Płyty gipsowo-kartonowe to bardzo popularny sposób na szybkie wzniesienie praktycznych, a zarazem niedrogich ścian działowych w naszym domu. Na wielu forach można jednak spotkać się z wieloma opiniami, że materiał ten często okazuje się zawodny. W tym artykule omówimy specyfikę tego materiału, a także jego największe zalety, ale i minusy. Wskażemy również popularne alternatywy dla tradycyjnych ścian z karton-gipsu.
Czy ściany kartonowo-gipsowe to dobry pomysł?
Ściany działowe wykonane z płyt g-k wciąż cieszą się ogromną popularnością. Przemawia za tym kilka argumentów: są one proste w montażu, stosunkowo trwałe, a zarazem niedrogie. Montaż takiej ściany polega na przymocowaniu metalowych profili, do których następnie przykręca się płyty. Puste przestrzenie między dwoma płytami można zaizolować wełną mineralną lub styropianem, dzięki czemu, takie ściany działowe wciąż będą odznaczały się dobrą termoizolacyjnością. To dość ważne, gdy pokój będzie sąsiadować z nieco chłodniejszym pomieszczeniem. W tekście poświęconym budowie domu (https://new-house.com.pl/budowa-domu) znajdziesz ciekawe informacje na temat realizacji projektów w technologii murowanej, wraz z etapem wykańczania domu i budowania ścian działowych.
Jakie zalety posiadają ściany gipsowo-kartonowe?
Dwa główne argumenty przemawiające na korzyść płyt gipsowo-kartonowych to szybka budowa (jedną ścianę można wznieść w kilka godzin), a także niskie koszty. Powierzchnia płyty G-K jest niemal idealnie gładka, dzięki czemu nie zachodzi konieczność jej gładziowanie (wystarczy jedynie położyć szpachlę na złączenia płyt). W praktyce wielu inwestorów decyduje się jednak na położenie gładzi, która w połączeniu z dobrą formą zabezpieczy płyty G-K przed wilgocią i zabrudzeniami. Na płyty G-K można również bezpośrednio położyć tapetę lub płytki ceramiczne.
Warto również zwrócić uwagę na to, że ściany działowe wykonane z karton-gipsu mogą zapewnić korzystniejszy mikroklimat we wnętrzach domu. Wszystko za sprawą właściwości gipsu, który chłonie wilgoć, gdy jest jej za dużo, a następnie oddaje w momencie, gdy we wnętrzu będzie zbyt sucho. Ten atut sprawił, że płyty G-K oraz tynki gipsowe od lat są stosowane w budynkach użyteczności publicznej, takich jak np. szkoły czy szpitale.
Jakie są największe wady karton-gipsu?
No dobrze, to jakie są minusy ścian g-k wymieniane przez przeciwników tego rozwiązania? Płyty z tego materiału łatwo się kruszą i łamią, co sprawia, że w trakcie montażu należy zachować dużą ostrożność. Ponadto, nie jest to materiał szczególnie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Mocniejsze uderzenie może spowodować wgniecenie płyty. Bez położenia gładzi ich powierzchnia jest dość podatna na zabrudzenia, nawet po zastosowaniu dobrej farby. Jednak największym minusem jest ich podatność na wilgoć. Jeśli we wnętrzu stale utrzymuje się wysoki poziom wilgotności, wówczas płyty gipsowo-kartonowe nie mają gdzie oddać wchłoniętej wilgoci. To sprawia, że zaczynają pęcznieć, co oczywiście szybko wymusi na nas ich wymianę. Wśród potencjalnych minusów należy również wymienić słabą izolację akustyczną (zwłaszcza gdy przestrzeń pomiędzy płytami będzie pusta).
Alternatywy dla ścian działowych g-k
Płyty G-K są dostępne w kilku wariantach. Mówiliśmy o największym minusie, czyli wysokiej wilgotności. Jednakże prostym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji wybór płyt GKBI. Są one pokryte specjalnych środkiem hydrofobowym, dzięki czemu stają się odporne na wilgoć i mogą być wykorzystane także w tych wnętrzach, w których wilgotność regularnie sięga 80-85%. Jeśli natomiast oczekujemy wyższej odporności, wówczas możemy postawić na płyty cementowe. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są płty magnezowane, aczkolwiek ich minusem są stosunkowo wysokie koszty, a ponadto ograniczona dostępność.
Ściany gipsowo-kartonowe można również zastąpić tradycyjnymi cegłami lub pustakami, ale to oczywiście wiąże się z dużo wyższymi kosztami budowy. Kolejną propozycją dobrego materiału na ściany działowe jest beton komórkowy o dobrych właściwościach akustycznych. Obszerny asortyment marketów budowlanych oferuje nam również tworzywa sztuczne, np. płyty wielowarstwowe, płyty wiórowe i mdf, a także płyty kompozytowe, a także panele drewniane. W związku z tym, przeciwnicy ścian z G-K mają naprawdę szerokie pole manewru.
Jak dostosować projekt domu pod kątem ścian działowych?
O wyborze materiału na ściany działowe często decyduje architekt tworzący gotowy projekt domu. Pamiętajmy jednak, że takie projekt wymaga adaptacji do specyfiki działki. W trakcie adaptacji możliwe jest natomiast wprowadzenie zmian zadysponowanych przez inwestorów. Jeśli zatem chcesz zmienić materiał domyślnie wybrany przez architekta lub zależy Ci na nieco innych układzie ścian działowych, na etapie adaptacji można bez problemu wprowadzić takie włośnie zmiany. Jeśli jednak zależy Ci na szybkim i stosunkowo niedrogim wykończeniu domu, pamiętaj o tym, że ściany gipsowo-kartonowe zaliczają się do grona rozwiązań dostępnych w najniższych cenach.