Problem z przyłączeniem się do sieci gazowej
Spis treści:
Obowiązujące w naszym kraju prawo energetyczne stanowi, że każdy konsument, który zwraca się z wnioskiem o przyłączenie do sieci gazowej, powinien uzyskać taką możliwość. Jednak, aby umowa pomiędzy dystrybutorem gazu a klientem została zawarta, muszą istnieć techniczne i ekonomiczne warunki zarówno przyłączenia, jak i dostarczania paliw gazowych. Nadto również konsument musi spełniać warunki podłączenia do sieci oraz odbioru błękitnego paliwa. Czyli teoretycznie odmówić nie można jednak w praktyce już jak najbardziej. Dla osoby, która nie zajmuje się tym tematem na co dzień, wszystkie te informacje mogą być nieco zawiłe. W niniejszym tekście spróbujemy uczynić je nieco bardziej zrozumiałymi.
Inwestorzy bez gazu do końca 2023 roku
W styczniu 2022 roku Polskę obiegła wiadomość, która niewątpliwie zelektryzowała wszystkich, którzy już budują dom lub planują taką inwestycję. Polska Spółka Gazownictwa należąca do PGNiG SA oficjalnie poinformowała, że realizacja przyłączy gazowych do nowych domów/odbiorców została wstrzymana, ponieważ budżet, jaki spółka miała na ten cel na lata 2022 i 2023 został wyczerpany. Obecnie są realizowane jedynie przyłącza, na które umowy zostały zawarte wcześniej. W praktyce oznacza to, że bez gazu zostaną zarówno inwestorzy budujący domy, jak i również osoby, które mają w planach obowiązkową wymianę ogrzewania węglowego np. na gazowe. Eksperci wskazują, że zaistniała sytuacja może realnie zahamować realizację programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest walka ze smogiem poprzez wymianę źródeł ciepła wykorzystujących nie ekologiczne surowce na takie, które korzystają z rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. Miejmy nadzieję, że sytuacja ta zostanie zażegnana jak najszybciej i podłączenie nowych odbiorców do sieci gazowej będzie przywrócone wcześniej niż za dwa lata. Obecna sytuacja oznacza dla inwestorów, poszukiwanie innych rozwiązań grzewczych co wiąże się zarówno z dodatkowymi formalnościami, jak również nakładami finansowymi i czasowymi.
W dalszej części artykułu przyjrzymy się sytuacji starania się o połączenie gazu, z którą mieliśmy do czynienia do końca 2021 roku i która – mamy szczerą nadzieję – niedługo znów stanie się rzeczywistością.
Przyłączenie do sieci gazowej krok po kroku
- Konsument, który chce, aby jego nieruchomość (planowana lub gotowa) została przyłączona do sieci gazowej, składa do dystrybutora wniosek o określenie warunków takiego podłączenia – wniosek można pobrać z witryny internetowej dystrybutora. Jeśli wnioskodawca zadeklarował chęć zawarcia umowy o przyłączenie do sieci gazowej niezwłocznie po uzyskaniu warunków przyłączeniowych, do wniosku powinien dodatkowo załączyć pełnomocnictwo do podpisania umowy.
- Jeśli złożony przez konsumenta wniosek nie spełnia określonych wymogów lub zawiera błędy, dystrybutor w ciągu 7 dni od jego wpłynięcia wzywa klienta do jego uzupełnienia. Na uzupełnienie wniosku konsument powinien mieć nie mniej niż 21 dni. Jeśli klient nie uzupełni wniosku w wyznaczonym czasie, pozostaje on bez rozpatrzenia.
- Na podanie warunków przyłączenia dystrybutor ma 21 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku. Jeśli termin ten z jakichkolwiek powodów nie może zostać dotrzymany, dystrybutor ma obowiązek powiadomić konsumenta o jego przesunięciu.
- Zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Umowa ta musi być zawarta z konsumentem na zasadach równego traktowania.
