Akademia Budowlana

Dom prosty w budowie – czym się charakteryzuje?

Spis treści:

 

Dom prosty w budowie – czym się charakteryzuje

 

Wielu inwestorom przymierzającym się do budowy domu zależy na dwóch rzeczach: aby budowa nie była specjalnie droga, a także, aby przebiegła sprawnie i szybko. Z tego względu dużym zainteresowaniem cieszą się domy proste w budowie, zaprojektowane w taki sposób, aby ograniczyć koszty inwestycji, a także usprawnić tempo prac budowlanych. W tym artkule dowiesz się czym charakteryzuje się dom prosty w budowie, co ułatwi wybór konkretnego projektu.

 

Kluczowe zasady domów prostych w budowie

 

 

Dom prosty w budowie powinien posiadać zwartą i nieskomplikowaną bryłę. Najczęściej stosuje się projekt na planie prostokąta lub kwadratu. Najprostszy w budowie jest dach dwuspadowy, aczkolwiek w domach o większej kubaturze z powodzeniem można zastosować także dom czterospadowy. Najbardziej praktyczne są domy parterowe z poddaszem użytkowym, które ogranicza problem utraty ciepła przez dach, jako iż poddasze jest odpowiednio ocieplone i zabezpieczone. Domy proste w budowie rezygnują z dodatkowych elementów architektonicznych, przez co mogą się wydawać nieco monotonne, ale to właśnie klucz do niższych kosztów i większej funkcjonalności.

 

Aktualnie, idealnym projektem wypełniającym definicję domu prostego w budowie jest nowoczesna stodoła. To dom z poddaszem użytkowym na planie prostokąta zwieńczony dwuspadowym dachem bez okapów. Wnętrza na poddaszu doświetlają okna połaciowe oraz portfenetry zastosowane w ścianach szczytowych. Nowoczesne stodoły w technologii murowanej można wznieść nawet w kilka miesięcy. Warunkiem jest rozpoczęcie prac wczesną wiosną.

 

Czego nie posiadają domy proste w budowie?

 

W projektach domów prostych w budowie rezygnuje się z dodatkowych elementów architektonicznych, które wpływałyby na wyższe koszty budowy, a w przyszłości oznaczałyby zagrożenie dla parametrów termoizolacyjnych. A zatem, tego typu domy nie posiadają lukarn, bawolich oczu czy wykuszy. Aby doświetlić poddasze stosuje się okna połaciowe oraz portfenetry. Dom prosty w budowie nie posiada także balkonów. Zastępuje się je podcieniami lub tarasami widokowymi, które są wpisane w bryłę budynku. W przypadku wielu projektów „prostych” domów zauważymy także brak komina. W takich budynkach coraz częściej stosuje się bowiem bezemisyjne instalacje grzewcze, natomiast za wentylację odpowiada rekuperacja.