Mapa ewidencyjna – czym jest i gdzie ją uzyskać?
Spis treści:
Mapa ewidencyjna jest niezbędna do sporządzenia projektu budowlanego oraz właściwego przygotowania się do budowy domu. To na podstawie mapy ewidencyjnej geodeta może sporządzić mapę do celów projektowych, na której naniesiony zostanie Twój przyszły dom. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest mapa ewidencyjna, do jakich celów jest wykorzystywana, a także, w jaki sposób pozyskać mapę ewidencyjną.
Co to jest mapa ewidencyjna?
Mapa ewidencyjna jest dokumentem ukazującym przebieg granic nieruchomości oraz usytuowanie budynków na danym terenie. Co ważne, mapy ewidencyjne można za darmo oglądać w sieci na stronie Geoportalu, jednak do celów projektowych i budowlanych potrzebny będzie formalny dokument uzyskany w formie papierowej. Mapa powstaje na podstawie ewidencji gruntów i budynków zawartych w zbiorze Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Po zakończeniu budowy domu niezbędna jest powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna. Informacje uzyskane w trakcie tej inwentaryzacji posłużą do zaktualizowania zasobów.
Co zawiera mapa ewidencyjna?
Mapa ewidencyjna to ważny dokument kartograficzny zawierający szereg informacji niezbędnych do sporządzenia innych map, w tym mapy do celów projektowych. Mapa informuje o przebiegu granic oraz numerów nieruchomości, wskazuje położenie budynków wraz z konturem, wskazuje przebieg ulic, dróg publicznych, zbiorników wodnych, a także innych obiektów budowlanych. Jest to wielkoformatowa mapa, która obejmuje również grancie państwa z podziałem na określone jednostki terytorialne i administracyjne. Innymi słowy, na mapie ewidencyjnej zaznaczone są wszystkie działki w naszym kraju. Znając adres nieruchomości można sprawdzić położenie działki na mapie, co bywa bardzo przydatne na etapie poszukiwania odpowiedniej działki budowlanej.
Do jakich celów wykorzystuje się mapę ewidencyjną?
Inwestorzy mogą wnioskować o wyrys lub wypis z mapy ewidencyjnej. Oba te dokumenty mają nieco inne zastosowanie. Kopia mapy ewidencyjnej pozwala określić dokładną lokalizację działki, a także wydać wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dokładniejszy jest natomiast wyrys mapy ewidencyjnej, obejmujący przyległe grunty. To właśnie wyrys posłuży do dalszych celów projektowych, a także do założenia lub dokonania wpisu w księgach wieczystych. Na postawie wyrysu z mapy ewidencyjnej można następnie sporządzić: mapę do celów projektowych, mapę podziałową lub mapę do celów prawnych, w przypadku ewentualnych sporów sądowych. Sporządzeniem tych map zajmie się zatrudniony przez inwestora geodeta z właściwymi uprawnieniami.
Kopie mapy ewidencyjnej będziemy potrzebować jeszcze przed zakupem działki budowlanej, aby uzyskać wypis z MPZP lub decyzję o warunkach zabudowy. Z kolei wyrys mapy ewidencyjnej uzyskamy już po zakupie działki budowlanej, gdy będziemy prowadzić pracę ukierunkowane na stworzenie projektu budowlanego. W artykule o kompleksowej budowie domu możesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych etapach przygotowań oraz o realizacji projektu w stanie surowym, deweloperskim oraz pod klucz.
W jaki sposób pozyskać mapę ewidencyjną?
Mapę ewidencyjną wydaje Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, działający przy Starostwie Powiatowym. Ośrodek może jednak mieścić się w innym budynku, niż główna siedziba starostwa, dlatego warto sprawdzić dokładny adres. Należy złożyć formularz wniosku o udostępnienie materiałów z Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego lub formularz wniosku o wydanie wypisu/wyrysu z ewidencji gruntów i budynków. Czas oczekiwania na wydanie tych dokumentów to ok. 2-5 dni roboczych. Mapę ewidencyjną można oglądać przez Internet w Geoportalu, ale nie ma ona charakteru formalnego, a jedynie informacyjny.
Ile kosztuje mapa ewidencyjna?
To zależy od tego, czy wnioskujemy o samą kopię czy o dokładny wyrys/wpis z mapy ewidencyjnej. W tym pierwszym scenariuszu zapłacimy ok. 9 złotych, podczas gdy za wyrys w formie papierowej to 110 zł, a w formie elektronicznej 105 złotych. Do tego dochodzi opłata skarbowa niezbędna do prawidłowego złożenia wniosku. Wynosi ona ok. 5 złotych. Jeśli wnioskujesz o wyrys w formie papierowej i elektronicznej, powyższe opłaty sumują się i wyniosą powyżej 200 złotych.
Mapa ewidencyjna a mapa zasadnicza
Inwestorzy często mylą mapę ewidencyjną z mapą zasadniczą, co często rodzi problemy, które przedłużają formalności potrzebne do rozpoczęcia budowy domu. Mapa zasadnicza zawiera znacznie szerszy zakres informacji w porównaniu z mapą ewidencyjną. Informuje ona chociażby o uzbrojeniu czy ukształtowaniu działki budowlanej. Mapa zasadnicza często jest wymagana jako załącznik potrzebny do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, o czym możesz przeczytać w naszym artykule. Mapę zasadniczą, podobnie zresztą jak mapę ewidencyjną, można uzyskać w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartografii.