Piaskowanie – co to jest i czym się charakteryzuje?

Piaskowanie to inaczej obróbka strumieniowo-ścierna. Technologia ta została opracowana w 1870 roku przez Benjamina Chew Tilghmana. W procesie czyszczenia wykorzystuje się ścierniwo, którym najczęściej jest piasek, dzięki czemu, mówimy właśnie o piaskowaniu. Zwykle jest to drobny piasek kwarcowy lub szklarski. W nowoczesnej technologii zastosowanie znajdują także inne materiały, takie jak: garnet, zmielone skorupy orzechów, elektrokorund czy też stalowy śrut. Wiele firm świadczących takie usługi dobiera materiał pod kątem czyszczonego materiału oraz rodzaju zabrudzeń. Piaskowanie przypomina nieco szlifowanie, jednak uzyskana powierzchnia jest dużo równiejsza, a jednocześnie, w pełni gotowa na dalsze etapy obróbki, np. malowanie.
Piaskowanie to proces czyszczenia znajdujący wszechstronne zastosowanie przy budowie domów, remontach, a także porządkowaniu ogrodu. Najczęściej, piaskowaniu poddaje się powierzchnie metalowe, dzięki czemu, można przywrócić im należytą gładkość, a także pozbyć się defektów spowodowanych korozją. Doskonałym przykładem będzie zatem piaskowanie ogrodzenia, bramy, metalowych balustrad oraz innych elementów wykonanych z tego materiału. Piaskowanie bywa także bardzo przydatne przy czyszczeniu podjazdów i alejek, np. z kostki brukowej lub kamienia.
Piaskowanie pozwala również uzyskać odpowiednią szorstkość powierzchni, co przekłada się na lepsze przywieranie farby w procesie malowania. Jeśli zależy nam na odrestaurowaniu starych powierzchni, można zastosować ścierniwo o większej granulacji. Sprzyja ono usuwaniu starej powierzchni, a sam proces przebiega bardzo szybko i wydajnie. W artykule na temat zagospodarowania terenu poruszamy wiele kwestii związanych z wyborem rozwiązań, które będą miały korzystny wpływ na funkcjonalność działki budowlanej. Piaskowanie to proces, który może okazać się bardzo pożyteczny przy wykańczaniu domu, restaurowaniu starych powierzchni, a także wygładzaniu niektórych materiałów.
W zależności od wyboru ścierniwa, piaskowanie może służyć do czyszczenia, wygładzania, a także zrywania starych powierzchni. Technikę można zastosować do czyszczenia powierzchni metalowych, kamiennych, drewnianych, a także do tworzywa sztucznego. Czasem, bardzo drobnym ścierniwem poleruje się także powierzchnie szklane. W związku z tym, piaskowanie to technologia bardzo uniwersalna, którą można wykorzystać do wielu celów. Jeśli chodzi o zastosowania typowo „domowe”, piaskowanie pozwala odrestaurować ogrodzenie, oczyścić kostkę brukową, wygładzić taras, a także wypolerować balustrady oraz inne elementy zagospodarowania terenu. Czasami, piaskowanie okazuje się niezwykle przydatne także przy czyszczeniu elewacji.
Koszt usługi w dużej mierze zależy od tego, jaka powierzchnia będzie poddawana piaskowaniu, a także, jaki będzie cel. Na podstawie indywidualnych potrzeb usługobiorcy, fachowcy dobierają ścierniwo oraz ciśnienie sprężonego powietrza. Wpływ na ceny ma także lokalizacja. Piaskowanie nie jest jednak drogą technologią. Zazwyczaj musimy liczyć się z kosztami rzędu 20-30 złotych za metr kwadratowy, ale przy dużych zleceniach można liczyć na rabaty. Dlatego też, łączny koszt całej usługi jest obliczany już po zapoznaniu się z materiałem, jego stanem, a także celem piaskowania.
Piaskowanie to nowoczesna technologia, która znajduje zastosowanie na wielu płaszczyznach codziennego życia, także w budownictwie. Sprawdzi się zarówno na etapie budowania domu, remontów, przebudowy oraz porządkowaniu ogrodu. W artykule na temat kompleksowej budowy domu w technologii murowanej opisujemy wiele nowoczesnych rozwiązań znajdujących zastosowanie we współczesnym budownictwie. Piaskowanie jest bardzo cenione ze względu na wysoką skuteczność, a także uniwersalność. Technologia pozwala czyścić, szlifować, polerować, zrywać stare warstwy, a także przygotowywać podłoże do kolejnych etapów prac. Kolejnym plusem jest możliwość stosowania do rożnych materiałów: metali, drewna, tworzyw sztucznych, kamienia, a nawet szkła.