- Projektowanie i budowa przyłączają gazowego przez dystrybutora zgodnie z określonymi w umowie terminami.
- W tym samym czasie klient wykonuje swoją instalację wewnętrzną.
Opłata za przyłączenie do sieci gazowej
Opłata za przyłączenie nieruchomości konsumenta do sieci gazowej ustalana jest przez dystrybutora w oparciu o stawki opłat znajdujące się w taryfie zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Stawki te precyzowane są na podstawie wielkości mocy przyłączeniowej wnioskowanej przez konsumenta oraz długość odcinka sieci niezbędnego do doprowadzenia przyłączenia. W sytuacji, gdy dystrybutor odmówi przyłączenia do sieci z powodów niskiej opłacalności przedsięwzięcia, może ustalić inną opłatę od tej znajdującej się w wyżej wymienionej taryfie.
Co powinno znaleźć się w umowie o przyłączenie do sieci gazowej?
- termin realizacji przyłączenia do sieci gazowej,
- wysokość opłaty za przyłączenie, jaką musi ponieść konsument,
- miejsce rozgraniczenia własności sieci dystrybutora gazu i instalacji konsumenta,
- zakres robót niezbędnych do wykonania celem przyłączenia,
- wymagania dotyczące lokalizacji układu pomiarowego oraz jego parametry,
- harmonogram przyłączenia gazu,
- warunki, na których konsument udostępni przedsiębiorstwu energetycznemu swoją nieruchomość w celu budowy lub rozbudowy sieci niezbędnej do wykonania przyłączenia,
- planowany termin zawarcia umowy, na podstawie której nastąpi dostarczanie paliw gazowych,
- moc przyłączeniową,
- odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy – ten punkt dotyczy szczególnie opóźnienia terminu realizacji prac względem tego ustalonego w umowie,
- okres obowiązywania umowy,
- warunki rozwiązania umowy.
Kompleksowa umowa a dostarczanie paliwa gazowego
Pomimo że sprzedaż i dystrybucja gazu najczęściej realizowana jest przed dwa odrębne podmioty, to konsument zazwyczaj podpisuje jedną kompleksową umowę ze sprzedawcą. W przypadku takiej umowy to sprzedawca działający na rzecz konsumenta zawiera umowę o świadczeniu usługi dystrybucji paliw gazowych, czyli w praktyce dostarczania gazu do domu lub mieszkania konsumenta. W rachunkach do takiej umowy zawarta jest zarówno opłata za paliwo gazowe ustalona przez sprzedawcę, jak również opłaty za świadczenie usług dystrybucji ustalone przez dystrybutora.
Odmowa przyłączenia do sieci gazowej
W sytuacji, w której dystrybutor odmówi zawarcia umowy o przyłączenie do sieci gazowej, jego obowiązkiem jest pisemne powiadomienie o tym fakcie zarówno konsumenta, jak i Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W uzasadnieniu dystrybutor musi podać przyczyny odmowy. Konsument, któremu odmówiono przyłączenia do sieci gazowej, może wnieść do Prezesa URE wniosek o rozstrzygnięcie zaistniałego sporu.
Możliwe przyczyny odmowy przyłączenia do sieci gazowej
Po złożeniu przez konsumenta wniosku o określenie warunków przyłączenia dystrybutor dokonuje drobiazgowej analizy technicznej i ekonomicznej przedsięwzięcia. Na tej podstawie określa czy przyłączenie do sieci dystrybucyjnej gazu jest nie tylko możliwe technicznie, ale i uzasadnione ekonomicznie.
- Brak warunków technicznych przyłączenia do sieci gazowej
Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy przyłączenie kolejnego pomiotu może spowodować obniżenie niezawodności działania systemu dystrybucji gazu. Nadto, gdy obniżenie jakości paliwa w systemie może uniemożliwić dystrybutorowi wywiązanie się z obowiązków w zakresie ochrony interesów odbiorców gazu oraz ochrony środowiska naturalnego.
