Akademia Budowlana

Projekt rozbiórki domu – kiedy jest potrzebny?

Spis treści:

 

W poszukiwaniu oszczędności, część inwestorów decyduje się na zakup działki budowlanej, na której wybudowano już dom. Jego stan techniczny i wygląd pozostawia jednak wiele do życzenia, a inwestor wie, że bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie rozbiórka i budowa domu od postaw, aniżeli generalny remont. Czy istniejący budynek możemy rozebrać ot tak? Czy też konieczne będzie pozwolenie, a co za tym idzie projekt rozbiórki domu?

 

 

New-House- Projekt rozbiórki domu

 

Czym właściwie jest projekt rozbiórki i kiedy go używamy?

 

Projekt rozbiórki to forma projektu budowlanego, zgodnie z którym zaplanowane prace budowalne będą wykonane w określony sposób. Chodzi o to, aby zapewnić bezpieczną rozbiórkę dla otoczenia. Oczywiście nie wszystkie budynki wymagają pozwolenia i projektu. Wszelkie szklarnie czy altany, a nawet garaże blaszane, które nie są na stałe związane z gruntem, możemy rozebrać w każdej chwili bez dodatkowych formalności. Formalności pojawią się natomiast przy okazji obiektów budowlanych. Ich specyfika zależy od tego, czy potrzebne będzie zgłoszenie czy też pozwolenie na rozbiórkę.

 

Z pozwoleniem na rozbiórkę często mają styczność inwestorzy, którzy kupują zabudowaną działkę budowlaną z zamysłem usunięcia istniejących budynków i wzniesienia nowego domu. Będzie to dość czasochłonny i złożony proces, a cała inwestycja może rozciągnąć się w czasie nawet na kilka lat. W naszym artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się o poszczególnych etapach realizacji projektu w technologii murowanej. W przypadku zabudowanej działki inwestycja wydłuży się właśnie w związku z formalnościami i pracami rozbiórkowymi.

 

Jakie budynki nie wymagają pozwolenia na rozbiórkę?

 

Pozwolenia na rozbiórkę nie wymagają budynki i budowle niewpisane do rejestru zabytków, o ile ich wysokość nie przekracza ośmiu metrów, a odległość od granicy działki jest niemniejsza niż połowa wysokości. Pozwolenie nie jest również potrzebne w przypadku obiektów i rządzeń budowlanych, na budowę których nie wymagane jest pozwolenie na budowę domu (o ile nie są chronione jako zabytki). Takiej zgody nie wymagają budynki i budowle na terenach zamkniętych ustalonych decyzją Ministra Obrony Narodowej. To jednak skrajne przypadki, które nas nie interesują. W przypadku inwestorów kluczowe są dwa pierwsze rodzaje budynków. W ich przypadku pozwolenie nie będzie konieczne. Prace będzie można rozpocząć po zgłoszeniu.