Pozwolenie wodnoprawne – kiedy jest ono niezbędne?

Pozwolenie wodnoprawne to decyzja administracyjna, która umożliwia korzystanie lub eksploatację wód podziemnych lub powierzchniowych, a także określonych urządzeń wodnych na użytek własny. Z pozoru może się wydawać, że przy budowie domu raczej nie będziemy potrzebowali takiego pozwolenia, o ile oczywiście nie wymarzy nam się własny pomost na stawie lub okolicznym jeziorze. W praktyce jednak, wiele domów jednorodzinnych korzysta z urządzeń wodnych, takich jak chociażby: studnia głębinowa czy też przydomowa oczyszczalnia ścieków. Te instalacje nie zawsze wymagają pozwolenia, wiele zależy od specyfiki ich pracy. Pozwolenia wodnoprawnego wymagać może również zbiornik retencyjny czy też staw rybny lub rekreacyjny.
Pozwolenie wodnoprawne jest udzielone na usługi wodne oraz korzystanie z wód i urządzeń wodnych. Do usług wodnych zaliczymy chociażby: pobór wód podziemnych i powierzchniowych, korzystanie z wód do celów energetyki, odprowadzanie do wód lub urządzeń wodnych wód opadowych i roztopowych czy odwadnianie gruntów. Pozwolenia wodnoprawnego wymagać będzie również rekultywacja wód powierzchniowych lub podziemnych, budowa murów oporowych, bulwarów, nabrzeży, przystani czy pomostów czy też budowa sztucznych zbiorników usytuowanych na wodach płynących. Na oficjalnej stronie internetowej Wód Polskich można znaleźć pełen wykaz usług, prac i urządzeń, które wymagają pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia.
Jeśli projekt budowlany będzie wymagał realizacji usług lub prac wodnych, wówczas, konieczne będzie uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Będzie ono niezbędne do wydania pozwolenia na budowę, o którym możesz przeczytać w naszym artykule. Architekt adaptujący gotowy projekt domu powinien nas poinformować o tym, że niektóre instalacje, np. przydomowa oczyszczalnia ścieków, wymagają pozwolenia wodnoprawnego. Warto z dużym wyprzedzeniem zając się formalnościami, ponieważ uzyskanie wszystkich pozwoleń może zająć nawet kilka miesięcy. Jeśli zabierzemy się za to zbyt późno, wówczas budowa domu może rozpocząć się z dużym wyprzedzeniem.
Realizacja niektórych przedsięwzięć może wymagać zgłoszenia wodnoprawnego, zamiast pozwolenia. W takich sytuacjach, inwestor składa jedynie odpowiednie zgłoszenie do właściwego organu, a jeśli w czasie 21 dni nie otrzyma sprzeciwu, będzie mógł rozpocząć zaplanowane prace budowlane. W praktyce, wielu inwestorów planujących budowę domu będzie miało do czynienia właśnie ze zgłoszeniem, a nie pozwoleniem wodnoprawnym. Weźmy chociażby punkt: „pobór wód powierzchniowych lub wód podziemnych w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę oraz wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w ilości nieprzekraczającej łącznie 5 m3 na dobę, na potrzeby zwykłego korzystania z wód”. To właśnie ten punkt dopuszcza budowę studni głębinowej lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Zawarte w nim ograniczenia (5 m3) sprawiają, że zdecydowana większość przydomowych instalacji nie będzie wymagała pozwolenia wodnoprawnego.
Aby uzyskać operat wodnoprawny, należy wystąpić z wnioskiem do Ministerstwa Infrastruktury, nadzoru wodnego, zarządu zlewni lub regionalnego zarządu gospodarki wodnej. Wniosek musi obejmować powód, dla którego potrzebny jest nam operat wodnoprawny, a także sprecyzowanie obszaru, dla którego chcemy uzyskać operat. Jest to dokument wydawany w formie pisemnej oraz rysunkowej, stanowiący niezbędny załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego.
Gdy dysponujemy już operatem wodnoprawnym, możemy wystąpić z wnioskiem o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Wniosek lub zgłoszenie możesz złożyć do regionalnego zarządu gospodarki wodnej, zarządu zlewni lub nadzoru wodnego. Opłata za jedno pozwolenie wynosi ok. 237 złotych. Czas oczekiwania to ok. 30 dni, chociaż czasami czas ten może się wydłużyć do kilku miesięcy. W naszym artykule na temat budowy domu opisujemy szczegółowo wszystkie etapy realizacji projektu w technologii murowanej, w tym również prace ziemne oraz montaż podziemnych instalacji i urządzeń wodnych potrzebnych do eksploatacji budynku.