Pompa zanurzeniowa – co to jest i jak działa?
Spis treści:
Pompa zanurzeniowa to rodzaj pompy ciśnieniowej, która ma zapewnić automatyczny pobór wody w miejscach, gdzie konieczne jest przetransportowanie wody na dłuższy dystans. Urządzenie to jest zatem niezbędne we wszystkich domach, które czerpią wodę ze studni głębinowej. Jednak zastosowanie pompy zanurzeniowej może być znacznie szersze.
Na jakiej zasadzie działa pompa zanurzeniowa?
Pompa zanurzeniowa to pompa ciśnieniowa przystosowana do pracy w pełnym zanurzeniu. Jest wyposażona w silnik elektryczny oraz sterowniki odpowiedzialne za automatyczną pracę urządzenia. Posiada zabezpieczenie, które wyłącza pompę w momencie, gdy poziom wody spada poniżej optymalnego poziomu. Najwydajniejsze pompy zanurzeniowe są w stanie dostarczać wodę z głębokości ok. 20 metrów. W ten sposób łatwiej jest dotrzeć do pokładów czystej wody dostępnych głębiej pod ziemią. Pompa może służyć zarówno do pompowania, jak również odpompowywania wody, dzięki czemu, jej zastosowanie jest dużo szersze, aniżeli tylko w przypadku studni głębinowych.
Jakie zastosowania posiada pompa zanurzeniowa?
Pompa zanurzeniowa pozwoli dostarczyć wodę niezbędną do eksploatacji domu, ale również pomoże pozbyć się jej nadmiaru, np. w sytuacji gdy dojdzie do zalania piwnicy. Może być dużym udogodnieniem na ogrodzie, odpowiadając za podlewanie ogrodu wodą deszczową uzbieraną w zbiorniku retencyjnym. Warto pamiętać o tym, że konkretne zastosowanie pompy zanurzeniowej w dużej mierze decyduje o tym, jakie powinny być jej parametry pracy. Do tego jednak dojdziemy. Tymczasem sprawdźmy, jakie konkretne zastosowania posiada zanurzeniowa pompa ciśnieniowa.
Pompy stosowane w szambie lub przydomowej oczyszczalni ścieków
Tutaj potrzebna będzie pompa zanurzeniowa do wody brudnej. Jest ona wyposażona w specjalny rozdrabniacz filtrujący cząstki stałe. Taką pompę można wykorzystać do odpompowywania nieczystości z szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Odciągnięta woda może być następnie rozsączona do gruntu z pomocą specjalny drenaży. Tak działają chociażby ekologiczne oczyszczanie ścieków, które coraz częściej montuje się na działkach, które nie mają dostępu do sieci kanalizacji. Z pomocą pompy można zaoszczędzić na wywozach ścieków.
Pompy przeznaczone do studni głębinowej
Powszechnym zastosowaniem pompy zanurzeniowej są studnie głębinowe. Domy bez dostępu do sieci wodociągowej muszą pobierać wodę z gruntu, a to wymaga urządzenia, które pozwoli transportować wodę na większy dystans. Pompy są wyposażone w system filtrów, które dodatkowo oczyszczają wodę zanim trafi ona do naszego domu. Urządzenie posiada także zabezpieczenie, które odłączy pompę w momencie, gdy poziom wody będzie zbyt niski. Zapobiegnie to zatarciu pompy. Najwydajniejsze pomy są w stanie dostarczać wodę ulokowaną nawet ponad 20 metrów pod ziemią.
Praktyczne pompy ogrodowe
Pompy zanurzeniowe bardzo często znajdują zastosowanie również w naszych ogrodach. Można je wykorzystać do odpompowywania lub pompowania do basenu. Jeśli posiadasz zbiornik retencyjny, pompa może dostarczać wodę do systemu nawadniania ogrodu. Jest ona niezbędna także w przypadku oczka wodnego, w którym hodujemy ryby. Woda w takim oczku wymaga ciągłego filtrowania i napowietrzania. Pompa do oczka posiada filtry, które oczyszczają wodę, a także natleniają ją przed wprowadzeniem do oczka. Są to pompy o niskim zużyciu energii przystosowane do ciągłej pracy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy?
Podstawową kwestią jest moc silnika, która decyduje o wydajności wody. W przypadku pomp wykorzystywanych w basenach, przydomowych oczyszczalniach czy oczkach wodnych wystarczy pompa o mocy 300-500W. Do studni głębinowych, które będą dostarczać duże ilości wody do naszego domu warto wybrać mocniejsze pompy o mocy powyżej 1000 W. Należy zwrócić uwagę na konkretne zastosowanie. Pompy do studni głębinowych powinny być wyposażone w filtry oczyszczające, natomiast te do szamba lub oczyszczalni muszą mieć rozdrabniacz. Wybierając pompę do studni głębinowej należy również zwrócić uwagę na maksymalną wysokość tłoczenia wody. Standardowe urządzenia pozwalają tłoczyć wodę na 5-12 metrów, podczas gdy najwydajniejsze pompy zanurzeniowe są w stanie transportować wodę nawet na ponad 20 metrów.
Jak wybrać pompę dostosowaną do swoich potrzeb?
Jeśli Twój dom nie może być podłączony do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, już na etapie adaptacji projektu należy uwzględnić alternatywy dla tych przyłączy. W obu przypadkach przydatna może okazać się pompa zanurzeniowa, która może dostarczać wodę do domu ze studni głębinowej, a także odpompowywać zanieczyszczenia nagromadzone w szambie lub przydomowej oczyszczalni ścieków. W naszym artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiega realizacja projektu krok po kroku oraz jak dobrać odpowiednie rozwiązania w zależności od specyfiki działki. Architekt adaptujący na podstawie potrzeb inwestora doradzi wybór modelu pompy odznaczającej się odpowiednią mocą i wydajnością.