w ścianach szczytowych. Nowoczesne stodoły w technologii murowanej można wznieść nawet w kilka miesięcy. Warunkiem jest rozpoczęcie prac wczesną wiosną.
Czego nie posiadają domy proste w budowie?
W projektach domów prostych w budowie rezygnuje się z dodatkowych elementów architektonicznych, które wpływałyby na wyższe koszty budowy, a w przyszłości oznaczałyby zagrożenie dla parametrów termoizolacyjnych. A zatem, tego typu domy nie posiadają lukarn, bawolich oczu czy wykuszy. Aby doświetlić poddasze stosuje się okna połaciowe oraz portfenetry. Dom prosty w budowie nie posiada także balkonów. Zastępuje się je podcieniami lub tarasami widokowymi, które są wpisane w bryłę budynku. W przypadku wielu projektów „prostych” domów zauważymy także brak komina. W takich budynkach coraz częściej stosuje się bowiem bezemisyjne instalacje grzewcze, natomiast za wentylację odpowiada rekuperacja.
Rozwiązania technologiczne a prostota budowy domu
Wpływ na koszty i tempo budowy domu mają także rozwiązania technologiczne. Tutaj jednak często sięga się po droższe rozwiązania, aby zrezygnować z niektórych elementów konstrukcyjnych, a także uzyskać wyższą charakterystykę energetyczną. W domach prostych w budowie często rezygnuje się z emisyjnej instalacji grzewczej wybierając pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne. W tego typu domach nie trzeba bowiem stosować szybów wentylacyjnych i komina, ponieważ można je zastąpić wentylacją mechaniczną, zwaną rekuperacją. Wpływ na tempo budowy domu mają natomiast materiały budowlane. Coraz częściej sięga się po prefabrykaty, czyli gotowe elementy, które wystarczy połączyć w całość na placu budowy.
Jak optymalizować koszty budowy domu?
Wysokie koszty budowy domów jednorodzinnych sprawiają, że coraz większa liczba inwestorów decyduje się na domy proste w budowie, aby za wszelką cenę obniżyć koszty inwestycji. Jest to gra warta świeczki, bo na samym wyborze łatwego w realizacji projektu można ugrać nawet 100-150 tys. złotych. Co więcej, nie trzeba ograniczać powierzchni użytkowej. Domy proste w budowie odznaczają się zwartą i jednolitą bryłą, ale biorąc pod uwagę, jak szerokie możliwości daje projekt na planie prostokąta, a także poddasze użytkowe, domy proste w budowie mogą spokojnie zaoferować nawet ponad 200m2, a tak duża powierzchnia będzie oznaczała dużo wyższych kosztów.
Dlatego bardzo istotną kwestią jest wybór odpowiedniego projektu, ale również adaptacja. Jest to proces, w którym projekt dostosowuje się do specyfiki działki budowlanej. Można także wprowadzić zmiany zadysponowane przez inwestora. Jak optymalizować koszty budowy domu? Warto przejrzeć projekt z fachowcem posiadającym uprawnienia budowlane, a następnie skonsultować wszelkie kwestie, które mogą obniżyć koszty – wybrać alternatywne materiały budowlane lub izolacyjne, inną technologię stropu, czy też inne pokrycie dachowe. Czasami nawet niewielkie zmiany w projekcie mogą zaoferować naprawdę duże oszczędności na etapie budowy.
Gdzie znaleźć projekty domów prostych w budowie?
Szukasz odpowiedniego projektu domu, który przybliży Cię do zrealizowania planów o własnym domu w rozsądnym budżecie? Na stronie firmy budowlanej New House dostępny jest obszerny katalog gotowych projektów domów od wielu cenionych pracowni. Wśród nich dostępne są również domy cechujące się prostą i zwartą bryłą oraz brakiem dodatkowych elementów architektonicznych, co korzystnie wpływa na prostotę i tempo budowy domu. W tym względzie prym wiodą obecnie domy z poddaszem użytkowym na planie prostokąta zwieńczone dwuspadowym dachem. Inwestorom celującym w praktyczny i energooszczędny dom polecić możemy nowoczesne stodoły, które idealnie wpisują się w dzisiejszą specyfikę branży budowlanej.