Czym charakteryzują się schody drewniane?

W Polsce, do budowy schodów drewnianych wykorzystuje się drewno pochodzące z rodzimych drzew liściastych, takich jak: dęby, jesiony, wiśnie, brzozy, klony, buki, a także orzechy. Droższym rozwiązaniem może być drewno z drzew egzotycznych. Drewno przeznaczone do budowy elementów nośnych schodów musi posiadać I klasę jakości. W przypadku stopni dopuszcza się II klasę jakości, ale i tu zalecamy sięgać po drewno najwyższej jakości. Do budowy schodów wykorzystuje się drewno o dużym zagęszczeniu słojów, dostatecznie suche (wilgotność poniżej 10%) i pozbawione mankamentów. Najczęściej jest to drewno lite lub klejone warstwowo. W artykule na temat budowy domu sporo miejsca poświęcamy właśnie wyborowi odpowiednich materiałów budowlanych, które pozwolą na wybudowanie trwałego, a zarazem praktycznego domu.
Z drewna można wykonać wiele rodzajów schodów. Ze względu na ich układ oraz sposób łączenia kondygnacji możemy wyróżnić: schody jednobiegowe położone w jednej linii, schody zabiegowe z zakrętami i półpiętrami, schody łamane, schody wachlarzowe biegnące po okręgu, jak również schody spiralne, w których stopnie są przytwierdzone do poziomego słupa. Natomiast ze względu na ułożenie i konstrukcję stopni możemy wymienić:
Schody drewniane można wykorzystać na wiele sposobów, tworząc praktyczne i bezpieczne połączenie dwóch kondygnacji. W dużej mierze to właśnie prawidłowy wybór rodzaju schodów decyduje w przyszłości o komforcie domowników.
Przy wyborze schodów decydujące są przede wszystkim cztery czynniki: dostępna przestrzeń, wysokość pomieszczenia, dostępny budżet, jak również stylistka domu. Już na etapie projektowania należy dobrać odpowiednie schody, ponieważ pozwoli to przygotować przestrzeń pod ich budowę. W artykule na temat domów murowanych możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiegają poszczególne etapy prac, a także, jak odpowiedzialnym kryterium jest wybór materiałów. O wyborze schodów zazwyczaj decyduje autor gotowego projektu, aczkolwiek inwestor może ten wybór zmienić. Można to zrobić na etapie adaptacji projektu. Należy jednak pamiętać o tym, że zmiana konstrukcji schodów może oznaczać bardzo poważny ingerencje w projekt, co oczywiście oznacza wyższe koszty.
Domy drewniane niewątpliwie mają klimat i są bardzo eleganckie, dodając pomieszczeniom uroku. Jednocześnie, schody z tego materiału mogą przyjmować różnorodne formy, zarówno jeśli chodzi o układ stopni, jak również bieg schodów. Dzięki temu, schody drewniane można bez problemu wkomponować nawet w bardzo niewielkich pomieszczeniach. Odpowiednio konserwowane oraz impregnowane odwdzięczą się wysoką trwałością i wytrzymałością na przestrzeni wielu lat. Jednocześnie, w porównaniu ze schodami murowanymi czy metalowymi, schody z drewna całkiem nieźle wypadają w aspekcie finansowym. Reasumując, schody drewniane to bardzo dobre rozwiązanie, o ile tylko wiemy, jak należy o nie dbać w perspektywie czasu.
Jeśli ktoś nieroztropnie uzna schody drewniane za rozwiązanie dane raz na zawsze, może się na nich bardzo przejechać i to w sensie dosłownym. Drewno zmienia swoje właściwości pod wpływem wilgoci, temperatury, suchego powietrza, obciążeń. Czynniki te należy uwzględnić i zadbać o należytą ochronę, w ramach której drewniane schody trzeba co jakiś czas impregnować i konserwować. W innym razie czekają nas poważne konsekwencje. W najlepszym wypadku, drewniane schody zaczną skrzypieć i stracą swój atrakcyjny wygląd. W najgorszym, pod ciężarem ciała drewniany stopień może się w końcu załamać, a to już oznacza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników.