Akademia Budowlana

Koszt budowy budynku biurowego

Spis treści:

 

Budynek biurowy

 

W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania niewielkimi budynkami biurowymi, na które decydują się małe i średnie firmy, jak również inwestorzy, którzy myślą o wynajmowaniu powierzchni biurowej. Głównym tematem rozważań dla wielu inwestorów jest oczywiście koszty budowy budynku biurowego. To wieloetapowa inwestycja, w której całkiem duża liczba czynników wpływa na finalny koszty. W tym miejscu omówimy te czynniki.

 

Najważniejsze parametry wpływające na koszt budowy budynku biurowego

 

 

Budowa budynku biurowego to wieloetapowa inwestycja, w której wiele czynników decyduje o tym, jaki będzie finalny koszt realizacji całego przedsięwzięcia. Duży wpływ ma już sam projekt, w którym zawarte są informacje o materiałach budowlanych, specyfice konstrukcji, jak również rozwiązaniach technologicznych. Koszt budowy budynku biurowego zależy także od lokalizacji oraz ukształtowania i warunków zabudowy na działce budowlanej. Przekłada się na koszty robocizny, a także dodatkowe prace, które trzeba wykonać przed rozpoczęciem budowy.

 

W 2022 roku dodatkowo nie rozpieszczają nas czynniki geopolityczne, w tym chociażby inflacja, która sprawia, że materiały budowlane, jak i robocizna są naprawdę drogie. To oznacza, że średni koszty budowy budynku biurowego może być droższy nawet o 20-40% względem roku poprzedniego. Na stronie internetowej firmy budowlanej New House dostępny jest kalkulator budowy domu, w którym możesz oszacować koszty budowy budynku po wybraniu kluczowych parametrów technicznych.

 

Koszty materiałów budowlanych

 

Podstawą kosztów w dużej mierze są materiały budowlane niezbędne do budowy budynku biurowego. Tutaj wiele zależy od projektu oraz od rozwiązań konstrukcyjnych, na jakie zdecydował się architekt. Dotyczy co zwłaszcza ścian nośnych, stropów oraz konstrukcji dachu. Wiele zależy także od docelowej termoizolacji, biorąc pod uwagę, że materiały te najbardziej podrażały w ostatnich latach. Na koszt budowy budynku biurowego wpływa także rodzaj pokrycia dachowego, sposób wykończenia izolacji, rodzaj więźby dachowej, rodzaj stropów, a także materiał, z którego wymurowano ściany. Modyfikując materiały na etapie adaptacji projektu można zmienić koszt budowy budynku biurowego.

 

Budowa budynku usługowego

 

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Koszty rozwiązań technologicznych

 

Budowa budynków biurowych bardzo często jest ukierunkowana przede wszystkim na wysoką funkcjonalność. Pomieszczenia biurowe mają sprzyjać efektywnej i wydajnej pracy, a co za tym idzie, muszą zagwarantować pracownikom odpowiednie warunki. Aby tak się stało, budynki biurowe często korzystają z wielu nowoczesnych systemów. Zamiast wentylacji grawitacyjnej stosuje się wentylację mechaniczną, czyli rekuperację. W ogrzewaniu najlepiej sprawdza się energooszczędna pompa ciepła. Niezbędna może się okazać klimatyzacja. Aby obniżyć koszty eksploatacji budynku, wielu inwestorów decyduje się na fotowoltaikę. To wszystko sprawia, że budowa budynków biurowych jest droższa.

 

Koszty wykończenia budynku biurowego

 

Pomieszczenia biurowe muszą być wykończone w sposób gwarantujący odpowiednie środowisko do pracy. Wpływa to chociażby na wybór tynków, jak również montaż oświetlenia oraz elementów elektronicznych. Zazwyczaj jest ich znacznie więcej, aniżeli w zwykłym domu, a każdy punkt oświetlenia czy energii to dodatkowy wydatek. Dlatego też, budowa budynku biurowego może być nawet 20% droższa od budowy domu o podobnej powierzchni. Inwestorzy muszą także pamiętać o tym, że wnętrza stworzone z myślą o wykonywaniu w nich wielogodzinnej pracy muszą spełniać określone wymogi i standardy narzucane odgórnie przez przepisy prawa budowlanego.

 

Koszty robocizny

 

Z poważnymi wydatkami wiąże się również sama robocizna, zwłaszcza, że w ostatnich latach problemem jest dostęp do fachowców, którzy terminy mają pozajmowane nawet na wiele miesięcy do przodu. Z tego względu, budowę budynków biurowych najlepiej jest realizować z generalnym wykonawcą, który bierze na siebie zapewnienie niezbędnego sprzętu budowlanego, a także fachowców potrzebnych na poszczególnych etapach budowy. Dzięki temu, budowa budynku biurowego we współpracy z firmą New House przebiega dużo sprawniej i w sposób, który pozwala inwestorom zaoszczędzić sporo czasu i energii. Trzeba jednak pamiętać, że współcześnie to właśnie koszty robocizny stanową bardzo istotny element całkowitych kosztów budowy budynku biurowego.