Co wybrać na pokrycie dachu: dachówka ceramiczna, betonowa czy blachodachówka?
Spis treści:
Wybór pokrycia dachowego będzie miał ogromny wpływ na funkcjonalność całego domu, komfort domowników, a także koszty eksploatacyjne w przyszłości. Do najpopularniejszych pokryć dachów spadowych możemy zaliczyć: dachówkę ceramiczną, dachówkę betonową oraz blachodachówkę. Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje mocne strony, ale również istotne wady. W tym miejscu sprawdzimy, które pokrycie dachowe sprawdza się najlepiej.
Pokrycie dachu dobrane pod kątem specyfiki budynku
Przy wyborze pokrycia dachowego zawsze należy uwzględnić konstrukcję więźby. To właśnie od więźby dachowej zależeć będzie to, czy możliwe będzie zastosowanie cięższego pokrycia, czy też konieczny będzie wybór lżejszych materiałów. Kolejnym kluczowym czynnikiem jest budżet, którym dysponuje inwestor. Zapewne nieco inne pokrycie wybierze inwestor, który może sobie pozwolić na większe wydatki, a inne rozwiązanie sprosta oczekiwaniom inwestora liczącego się z każdą złotówką. W naszym artykule na temat dachów (https://new-house.com.pl/dachy) możesz dowiedzieć się więcej o różnych konstrukcjach więźby oraz o popularnych rodzajach pokrycia. W tym artykule skupiamy się na trzech najpopularniejszych pokryciach dachów spadowych: dachówce ceramicznej, betonowej i blachodachówce.
Dachówka ceramiczna
Dachówka ceramiczna jest uważana za jedno z najbardziej trwałych i uniwersalnych rozwiązań. Do produkcji takich dachówek wykorzystuje się specjalną glinę ceglarską. Dachówka ceramiczna jest bardzo odporna na czynniki atmosferyczne, zapewnia doskonałą akustykę oraz dobrą izolację akustyczną, a także stanowi bardzo estetyczne pokrycie dachu. Ze względu na swoją masę jest odporna nawet na bardzo silny wiatr. Duży ciężar jest równocześnie słabszą stroną dachówek ceramicznych.
To pokrycie dachowe można stosować jedynie w domach o wzmocnionej więźbie dachowej, która będzie w stanie utrzymać ciężar dachówek ceramicznych. Takie dachówki rzadko stosuje się na dachach o mniejszym kącie nachylenia, ponieważ zalegający śnieg mógłby dodatkowo spotęgować obciążenie więźby oraz ścian nośnych. Dlatego też, dachówka ceramiczna jest rozwiązaniem stosowanym zwykle w nowych domach i już na etapie projektowania dostosowuje się konstrukcję więźby do tego rodzaju pokrycia. Minusem jest również wysoka cena - to jedno z najdroższych pokryć dachowych.
Dachówka betonowa
Dachówka betonowa ma w dużej mierze "imitować" dachówkę ceramiczną. Jest wykonywana z mieszaniny wody, piasku i cementu. Ten materiał wciąż charakteryzuje się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne, a ponadto jest dużo lżejszy od dachówki ceramicznej, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie przy różnych rodzajach więźby dachowej. Dachówka betonowa dość dobrze wypada w kontekście izolacji termicznej oraz akustyki. Jest również wyraźnie tańsza od ceramicznej.
Jakie wady posiada to rozwiązanie? Przede wszystkim wymaga systematycznej konserwacji. Dachówki betonowe pokrywa się farbą akrylową, a co za tym idzie, już po kilku latach pojawia się konieczność odmalowania dachówek, o ile pokrycie wciąż ma zachwycać estetycznym wyglądem. Dachówka betonowa może być zatem lżejszą i tańszą alternatywą dachówki ceramicznej, ale sięgając po to rozwiązanie trzeba się liczyć z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi w przeszłości.
Blachodachówka
Bardzo uniwersalnym rozwiązaniem jest blachodachówka cechującą się dużą wytrzymałością oraz lekkością. świetnie sprawdza się na dachach o dużej rozpiętości, nie wywierając dużego obciążenia na więźbę dachową. Blachodachówka jest również zdecydowanie najtańsza z wymienianych w tym artykule rodzajów pokryć dachowych. Niestety nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Blachodachówka nie zapewnia dobrej izolacji akustycznej, co oznacza większy hałas zwłaszcza przy ulewnym deszczu oraz silnym wietrze. Materiał nie zapewnia także dobrej izolacji termicznej, choć tutaj należy zaznaczyć, że w połączeniu z dobrym ociepleniem dachu świetnie sprawdza się w energooszczędnych domach, ponieważ pozwala wykorzystać promienie słońca do ogrzania domu. Minusem jest mniej efektowny wygląd w porównaniu z dachówkami ceramicznymi i betonowymi.
Jakie pokrycie dachu okaże się najlepsze w Twoim domu?
Jak już mówiliśmy, pokrycie dachowe musi być dostosowane do konstrukcji więźby oraz naszych oczekiwań. Dachówka ceramiczna może być stosowana jedynie na odpowiednio wzmocnionej konstrukcji, która utrzyma jej ciężar. Sięgając po blachodachówkę możemy oczekiwać mniejszych wydatków oraz dużej funkcjonalności kosztem gorszej akustyki oraz estetyki. Warto zatem zaufać architektowi, który już na etapie projektu dobiera pokrycie do specyfiki domu. W naszym artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się o poszczególnych etapach powstawania trwałego i praktycznego domu. Nie ma tu miejsca na przypadkowe decyzje - wszystkie elementy powinny być skrupulatnie dobrane i zgrane. Tylko w ten sposób można stworzyć harmonijną całość charakteryzującą się trwałością oraz niższymi kosztami eksploatacji.