Schody policzkowe to jedna z najczęściej stosowanych konstrukcji schodów w domach jednorodzinnych. Są bardzo solidne, trwałe, a zarazem mogą być wpasowane do każdego wnętrza, niezależnie od jego stylistki oraz metrażu. Ich wszechstronność to główny powód, dla którego konstrukcja ta cieszy się tak dużym zaufaniem ze strony architektów. W tym artykule powiemy więcej o samej specyfice schodów policzkowych oraz o ich najważniejszych zaletach.
W jaki sposób zbudowane są schody policzkowe?
Schody policzkowe ze względu na swoją konstrukcję są określane również schodami wpuszczanymi. Konstrukcja ta składa się z dwóch belek nośnych określanych właśnie jako policzki lub też belki policzkowe. Obejmują one stopnie schodów z jednej lub z obu stron, w zależności, gdzie usytuowane zostaną schody. Prócz montażu w gniazdach, stopnie można oprzeć bezpośrednio na belkach, co oczywiście wymaga odpowiedniego przycięcia belek. Belki policzkowe są oparte na podłodze oraz na końcu biegu, dzięki czemu, nie trzeba ich dodatkowo opierać na ścianie. To sprawia, że konstrukcja jest niezwykle stabilna i można ją usytuować w dowolnym miejscu domu.
Konstrukcja schodów policzkowych decyduje o wszechstronnym zastosowaniu tego rodzaju schodów. Znajdują one zastosowanie w wielu domach piętrowych oraz z poddaszem użytkowym. Brak konieczności opierania ich na ścianie pozwala je usytuować w ciągu komunikacyjnym lub w holu, wykorzystując pustą przestrzeń wewnątrz pomieszczenia. W naszym artykule o domach murowanych możesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych konstrukcjach, które gwarantują domownikom odpowiednie bezpieczeństwo oraz komfort użytkowy.
Rodzaje schodów policzkowych
Schody policzkowe możemy podzielić ze względu na sposób montażu oraz bieg schodów. Zacznijmy od pierwszej klasyfikacji. Tutaj możemy wymienić schody z dwoma belkami policzkowymi, jak również schody z jedną belką oparte po drugiej stronie na ścianie. W takich sytuacjach, od strony belki montuje się balustradę. Teoretycznie istnieje również możliwość oparcia z dwóch stron na ścianie, która zastępuje belki policzkowe, ale wówczas nie są to już stricte schody policzkowe.
Jeśli chodzi o bieg schodów, możemy wyróżnić klasyczne schody jednobiegowe prowadzące w prostej linii na drugą kondygnację, schody dwubiegowe posiadające jeden zakręt, jak również schody zabiegowe układające się w wachlarz. Różne rodzaje tej konstrukcji sprawiają, że schody policzkowe dużo łatwiej jest wpasować do specyfiki wnętrza, niezależnie od metrażu i ukształtowania ścian. Nie dziwi zatem fakt, że schody policzkowe są tak często wybierane do domów jednorodzinnych.