Budowa domu krok po kroku
Spis treści:
Przygotowujesz się do budowy domu i zastanawiasz się, w jaki sposób przebiegać będzie ten proces? Chciałbyś lepiej przygotować się do poszczególnych etapów realizacji projektu w technologii murowanej? A zatem właśnie dla Ciebie jest niniejszy artykuł. W tym miejscu dowiesz się, z jakich etapów składa się kompleksowa budowa domu.
Krok 1: Adaptacja projektu i pozwolenie na budowę
Masz już działkę budowlaną. Po zrealizowaniu badań geotechnicznych można przejść do procesu wybierania projektu domu. W tym celu należy uwzględnić: ukształtowanie działki, warunki wodno-gruntowe, dostępny budżet, a także indywidualne potrzeby domowników. Na stronie New-House znajdziesz kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów. Gotowy projekt przejdzie adaptację, w trakcie której zostanie dostosowany do charakterystycznych cech działki budowlanej. Naniesione zostaną także zamiany wprowadzone przez samego inwestora. Po otrzymaniu projektu budowlanego można przejść do załatwiania formalności związanych z pozwoleniem na budowę domu.
Krok 2: Niwelacja terenu i przygotowanie placu budowy
Budowa domu wymaga równego i dobrze przygotowanego podłoża. W tym celu wykonuje się niwelację terenu, czyli równanie powierzchni, a także usuwanie roślinności. Teren można także podnieść lub obniżyć, jeśli wymaga tego projekt budowlany. Po przygotowaniu terenu pod budowę należy zorganizować plac budowy, w którym znajdzie się skład materiałów, miejsce dla ekipy budowlanej, a także miejsce robocze. Działkę warto także ogrodzić, choćby prowizorycznie.
Krok 3: Budowa fundamentów (stan zerowy)
Pierwszym etapem faktycznych prac budowlanych są wykopy ziemne pod budowę fundamentów. Po zrealizowaniu wykopów muruje się fundamenty. Ich rodzaj zależy od warunków wodno-gruntowych, a także specyfiki planowanego budynku. Fundamenty są także izolowane przed wilgocią. Czasami konieczne jest zastosowanie drenażu opaskowego, który będzie odprowadzał nadmiar wody z dala od konstrukcji fundamentów. Na fundamentach wylewa się strop. Po zagęszczeniu i zasypaniu wykopów osiągnęliśmy stan zerowy, po którym często następuje zimowanie budynku.
Krok 4: Murowanie ścian zewnętrznych i konstrukcja dachu (stan surowy otwarty)
Kolejnym krokiem jest wymurowanie ścian nośnych na fundamentach. Czas realizacji zależy w dużej mierze od wybranych materiałów budowlanych. Dom szybko wznosi się z prefabrykatów, czyli gotowych elementów, które są przygotowywane w zakładzie produkcyjnym, zanim trafią na plac budowy. Najwolniej idzie natomiast budowa z tradycyjnych cegieł lub pustaków. Po uzyskaniu konstrukcji nośnej ścian do akcji wkracza cieśla, który zajmie się budową więźby dachowej. W ten sposób można uzyskać stan surowy otwarty.
Krok 5: Wstawienie okien i drzwi, wykończenie dachu (stan surowy zamknięty)
Aby osiągnąć stan surowy zamknięty należy, jak sama nazwa wskazuje, zamknąć konstrukcję budynku. Na tym etapie wstawiane są okna oraz drzwi zewnętrzne. Następuje także montaż pokrycia dachu, systemu orynnowania oraz innych elementów chroniących dach. Wnętrze budynku staje się w pełni chronione przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, opady deszczu czy śnieg. To bardzo ważny moment, w którym dalsza realizacja inwestycji nie jest już tak zależna od pogody.
Krok 6: Instalacje, ocieplanie, ściany działowe (stan deweloperski)
We wnętrzu domu prowadzi się instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Tworzy się punkty poboru energii i punkty poboru wody. Przygotowuje się także punkty pod oświetlenie. Wznosi się ściany działowe, uzyskując podział domu na poszczególne pomieszczenia. Montuje się instalację grzewczą oraz inne systemy niezbędne do prawidłowej eksploatacji domu. Na zewnątrz, dom jest ocieplony, a jego elewacja otynkowana i wykończona zgodnie z projektem.
Czas na wykończenie domu: położenie gładzi, położenie podłóg, malowanie i aranżowanie wnętrz. Tutaj bardzo przydatne będą usługi architekta wnętrz, który pomoże w stworzeniu pomieszczeń praktycznych, estetycznych, a zarazem wygodnych dla domowników. Po wykończeniu domu następuje finalny odbiór inwestycji i zakończenie budowy. Pozostaje jeszcze zawiadomić o zakończeniu budowy stosowny urząd, a także sporządzić inwentaryzację powykonawczą. W końcu można się wprowadzać.
Krok 8: Zagospodarowanie terenu i aranżacja ogrodu
Wielu inwestorów idzie za ciosem i o ile pozwala na to budżet, angażują ekipę budowlaną także w procesie wykończenia terenu wokół domu. Konieczne jest ułożenie podjazdu i alejek ogrodowych, montaż ogrodzenia wokół działki, założenie trawnika i zasadzenie roślin. W naszym artykule na temat budowy domu dowiesz się więcej szczegółów na temat kompleksowej realizacji projektu w technologii murowanej. Ta wiedza pozwala lepiej przygotować się do inwestycji i wielu rozmów, które inwestor musi przeprowadzić z wykonawcami i podwykonawcami.