Prawidłowo dobrane fundamenty w domu jednorodzinnym gwarantują trwałość oraz stabilność całego budynku. Rozwiązanie zawsze dobiera się pod kątem panujących na działce warunków wodno-gruntowych. Błędy związane z fundamentowaniem mogą prowadzić do osadzania się budynku, szybszego niszczenia podłóg, a także problemu nadmiernej wilgoci. W tym artykule powiemy kilka słów o palach fundamentowych, które stosuje się na problematycznych działkach.
Na czym polega budowa domu na palach?
Nieodzowną cechą dobrze osadzonych fundamentów jest ich stabilność oraz trwałość. Do tego niezbędny jest stabilny grunt, który pozwoli bezpiecznie rozprowadzić obciążenia generowane przez budynek. Niektóre działki budowlane są jednak położone na niespoistych i luźnych gruntach, które pod wpływem obciążeń będą ulegały przesuwaniu. To z kolei grozi osadzaniem się budynku. Aby temu zapobiec, stosuje się specjalne rodzaje fundamentów przeznaczone do problematycznych gruntów. Budowa domu na palach znajduje zastosowanie w takich właśnie sytuacjach.
Chodzi o to, aby faktyczne fundamenty budynku oprzeć na specjalnych palach, które będą przenosić obciążenia na głębsze warstwy gruntu. Zazwyczaj, niestabilne grunty występują na głębokości 2-4 metrów, po czym stopniowo stają się one coraz solidniejsze. Wiele zależy od poziomu wód gruntowych, a także od strefy przymarzania. W artykule na temat posadowienia w trudnych warunkach możesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych rozwiązań, które stosuje się w przypadku kłopotliwych gruntów, na których nie sprawdzą się tradycyjne fundamenty.
Czym są pale fundamentowe?
Pale fundamentowe to rodzaj fundamentu głębokiego. Jak sama nazwa wskazuje, są to okrągłe pale, które stanowią podparcie dla ław lub płyty fundamentowej. Sięgają głębszych warstw gruntu, gdzie jest on stabilniejszy. W zależności od warunków wodno-gruntowych dobiera się parametry pali: średnicę, materiał wykonania, rodzaj konstrukcji, sposób i głębokość osadzania, a także rozstaw. Kluczową kwestią jest powierzchnia i gabaryty budynku, a także głębokość, na jakiej znajduje się nośny grunt, który pozwoli na bezpieczne rozproszenie obciążeń.
Pale możemy podzielić na betonowe, żelbetowe, stalowe oraz drewniane. Mogą one być wbijane w ziemie (w przypadku sypkich gruntów), jak również wkręcane do wcześniej przygotowanego otworu. Możemy wyróżnić pale pełne z dnem, a także pale rurowe pozbawione dna. Po osadzeniu pala w gruncie skuwa się głowicę, tak, aby dotrzeć do zbrojenia. Zbrojenie posłuży do zakotwienia w podwalinie fundamentów. Wybór pali fundamentowych należy do architekta, który weźmie pod uwagę specyficzne warunki wodno-gruntowe.