- Brak ekonomicznych warunków przyłączenia do sieci gazowej
Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy przyłączenie do sieci konkretnej nieruchomości może spowodować niekorzystną zmianę cen i stawek opłat za świadczenie usług dystrybucji gazu dla innych podmiotów.
Co do zasady im więcej klientów przyłączonych jest do sieci gazowej, tym większa jest ilość przesyłanego nią gazu ziemnego, co realnie przekłada się na obniżkę opłat za usługi dystrybucyjne dla obecnych klientów. Jednak obniżka taka jest możliwa jedynie w sytuacji, gdy koszt wykonania przyłącza nie jest wyższy niż planowane korzyści ekonomiczne. W przypadku bardzo kosztownego przyłącza mogłoby wręcz dojść do sytuacji odwrotnej w której po stworzeniu takiego przyłącza stawki dystrybucyjne dla obecnych klientów by wzrosły, na co nie pozwala odpowiedzialność wobec konsumentów, którzy podpisali umowy wcześniej.
Przyłączenie do sieci gazowej z New-House
Inwestorzy, którzy kompleksową budowę domu powierzają fachowcom z New-House mogą liczyć na realne wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji budowlanej. W praktyce oznacza to również pomoc w załatwieniu wszystkich formalności składających się na przyłączenie do sieci gazowej oraz fizyczne wykonanie przyłącza gazu na działce niezależnie od tego, jak zaawansowanych prac będzie to wymagało. Należy również pamiętać, że bierzemy na siebie także wszystkie sprawy urzędowe i fizyczne związane z doprowadzeniem prądu, wody oraz kanalizacji, dzięki czemu nasi klienci oszczędzają zarówno czas, jak i pieniądze. Nie wspominając już o nerwach i stresie które często są udziałem inwestorów, załatwiających wszystko własnymi siłami.
Nasza pomoc obejmuje również znalezienie działki na wybranym terenie i sprawdzenie jej pod każdym możliwym kątem oraz pomoc w wyborze gotowego projektu domu możliwego do wybudowania na posiadanej parceli lub wykonanie projektu na indywidualne zamówienie. Dodatkowo specjaliści z New-House mogą zająć się pozostałymi formalnościami np. związanymi z pozyskaniem pozwolenia na budowę czy technicznym odbiorem budynku. W zakresie naszych kompetencji leży także fizyczna budowa domu do wybranego przez inwestora stanu wraz z zakupem i logistyką materiałów budowlanych oraz nadzorem nad harmonogramem prac i wprowadzaniem na plac budowy kolejnych ekip fachowców. Jeśli zechcesz, możemy zająć się również projektem i wykonaniem aranżacji wnętrz oraz zagospodarowaniem terenu wokół nowo wybudowanego domu.
Jeśli chcesz, aby budowa Twojego wymarzonego domu była bezstresowa i nie zajmowała Twojego cennego czasu – który umówmy się, doskonale wiesz, jak owocnie spożytkować – powinieneś zlecić ją New-House. Nasza firma buduje domy jednorodzinne nieprzerwanie od 1991 roku, co oznacza, że mamy rozległą i nieustannie aktualizowaną wiedzę fachową, ogromne doświadczenie w pracy z klientami z całego kraju, umiejętności fachowe cechujące najlepszych specjalistów w branży oraz zaplecze technologiczne na miarę XXI wieku. Nasz zespół tworzą wyłącznie specjaliści, dla których praca jest jednocześnie pasją i każdy dom budują w taki sposób, jakby robili to dla siebie i swoich rodzin. Jeśli współpraca z takim przedsiębiorstwem budowlanym jest tym, czego potrzebujesz, zachęcamy do kontaktu już dziś. Ani się obejrzysz, a będziesz mieszkał w swoim domu i cieszył się komfortem, jaki daje taka sytuacja. Zadzwoń do nas lub napisz – doradcy są do Twojej dyspozycji 7 dni w tygodniu w godzinach 7.00 – 21.00. Zapraszamy!