Projekty domów parterowych z garażem
Spis treści:
Garaż to ogromne udogodnienie dla wszystkich zmotoryzowanych domowników. Pozwala schować samochód w bezpiecznym miejscu, gdzie będzie dobrze chroniony przed kradzieżą oraz przed warunkami atmosferycznymi. Garaż nie tylko pozwala zachować auto w lepszym stanie, ale także przyczynia się do niższej składki za ubezpieczenie. W tym miejscu powiemy kilka słów o tym, jak wybrać odpowiedni projekt domu parterowego z garażem.
Więcej korzyści oferuje garaż w bryle domu, ponieważ pozwala przejść do samochodu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Ponadto, garaż może tworzyć strefę buforową, która przyczynia się do lepszej termoizolacji i energooszczędności budynku. Jednocześnie, garaż może sąsiadować z innymi pomieszczeniami gospodarczymi, takimi jak kotłownia czy schowek na rowery. Fani majsterkowania chętnie zagospodarują w garażu miejsce na domowy warsztat. Jednak nie zawsze istnieje możliwość wkomponowania garażu w bryłę. Jeśli działka jest bardzo wąska, wówczas liczy się każdy metr długości i szerokości. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem może być garaż wolnostojący. Plusem jest to, że taki garaż urozmaica wygląd działki i może świetnie komponować się z budynkiem mieszkalnym.
Gdzie usytuować garaż w bryle domu?
Jeśli wybierzesz garaż w bryle domu, podstawową kwestią jest oczywiście usytuowanie garażu względem innych części domu. Najczęściej znajduje się on we wschodnim albo zachodnim krańcu budynku i ma komunikację z częścią mieszkalną. Powszechnym rozwiązaniem jest garaż sąsiadujący z kotłownią, która z kolei łączy się z wiatrołapem, holem lub przedsionkiem. W okolicy garażu można ulokować także schowek, spiżarnię czy pralnię. W ten sposób można stworzyć strefę buforową, w której będzie nieco chłodniej. To pozwala ograniczyć koszty ogrzewania budynku, a jednocześnie, poprawia termoizolację części mieszkalnej. Projekty domów parterowych z garażem wyposażone w piwnicę często umieszczają garaż także piwnicy budynku. Jest to szczególnie korzystne w sytuacji, gdy działka jest położona na skarpie, dzięki czemu, wyjazd z garażu nie będzie zbyt stromy.
Garaż jednostanowiskowy, dwustanowiskowy, a może większy?
Podstawową kwestią przy wyborze projektu domu z garażem jest oczywiście powierzchnia garażu. Jedno stanowisko wymaga przynajmniej 2,5 metra szerokości oraz ok. 5 metrów długości. Do tego trzeba zachować min. pół metra po bokach, co pozwoli bezpiecznie otwierać drzwi. W związku z tym, mały garaż jednostanowiskowy ma powierzchnię użytkową ok. 20m2, natomiast garaże dwustanowiskowe zaczynają się od 30-35m2. Oczywiście w dużych domach stosuje się jeszcze większe garaże, które poza miejscami parkingowymi oferują dodatkowe miejsce np. na garaż lub też pomieszczenie na rowery oraz inne pojazdy jednośladowe.
Czy garaż powinien posiadać dodatkowe pomieszczenia gospodarcze?
To zależy, jakie pomieszczenia gospodarcze chcesz posiadać w swoim wymarzonym domu. Mile widziana jest oddzielna pralnia, która nie zajmuje miejsca w łazience. Popularnym rozwiązaniem jest kotłownia z pralnią wpisana w bryłę garażu. Niektóre projekty domów parterowych z garażem posiadają także dodatkowy składzik, który posiada osobne wejście od strony ogrodu. Takie pomieszczenie służy do przechowywania wszelkich narzędzi oraz artykułów związanych z pielęgnacją ogrodu. W okolicy garażu umieszcza się także spiżarnię, która powinna być ulokowana w miejscu, gdzie jest nieco chłodniej. A zatem, jeśli pozwala na to specyfika działki budowlanej i budżet, warto wyposażyć garaż w dodatkowe pomieszczenia gospodarcze.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z garażem?
Wybierając projekty domów z garażem warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim powierzchnia, która decyduje o liczbie miejsc postojowych. Kolejną kwestią jest to, czy garaż jest otwartym pomieszczeniem, czy też obejmuje także inne pomieszczenia gospodarcze. Bardzo istotna jest orientacja wyjazdu do wejścia do domu. Zazwyczaj, drzwi i brama są skierowane w tą samą stronę, aczkolwiek można zastosować inne rozwiązania. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza na niewielkich i wąskich działkach, gdzie podjazd chcemy zlokalizować z boku domu, a nie przed frontem. Zwróć uwagę także na to, czy garaż posiada bezpośrednią komunikację z częścią mieszkalną.
Nowoczesne projekty domów parterowych z garażem
Na stronie firmy budowlanej New House znajdziesz kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów. W naszym katalogu dostępne są również gotowe projekty domów parterowych z garażem, zarówno jednostanowiskowym, dwustanowiskowym i większym. Jeśli wybrany projekt jest niemal idealnie dopasowany do Twoich potrzeb, ale chciałbyś powiększyć garaż lub zmienić orientację względem wejścia do domu, takie zmiany można wprowadzić na etapie adaptacji projektu. Dzięki temu, bez trudu uzyskasz kompletny projekt budowlany domu z garażem dostosowanym do indywidualnych potrzeb.