Budowa budynku biurowego krok po kroku

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy budowy budynku biurowego na danej działce w ogóle ma sens. Należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania, w którym znajdziemy informacje o statusie działki i poznamy ograniczenia związane z charakterystyką budynku. W gruncie rzeczy, działka pod budowę budynku biurowego powinna mieć taki sam status, co działka pod dom jednorodzinny. A zatem, powinna to być działka budowlana. Ponadto, należy pamiętać, że w zabudowie jednorodzinnej niemożliwe jest prowadzenie działalności, która mogłaby nastręczać problemów i uciążliwości innym mieszkańcom. Jednak praca biurowa do takich uciążliwości się nie zalicza. Co innego, gdyby ktoś chciał pośrodku osiedla domków jednorodzinnych wybudować tartak czy zakład przemysłowy.
Gdy wiemy już, jakie warunki zabudowy obowiązują na danym terenie, możemy przejść do wyboru projektu. Na stronie firmy budowlanej New-House znajdziesz kilkanaście tysięcy gotowych projektów, w tym również projekty budynków biurowych i usługowych. Gotowy projekt jest następnie adaptowany i dostosowywany do specyfiki działki budowlanej. W trakcie adaptacji można wprowadzić dowolne zmiany, tak, aby dostosować projekt także do indywidualnych potrzeb inwestora. Tak powstaje gotowy projekt budowlany obejmujący zarówno projekt samego budynku biurowego, jak również projekt zagospodarowania terenu. Przy adaptacji projektu warto pamiętać, że jest to budowa budynku biurowego, który będzie musiał spełniać określone normy i standardy.
Dysponując projektem budowlanym można już przejść do formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu. W tym celu wypełniany stosowny wniosek i udajemy się do wydziału architektoniczno-budowlanego przy urzędzie miasta lub starostwa. Przed wizytą warto sprawdzić, jakie dokumenty są wymagane w załącznikach. Oszczędzi to czasu z ewentualnym dostarczaniem brakujących papierów. Czas oczekiwania na decyzję wynosi do 60 dni. Potem dochodzi 14 dni na uprawomocnienie się decyzji. Gdy decyzja będzie uprawomocniona, można rozpocząć budowę.
Budowa budynku biurowego przebiega tak samo, jak budowa domu jednorodzinnego. W pierwszej kolejności przeprowadza się roboty ziemne i układa fundamenty, co pozwala osiągnąć stan surowy. Po wzniesieniu ścian nośnych, stropu oraz dachu mamy stan surowy otwarty. Kończąc dach, wstawiając okna i drzwi zewnętrzne uzyskujemy stan surowy zamknięty. Następnie wznoszone są ściany działowe, budynek jest ocieplany i tynkowany. Wykonuje się także niezbędne przyłącza oraz instalacje. To stan deweloperski. Pozostaje jedynie wykończyć wnętrza i nasze nowe biuro jest już gotowe.
Po zakończeniu budowy domu można przejść do prac związanych z zagospodarowaniem terenu. Budynek biurowy najpewniej będzie potrzebował określonej liczby miejsc parkingowych. Do tego dochodzi wykonanie odpowiednio szerokiego podjazdu i wejścia prowadzącego do budynku. Kwestie te są zbliżone do tych, jakie obowiązują w przypadku budynków użyteczności publicznej. Budynek, jak i tereny przyległe powinny być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Zgodnie z art. 55 ustawy Prawa Budowlanego, przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, o ile obiekt można przypisać do jednej z kategorii wymienionych w artykule. W XVI kategorii uwzględnione są budynki biurowe i konferencyjne. Należy zatem złożyć wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Wniosek powinien zawierać załączniki: oryginał dziennika budowy, oświadczenia kierownika, oświadczenia o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, protokoły badań i przeglądów, kompletną dokumentację geodezyjną oraz kilka innych dokumentów, o których można przeczytać na stronie urzędu zajmującego się wydaniem takiego pozwolenia.
O ile budowa budynku biurowego nie różni się od budowy domu jednorodzinnego, o tyle formalności po jej zakończeniu jak najbardziej. W artykule o budynkach biurowych możesz dowiedzieć się więcej o warunkach, jakie powinny spełniać tego typu budynki. Dochodzi np. konieczność dostosowania budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dopiero po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie można wykorzystać budynek do prowadzenia działalności gospodarczej.