Dusza schodów – co to takiego?
Spis treści:
Poszerzając wiedzę o różnych rodzajach schodów można spotkać się z pojęciami, które początkowo nie mówią nam nic. Jednym z takich pojęć jest właśnie dusza schodów. Spotkamy się z nim w kontekście budowy schodów dwubiegowych. Jest to po prostu przestrzeń pomiędzy dwoma biegami, zazwyczaj kilkucentymetrowa. W tym miejscu dowiesz się, jakie funkcje pełni dusza schodów, a także, kiedy należy zdecydować się na takie rozwiązanie.
Co to jest dusza schodów?
Chociaż początkowo pojęcie to nie sugeruje nam definicji, dusza schodów nie ma w sobie nic skomplikowanego. To nic innego jak wolna przestrzeń, która występuje pomiędzy dwoma biegami schodów. Jeśli mieszkasz w starym bloku, o tym, czym jest dusza schodów, przekonasz się wychodząc na klatkę schodową. Spójrz w dół w przestrzeń pomiędzy schodami. To właśnie dusza. Łatwo się zatem domyślić, że dusza schodów występuje jedynie w schodach dwubiegowych i trójbiegowych, chociaż w przypadku tych drugich rzadziej stosuje się określenie duszy. Zakłada się, że dusza schodów ma pełnić konkretne funkcje, natomiast w przypadku schodów trójbiegowych takich funkcji nie pełni. Wolna przestrzeń wynika tu po prostu z konstrukcji samych schodów, a nie jest pozostawiona celowo, tak, jak ma to miejsce w przypadku duszy w schodach dwubiegowych.
W jakim celu stosuje się duszę schodów?
No dobrze, ale w jakim właściwie celu stosuje się duszę w schodach? Jeśli policzki schodów będą do siebie przylegały, wówczas nie ma możliwości zamocowania balustrady bocznej. Jedynym rozwiązaniem stanie się balustrada mocowana bezpośrednio na stopniach. Jeśli natomiast pomiędzy policzkami pozostawimy kilkucentymetrową przestrzeń, zwaną właśnie duszą, w takiej sytuacji będziemy mogli zdecydować się na balustrady mocowane do bocznych krawędzi policzków. Ponadto, czasami pomiędzy schodami dwubiegowymi stosuje się belkę nośną. Wówczas również potrzebna będzie wolna przestrzeń, przez którą ta belka będzie przebiegać.
Balustrada z boku oraz belka nośna to niejedyne rozwiązania, które wymagają duszy schodów. Załóżmy, że schody są położone w takim miejscu iż z obu stron stykają się ze ścianą. W takich sytuacjach równie dobrze można postawić pomiędzy dwoma biegami ściankę działową, dzięki czemu, zabezpieczymy całą przestrzeń i sprawimy, że balustrady nie będą potrzebne. W artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat wyboru optymalnych rozwiązań pod kątem specyfiki budynku. Schody to jeden z tych elementów, o których trzeba pomyśleć już na etapie projektowania domu.
Schody dwubiegowe z duszą czy bez?
Wszystko zależy od tego, jakie dokładnie schody chcesz uzyskać. Jeśli będą to schody z balustradą mocowaną bezpośrednio do stopni, wówczas możesz zdecydować się na schody bez duszy. Jeśli jednak pomiędzy dwoma biegami chcesz zastosować boczne balustrady mocowane do policzków, bądź też przedzielenie w postaci ściany działowej lub dowolnego przepierzenia, w takich sytuacjach konieczne będzie zastosowanie schodów z duszą. Odstęp pomiędzy dwoma biegami powinien być dostosowany do konkretnego rozwiązania – dla balustrady wystarczy ok. 4 cm, podczas gdy dla ściany działowej odstęp ten może być nieco większy.
Jakie czynniki decydują o wyborze schodów?
Przy wyborze schodów trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim metraż pomieszczenia, a także jego wysokość. Istotną kwestią jest także nośność, którą mogą zagwarantować: ściany nośne, podłoga oraz strop wyższej kondygnacji. W przypadku schodów wolnostojących często stosuje się dodatkowe belki oraz wsporniki łączące podłogę ze stropem i stanowiące podporę schodów. W schodach spiralnych, do słupa nośnego montuje się także poszczególne stopnie. Przy wyborze schodów należy wziąć pod uwagę także stylistykę wnętrza oraz dostępny budżet.
Schody dwubiegowe z duszą stosuje się w przypadku wysokich i stosunkowo niewielkich pomieszczeń, w których nie ma możliwości zastosowania schodów jednobiegowych. Schody dwubiegowe często umieszcza się pomiędzy dwoma ścianami, tak, aby tylko wewnętrzną stronę trzeba było zabezpieczyć balustradą lub ścianką działową. Alternatywą dla schodów dwubiegowych są schody zabiegowe, w których nie stosuje się półpiętra w miejscu zakrętu między biegami.
Jakie zalety posiadają schody dwubiegowe z duszą?
Schody z duszą umożliwiają zastosowanie bocznych balustrad mocowanych do policzków, dzięki czemu, nie zabierają one szerokości stopni. W ten sposób można uzyskać także pewną swobodę przestrzenną, która jest szczególnie ważna w nowoczesnych domach. W naszym artykule na temat domów murowanych możesz dowiedzieć się więcej na temat ciekawych rozwiązań stosowanych w nowoczesnym budownictwie. Schody dwubiegowe z duszą można zabezpieczyć także ścianką działową lub przepierzeniem ażurowym stanowiącym także funkcję balustrady. A zatem, choć dusza ma zaledwie 4-5 cm, daje dużo więcej swobody w aranżacji schodów.