Spiżarnia umożliwia nam wygodne i higieniczne przechowywanie produktów spożywczych, co oczywiście przekłada się na bardziej zadbaną i swobodną przestrzeń w kuchni. Nie dziwi zatem fakt, że każda pani domu i praktyczny gospodarz pragną mieć w swoim domu odrębną spiżarnię. Lokalizację tego miejsca często dobieramy pod kątem optymalnych warunków przechowywania żywności. W tym artykule omawiamy kilka lokalizacji pod spiżarnię.
Jakie zalety posiada spiżarnia w domu?
Spiżarnia to pomieszczenie, które w dużej mierze odciąża kuchnię i pozwala zachować w niej większy porządek. Możemy tu trzymać większość produktów spożywczych, których nie trzeba ustawiać w lodówce. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w spiżarni ulokować również lodówkę. To coraz popularniejsze rozwiązanie, choć sprawdza się w sytuacji, gdy spiżarnia jest położona obok kuchni. Wchodząc do spiżarni można również szybciej zorientować się w tym, jakich produktów brakuje, co pozwoli na sporządzenie listy zakupów. Spiżarnia jest także niezwykle ważna dla osób, które lubią przygotowywać różnorodne przetwory, które doskonale sprawdzą się w okresie jesienno-zimowym.
Liczne zalety wynikające z posiadania spiżarni sprawiają, że pomieszczenie to jest obecnie standardem w wielu gotowych projektach domów. Możesz się o tym przekonać chociażby na stronie firmy budowlanej New House z projektami domów (https://new-house.com.pl/projekty-domow). Nasz katalog obejmuje kilka tysięcy propozycji od sprawdzonych i cenionych pracowni. Wiele z tych projektów przewiduje miejsce na spiżarnię.
Jakie warunki powinny panować w spiżarni?
Większość produktów spożywczych należy przechowywać w chłodnym, suchym i zaciemnionym miejscu. Takie warunki powinna zaoferować spiżarnia. Takie wnętrze nie ma oczywiście okien, natomiast posiada wentylację, która pozwala utrzymać niski poziom wilgotności. Temperatura zależy od sąsiednich pomieszczeń. Jeśli kotłownia leży blisko nieogrzewanego garażu czy wiatrołapu, łatwiej jest uzyskać optymalną temperaturę 15-16 stopni Celsjusza. Nieco trudniej jest natomiast w przypadku spiżarni położonych blisko kuchni. Biorąc jednak pod uwagę, że nie ma tu bezpośredniego źródła ciepła oraz okien, przez które słońce mogłoby nagrzewać wnętrze, temperatura w spiżarni raczej nie przekracza 18-19 stopni Celsjusza. Są to warunki sprzyjające do przechowywania żywności.
Spiżarnia położona obok kuchni
Najpopularniejszą lokalizacją jest niewielkie pomieszczenie sąsiadujące z kuchnią. To bez wątpienia najbardziej praktyczna lokalizacja, jako iż wszystkie produkty spożywcze mamy pod ręką i nie musimy chodzić w inną część domu, aby przynieść niezbędne składniki. Minusem tej lokalizacji jest natomiast nieco wyższa temperatura, która panuje w spiżarni położonej obok kuchni. Jak już mówiliśmy, z racji, że jest to wnętrze nieogrzewane, dość łatwo jest tu zachować optymalną temperaturę. Kolejnym plusem jest to, że spiżarnia może być połączona z tym samym szybem wentylacyjnym, co kuchnia.
Spiżarnia w okolicy garażu lub kotłowni
Często spotkamy się również ze spiżarnią położoną w okolicy garażu lub kotłowni. Sąsiedztwo nieogrzewanych wnętrz pozwala uzyskać niższą temperaturę 15-16 stopni, która jest uważana za optymalną w spiżarni. Minus jest oczywisty – jeśli część domu z garażem i kotłownią jest mocno oddalona od części dziennej, wówczas komunikacja kuchni ze spiżarnią jest mocno utrudniona, co gwarantuje nam więcej chodzenia po domu.
Spiżarnia pod schodami
Spiżarnię można wygospodarować także w holu korzystając z przestrzeni dostępnej pod schodami. Taką opcję dają nam domy z poddaszem oraz domy piętrowe. Plusem jest to, że hol znajduje się zazwyczaj w centralnej części domu, dzięki czemu odległość do kuchni nie jest szczególnie duża. Problematyczne może się natomiast okazać doprowadzenie wentylacji. Jednocześnie, spiżarnię pod schodami zazwyczaj należą do tych najmniejszych jeśli chodzi o powierzchnię użytkową.
Spiżarnia w piwnicy
Ostatnim rozwiązaniem jest spiżarnia ulokowana w piwnicy. Biorąc jednak pod uwagę sporą odległość od kuchni i konieczność chodzenia po schodach, w takiej spiżarni trzyma się zazwyczaj przetwory oraz te produkty spożywcze, z których nie korzystamy na co dzień, ale przy okazji przygotowywania konkretnych potraw. Plusem jest możliwość wygospodarowania dodatkowej przestrzeni oraz łatwość w uzyskaniu optymalnej temperatury.
Jak dobrać odpowiednie miejsce na spiżarnię?
Jeśli wybrany przez Ciebie projekt domu nie posiada spiżarni, zawsze możesz rozważyć opcję przesunięcia ścian działowych w procesie adaptacji, tak aby uzyskać dodatkowe wnętrze na spiżarnię. Innym rozwiązaniem jest natomiast projekt indywidualny, w którym można wybrać dokładną lokalizację pod spiżarnię. W naszym artykule na temat projektów indywidualnych (https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house) możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda tworzenie projektu indywidualnego we współpracy z architektem. Fachowiec może również w doborze miejsca, w którym najłatwiej będzie uzyskać optymalne warunki.