Obowiązujące w naszym kraju prawo energetyczne stanowi, że każdy konsument, który zwraca się z wnioskiem o przyłączenie do sieci gazowej, powinien uzyskać taką możliwość. Jednak, aby umowa pomiędzy dystrybutorem gazu a klientem została zawarta, muszą istnieć techniczne i ekonomiczne warunki zarówno przyłączenia, jak i dostarczania paliw gazowych. Nadto również konsument musi spełniać warunki podłączenia do sieci oraz odbioru błękitnego paliwa. Czyli teoretycznie odmówić nie można jednak w praktyce już jak najbardziej. Dla osoby, która nie zajmuje się tym tematem na co dzień, wszystkie te informacje mogą być nieco zawiłe. W niniejszym tekście spróbujemy uczynić je nieco bardziej zrozumiałymi.
Inwestorzy bez gazu do końca 2023 roku
W styczniu 2022 roku Polskę obiegła wiadomość, która niewątpliwie zelektryzowała wszystkich, którzy już budują dom lub planują taką inwestycję. Polska Spółka Gazownictwa należąca do PGNiG SA oficjalnie poinformowała, że realizacja przyłączy gazowych do nowych domów/odbiorców została wstrzymana, ponieważ budżet, jaki spółka miała na ten cel na lata 2022 i 2023 został wyczerpany. Obecnie są realizowane jedynie przyłącza, na które umowy zostały zawarte wcześniej. W praktyce oznacza to, że bez gazu zostaną zarówno inwestorzy budujący domy, jak i również osoby, które mają w planach obowiązkową wymianę ogrzewania węglowego np. na gazowe. Eksperci wskazują, że zaistniała sytuacja może realnie zahamować realizację programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest walka ze smogiem poprzez wymianę źródeł ciepła wykorzystujących nie ekologiczne surowce na takie, które korzystają z rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. Miejmy nadzieję, że sytuacja ta zostanie zażegnana jak najszybciej i podłączenie nowych odbiorców do sieci gazowej będzie przywrócone wcześniej niż za dwa lata. Obecna sytuacja oznacza dla inwestorów, poszukiwanie innych rozwiązań grzewczych co wiąże się zarówno z dodatkowymi formalnościami, jak również nakładami finansowymi i czasowymi.
W dalszej części artykułu przyjrzymy się sytuacji starania się o połączenie gazu, z którą mieliśmy do czynienia do końca 2021 roku i która – mamy szczerą nadzieję – niedługo znów stanie się rzeczywistością.