Drewniane schody kojarzą nam się z przytulnym domkiem letniskowym, domkiem na wsi, ale również nowoczesnym domem zachowanym w stylu skandynawskim. Trzeba przyznać, że schody z drewna mają niejedno oblicze, dzięki czemu, łatwiej dobrać rozwiązanie pasujące do konkretnego domu. Jednak schody drewniane mają także pewne słabe strony, o których należy pamiętać.
Z jakiego drewna można wykonać schody drewniane?
W Polsce, do budowy schodów drewnianych wykorzystuje się drewno pochodzące z rodzimych drzew liściastych, takich jak: dęby, jesiony, wiśnie, brzozy, klony, buki, a także orzechy. Droższym rozwiązaniem może być drewno z drzew egzotycznych. Drewno przeznaczone do budowy elementów nośnych schodów musi posiadać I klasę jakości. W przypadku stopni dopuszcza się II klasę jakości, ale i tu zalecamy sięgać po drewno najwyższej jakości. Do budowy schodów wykorzystuje się drewno o dużym zagęszczeniu słojów, dostatecznie suche (wilgotność poniżej 10%) i pozbawione mankamentów. Najczęściej jest to drewno lite lub klejone warstwowo. W artykule na temat budowy domu sporo miejsca poświęcamy właśnie wyborowi odpowiednich materiałów budowlanych, które pozwolą na wybudowanie trwałego, a zarazem praktycznego domu.
Rodzaje schodów drewnianych
Z drewna można wykonać wiele rodzajów schodów. Ze względu na ich układ oraz sposób łączenia kondygnacji możemy wyróżnić: schody jednobiegowe położone w jednej linii, schody zabiegowe z zakrętami i półpiętrami, schody łamane, schody wachlarzowe biegnące po okręgu, jak również schody spiralne, w których stopnie są przytwierdzone do poziomego słupa. Natomiast ze względu na ułożenie i konstrukcję stopni możemy wymienić:
- Schody młynarskie – zwane również schodami drabiniastymi. Składają się z dwóch belek policzkowych, do których mocuje się stopnice. Nie mogą być zbyt strome, ponieważ wówczas stają się mało wygodne i niebezpieczne.
- Schody kacze – jeśli jedynym rozwiązaniem są strome schody jednobiegowe, stosuje się stopnie kacze, czyli wyprofilowane w taki sposób, aby uzyskać więcej miejsca na stopę lewą lub prawą.
- Schody policzkowe – są to schody zabudowane złożone z policzków, stopnic oraz podstopnic. Mogą to być schody wolnostojące, jak również budowane przy ścianie.
- Schody kręcone – w tych schodach stosuje się pionowy słup nośny, do którego mocuje się kolejne stopnie biegnące spiralnie. Zajmują najmniej miejsca, ale też sprawiają najwięcej trudności w kwestii wnoszenia większych przedmiotów lub mebli.
Schody drewniane można wykorzystać na wiele sposobów, tworząc praktyczne i bezpieczne połączenie dwóch kondygnacji. W dużej mierze to właśnie prawidłowy wybór rodzaju schodów decyduje w przyszłości o komforcie domowników.