Jakie domy będą budować Polacy w 2022 roku?
Spis treści:
Ceny materiałów budowlanych w 2022 roku są nawet o 70% wyższe w stosunku do roku poprzedniego. Najbardziej zdrożały termoizolacje, hydroizolacje oraz płyty OSB. Na obecny sezon budowalny wpływ będą miały także nowe przepisy. Sprawdźmy, jakie domy będą cieszyć się największym zainteresowaniem ze strony Polaków w 2022 roku.
Realia budowy domu w 2022 roku
Ceny materiałów budowlanych w 2022 roku sprawiają, że budowa domu staje się luksusem, na który mogą sobie pozwolić zamożne osoby. Nawet niewielki dom spełniający współczesne wymagania może kosztować od 400 tysięcy złotych w górę, a mowa o stanie deweloperskim. Niestety, na ten moment nic nie wskazuje na to, aby ceny materiałów budowlanych miały się obniżyć. Problemem jest nie tylko inflacja, ale także rozpoczęta pod koniec lutego inwazja Rosji na Ukrainę. To każe nam sądzić, że w 2022 roku największym zainteresowaniem cieszyć się będą projekty domów, które będzie można zrealizować po jak najmniejszych kosztach.
Jakie domy cieszą się największą popularnością?
W 2022 roku wzrośnie popularność małych domów do 70m2, a wszystko za sprawą zmian wprowadzonych w Polskim Ładzie. Takie domy nie będą wymagały pozwolenia na budowę. Dalej będziemy również obserwować trend budowania nowoczesnych stodół odznaczających się większą energooszczędnością. Zamożniejsze osoby będą natomiast preferować uniwersalne i praktyczne domy piętrowe dobrze wpisujące się w krajobraz miejski. Na stronie firmy budowlanej New House znajdziesz gotowe projekty domów stworzone przez uznane pracownie architektoniczne. Nasza baza liczy kilkanaście tysięcy projektów, dzięki czemu, każdy inwestor znajdzie tu projekt dla siebie.
Małe domy jednorodzinne do 70m2
Wraz z Polskim Ładem wprowadzono bardzo istotne zmiany, które sprawiają, że budowa domu do 70m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Chodzi oczywiście o 70m2 powierzchni zabudowy. To jednak dostatecznie dużo, aby wybudować dom o powierzchni użytkowej nawet do 90m2, jeśli będzie to dom z poddaszem użytkowym. To dostatecznie dużo nawet dla 3-5 osobowej rodziny. Pracownie architektoniczne bardzo szybko przygotowały wiele projektów, które można zrealizować bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, że to właśnie takie domy będą wiodły prym w 2022 roku.
Nowoczesne stodoły
Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również nowoczesne stodoły. Są to domy na planie prostokąta zwieńczone dwuspadowym dachem pozbawionym okapu. Najczęściej wybierane są domy z poddaszem, aczkolwiek mogą to być również domy parterowe z wysokimi wnętrzami. Zaletą tych domów jest energooszczędność. A skoro mowa o energii, popularnością cieszą się także technologie, które pozwalają na budowę domu o lepszej charakterystyce energetycznej. Chodzi przede wszystkim o pompy ciepła, rekuperacje, a także fotowoltaikę. Budowa domu energooszczędnego wymaga większych nakładów finansowych, ale taka inwestycja zwraca się w perspektywie czasu.
Modernistyczne domy piętrowe
Intensywny rozwój dużych miast sprawia, że powstaje coraz więcej podmiejskich osiedli, na których powszechnie spotkamy się z domami piętrowymi o nowoczesnej stylistyce. Są one projektowane z myślą o sprostaniu warunkach zabudowy, z którymi spotkamy się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na terenach miejskich oraz przedmieściach. Nieco mniejszym zainteresowaniem powinny cieszyć się domy piętrowe o skomplikowanej, finezyjnej bryle. Są one dużo droższe w budowie, co przy obecnych cenach materiałów jest dużą przeszkodą.
Domy murowane? A może inna technologia?
Wielu Polaków szuka sposobu na to, aby budowa domu była tańsza. Rodzi się zatem pytanie, czy wybierać projekty domów murowanych czy też projekty stworzone z myślą o realizacji w innej technologii. Coraz więcej możemy usłyszeć o domach keramzytowych, które można wybudować w ciągu kilku miesięcy. Z roku na rok popularniejsze stają się także domy szkieletowe. Jednak od lat w Polsce królują domy murowane, które są w stanie dzielnie stawić czoła trudnym warunkom pogodowym. Biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne obserwowane w wielu regionach naszego kraju, domy murowane wciąż powinny królować. W tekście na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej na temat kompleksowej realizacji projektu w technologii murowanej.
Kiedy rozpocząć budowę domu w 2022 roku?
Sezon budowlany w tym roku rozpoczął się na początku marca, aczkolwiek wielu inwestorów prowadziło prace ziemne jeszcze w lutym, jako iż pozwalały na to warunki pogodowe. Wiele zależy od tego, czy planujesz zakończyć budowę domu w ciągu jednego sezonu, czy też planujesz budowę rozłożona na dwa sezony. W tym pierwszym wariancie, budowa domu powinna się rozpocząć maksymalnie w kwietniu, maju, aby dokończyć budowę do nadejścia zimy. Oczywiście tylko niektóre technologie i materiały umożliwiają budowę w tak krótkim czasie. Jeśli interesuje Cię budowa domu rozłożona na dwa sezony, prace można rozpocząć latem, a nawet wczesną jesienią.