Akademia Budowlana

Czym charakteryzuje się dom w stylu dworkowym?

Spis treści:

 

Dom w stylu dworkowym

 

Domy w stylu dworkowym mają w Polsce wieloletnią i piękną historię. Słynni architekci bazowali na stylu klasycystycznym i chętnie podbierali rozwiązania wprowadzone przez renesans. Finalnie powstały jednak bardzo charakterystyczne domy, które do dziś budzą zachwyt także w oczach zagranicznych turystów odwiedzających nasz kraj. Pomimo upływu lat, projekty domów w stylu dworkowym wciąż cieszą się bardzo dużą popularnością.

 

Dom w stylu dworkowym – czyli jaki?

 

Domy w stylu dworkowym to najczęściej domy parterowe wyposażone w poddasze użytkowe, choć można także trafić na domy piętrowe. Wieńczy je czterospadowy dach pozbawiony okapu. Budynek charakteryzuje się zwartą bryłą, najczęściej na planie prostokąta, ale nie stroni od licznych rozwiązań architektonicznych w postaci wykuszy, lukarn, bawolich oczu, balkonów czy loggi. Chociaż współczesne projekty domów w stylu dworkowym stawiają na poddasze użytkowe, warto zaznaczyć, że w przeszłości tradycyjne dworki miały strych przeznaczony do przechowywania rzeczy. Dworki szlacheckie na przestrzeni kilkuset lat mocno ewaluowały, a dzisiaj są to funkcjonalne i nowoczesne domy, które jedynie swoim wyglądem i układem wnętrz nawiązują do dawnych tradycji.

 

Domy w stylu dworkowym z zewnątrz

 

Dom w stylu dworkowym posiada zwartą i symetryczną bryłę. Do frontowej ściany przylega ganek podtrzymywany przez kolumny. Ściany zewnętrzne są zakończone gzymsem, a czterospadowy dach nie posiada okapu. Dach jest dość stromy, jako iż w ten sposób można zwiększyć powierzchnię użytkową na poddaszu. Projekt domu w stylu dworkowym zazwyczaj posiada wysunięty cokół z masywnymi narożami. Nierzadko stosuje się liczne dekory znane ze stylu renesansowego i klasycystycznego.

 

W dachu bardzo często stosuje się charakterystyczne lukarny z małymi oknami, a także bawole oczy. W tradycyjnym dworku dach pokrywało się zwykle czerwoną dachówką, ale dziś stosuje się także dachówki czarne, szare, brązowe, a nawet zielone. Współczesne domy w stylu dworkowym często posiadają ściany kolankowe, które również mają zwiększyć powierzchnię wnętrz na poddaszu. Z tyłu domu dostępny jest przestronny taras, czasami wzbogacony o oranżerię.