Kosztorys budowlany stanowi ekonomiczną część projektu budowlanego. Bardzo często stanowi podstawę do zawarcia umowy pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Znajduje zastosowanie także przy rozliczeniach podatkowych, jak również negocjacjach z bankiem w trakcie ubiegania się o kredyt hipoteczny. Wstępny kosztorys można otrzymać już przy zakupie gotowego projektu. Najdokładniejszy jest jednak profesjonalnie sporządzony kosztorys inwestorski.
Jakie elementy uwzględnia kosztorys budowlany?
Kosztorys budowlany jest niezbędny do sprecyzowania wydatków, jakie zostaną poniesione na technologię, materiały budowlane, sprzęt oraz robociznę w trakcie prac budowlanych. Taki kosztorys sporządza się zwykle przy budowie domu, jednak w praktyce można go stworzyć także z myślą o generalnym remoncie, rozbiórce czy przebudowie domu. Oferuje on wiele korzyści inwestorowi, który może precyzyjniej oszacować swój budżet, a także ocenić warunki oferowane przez wykonawcę.
Sporządzenie kosztorysu wymaga dokładnego zapoznania się z cenami materiałów oraz usług w danej lokalizacji. Inwestorski kosztorys sporządza się na podstawie informacji zawartych w kompletnym projekcie budowlanym. W naszym artykule na temat budowy domu znajdziesz informacje związane z kompleksową realizacją projektu w technologii murowanej. Znając poszczególne etapy prac budowlanych jesteś w stanie dużo skuteczniej i dokładniej oszacować koszty, jakie trzeba będzie ponieść w celu uzyskania stanu surowego, deweloperskiego oraz pod klucz.
Rodzaje kosztorysów budowlanych
Ze względu na dokładność i zastosowanie możemy wyróżnić kilka rodzajów kosztorysów. Najdokładniejszy jest kosztorys inwestorski, który stanowi ekonomiczną część projektu budowlanego. Często jest podstawą do zawarcia umowy z generalnym wykonawcą lub wykonawcami. Banki często wymagają go w trakcie ustalania warunków umowy o kredyt hipoteczny. Także przy wnioskach o różne dofinansowania można posłużyć się kosztorysem inwestorskim. Zawiera on szczegółowy wykaz cen materiałów budowlanych, usług, technologii czy wypożyczenia sprzętu.
Kosztorys ofertowy jest zazwyczaj sporządzany przez firmy budowlane, które chcą przekonać inwestora do skorzystania z ich usług. Bardzo często taki kosztorys można otrzymać już na etapie wyboru gotowego projektu, co pozwala sprawdzić, czy wybrany projekt można zrealizować w konkretnym budżecie. Po zakończeniu prac budowalnych sporządzany jest projekt powykonawczy, który pozwala podsumować wszystkie koszty realizacji projektu i stanowi podstawę do rozliczenia z inwestorem. Odgrywa ważną rolę także w kwestii rozliczeń podatkowych.