Czym charakteryzuje się patio?
Spis treści:
Co to jest patio?
Czym różni się patio od tarasu?
W jakich domach patio jest dobrym rozwiązaniem?
Z jakich materiałów można wykonać patio?
Jak dodać patio do gotowego projektu domu?
Dom z patio dostosowany do indywidualnych potrzeb
Patio to wewnętrzny dziedziniec wpisany w bryłę domu. Umożliwia nam wypoczynek na świeżym powietrzu, podobnie jak taras, ale jego usytuowanie sprawia, że jednocześnie staje się swoistym przedłużeniem pomieszczeń z nim sąsiadujących, najczęściej salonu oraz jadalni. Patio to bardzo praktyczne i niedrogie rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się na mniejszych działkach.
Co to jest patio?
Patio to słowo wywodzące się z języka hiszpańskiego, oznaczające wewnętrzny dziedziniec. Wpisuje się w bryłę budynku oraz bezpośrednio sąsiaduje z pomieszczeniem lub kilkoma pomieszczeniami. Najczęściej patio wykonuje się na wysokości gruntu, utwardzając teren z pomocą materiałów, takich jak: kamienne płyty, beton, kostka brukowa czy też drewno. Na patio ustawiamy meble ogrodowe oraz donice z kwiatami. Bardzo często patio staje się w ten sposób swoistą częścią salonu lub jadalni, tyle tylko, że jest położone na świeżym powietrzu. Na patio często ulokowane jest drugie wejście do domu, co stanowi ciekawą propozycję dla działek położonych pomiędzy dwoma drogami. Jako iż jest wpisane w bryłę domu, patio zazwyczaj osłania dach budynku.
Czym różni się patio od tarasu?
Patio w dużej mierze daje nam te same możliwości, co taras, ale konstrukcyjnie oba te rozwiązania są nieco inne. Taras przylega do bryły budynku, ale jest położony poza nią, stanowiąc przedłużenie budynku. Z kolei patio jest wpisane w bryłę stanowiąc tym samym przedłużenie konkretnych pomieszczeń. O ile taras może być zaaranżowany także na piętrze, o tyle patio zawsze jest położone na poziomie gruntu. Taras bardzo często jest odkryty lub osłania się go z pomocą pergoli, natomiast wpisane w bryłę patio jest chronione przez dach domu. Plusem jest to, że budowa patio jest dużo prostsza i tańsza, dzięki czemu, jest to rozwiązanie korzystne dla osób pragnących w niedrogi sposób stworzyć miejsce do rekreacji na świeżym powietrzu.
W jakich domach patio jest dobrym rozwiązaniem?
Klasycznym przykładem domu z patio będzie domek w kształcie litery L. Patio uzupełnia bryłę prostokąta i przylega do dwóch pomieszczeń, najczęściej do pokoju dziennego oraz jadalni, ewentualnie do kuchni. Z kolei domy w kształcie litery T umożliwiają stworzenie patio z dwóch stron, dzięki czemu, także sypialnia lub gabinet może mieć do niego dostęp. Na stronie firmy budowlanej New House znajdziesz rozbudowany katalog gotowych projektów domów, liczący ponad kilkanaście tysięcy propozycji. Wśród nich znajdziesz nowoczesne domy z patio. Jest to bardzo dobre rozwiązanie na małą działkę, w której nie można sobie pozwolić na przestronny taras, ale wciąż pozostaje możliwość stworzenia patio wpisanego w prostokątną bryłę domu.
Z jakich materiałów można wykonać patio?
Do dyspozycji domowników pozostają te same rozwiązania, co w przypadku tarasu. Najczęściej, pod budowę patio stosuje się wylewkę na tym samym poziomie, co wylewka w domu. W końcu klasyczne patio ma być przedłużeniem pomieszczeń, a zatem powinno leżeć na tej samej wysokości. Niemniej jednak spotkamy się także z rozwiązaniami, w których patio znajduje się na poziomie gruntu. Do budowy patio można wykorzystać kostkę brukową, kamienne płyty, gres i płytki ceramiczne czy też beton. Biorąc pod uwagę, że patio jest osłaniane przez dach budynku, można tu zastosować także drewno lub powłoki żywiczne. Szeroki wybór materiałów oraz pełna swoboda aranżacyjna to bez wątpienia jeden z najważniejszych atutów patio.
Jak dodać patio do gotowego projektu domu?
Większość nowoczesnych domów jednorodzinnych jest wyposażony w taras. To oznacza, że znalezienie domu z patio nie jest łatwym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę specyficzne uwarunkowania działki budowlanej. Na szczęście, gotowe projekty i tak przechodzą proces adaptacji, w którym nanosi się zmiany niezbędne do dostosowania budynku do specyfiki działki. W naszym artykule na temat adaptacji projektu możesz dowiedzieć się więcej o zmianach, które najczęściej wprowadza się w gotowym projekcie. To dobra okazja, aby zamienić taras na patio lub też zmodyfikować bryłę w taki sposób, aby budowa patio była możliwa. Tutaj należy jednak pamiętać, że im poważniejsze zmiany projektu, tym droższy będzie proces adaptacji.
Dom z patio dostosowany do indywidualnych potrzeb
Być może masz skonkretyzowaną wizję swojego wymarzonego domu, który chcesz wybudować na specyficznej działce budowlanej. W takich sytuacjach ciężko o gotowy projekt, który byłby idealnie dostosowany do Twoich potrzeb. Dobrym pomysłem może być indywidualny projekt domu, o którym przeczytasz na naszej stronie. Taki projekt powstaje w ścisłej współpracy z architektem, który bierze pod uwagę oczekiwania i potrzeby inwestora. Daje to znacznie większą swobodę w tworzeniu wymarzonego domu, aniżeli sam proces adaptacji gotowego projektu. Wybierając to rozwiązanie możesz stworzyć dom z patio w pełni dostosowany do potrzeb wszystkich domowników.