Akademia Budowlana

Dom pasywne – cena pod klucz w porównaniu do domu energooszczędnego w 2021 roku

Spis treści:

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że inwestorzy z większym zainteresowaniem spoglądają w kierunku domów energooszczędnych oraz domów pasywnych, które powalają skutecznie obniżyć koszty eksploatacyjne. Budowa takiego domu wiąże się oczywiście z większymi wydatkami, ale w perspektywie czasu może zagwarantować duże oszczędności. Ile kosztuje budowa domu pasywnego i energooszczędnego pod klucz w 2021 roku?

 

Czym się różni dom pasywny od domu energooszczędnego?

 

Domy energooszczędne dążą do obniżenia zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania budynku. Coraz częściej inwestorzy poniekąd muszą decydować się na dom energooszczędny ze względu na liczne rygorystyczne przepisy, jak chociażby normy WT 2021 dotyczące okien i drzwi zewnętrznych. Ponadto, nowe domy muszą sprostać określonej charakterystyce energetycznej. Na naszej stronie z projektami domów (https://new-house.com.pl/projekty-domow) znajdziesz wyłącznie propozycje dostosowane do obowiązujących norm i charakteryzujące się znacznie niższym zużyciem energii w porównaniu do budynków wznoszonych jeszcze kilka lat temu.

 

Domy pasywne idą o krok dalej. O ile domu energooszczędnym zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania domu wynosi nie więcej niż 40 kWh/(m2·rok), o tyle w przypadku domów pasywnych jest to nie więcej niż 15 kWh/(m2·rok). Dla porównania, domy tradycyjne potrzebują nawet ponad 120 kWh/(m2·rok) na samo ogrzewanie, a przecież do tego dochodzi energia potrzebna do ogrania wody oraz zasilenia wszystkich urządzeń. Domy pasywne charakteryzują się prostą i zwartą bryłą, są wyposażone w najlepsze materiały termoizolacyjne, a także nowoczesne technologie, które pozwalają do minimum zredukować zapotrzebowanie na energię.

 

 

 

Co wpływa na koszty budowy domów energooszczędnych oraz pasywnych?

 

Domy energooszczędne i pasywne są budowane z lepszych materiałów charakteryzujących się niższym współczynnikiem przenikania ciepła. Do tego dochodzi szczelna warstwa termoizolacyjna. Wybór materiałów o wyższej jakości oznacza oczywiście wyższe wydatki. Są one jednak nieco rekompensowane przez prostą i zwartą bryłę bez dodatkowych elementów architektonicznych. Na koszty wpływają również zastosowane technologie: wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja, wydajny system grzewczy (coraz częściej jest to pompa ciepła), a także ewentualne systemy dostarczające energii z odnawialnych źródeł, np. fotowoltaika.

 

Ile kosztuje kompleksowa budowa domu energooszczędnego?

 

Ceny w 2021 roku dynamicznie ulegają zmianom. Wszystko za sprawą inflacji, która odciska swoje piętno także na kosztach materiałów oraz usług budowlanych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ceny z połowy roku, wybudowanie niewielkiego domu energooszczędnego (do 100m2) to wydatek rzędu ok. 350-400 tysięcy złotych. Mowa tu o stanie deweloperskim. Koszty wykończenia są bardzo zróżnicowane i zależą w dużej mierze od indywidualnych oczekiwań inwestora. Zakładając jednak budżetowe rozwiązania, możemy stwierdzić, że budowę domu energooszczędnego pod klucz uda nam się zamknąć w przedziale 450-600 tysięcy złotych w przypadku domu do 100m2. Jest to ok. 20-30% drożej w porównaniu do tradycyjnych domów.

 

Ile w 2021 roku kosztuje budowa domu pasywnego?

 

Wymogi prawne w kwestii domów pasywnych oznaczają wybór najlepszych materiałów oraz nowoczesnych technologii, co oczywiście przekłada się na znacznie wyższe koszty budowy domu. Jeśli chodzi o stan deweloperskim, niewielkie domy zaczynają się od kwoty 450,000 złotych, co oznacza, że wybudowanie domu pod klucz pochłonie min. 600 tysięcy złotych. W praktyce jednak ceny mogą być wyższe i sięgać nawet 750-800 tysięcy złotych. W naszym artykule poświęconemu budowie domu (https://new-house.com.pl/budowa-domu) znajdziesz wiele przydatnych informacji związanych z poszczególnymi etapami budowy domu. Na domy pasywne decydują się inwestorzy dysponujący większym budżetem oraz zapasem na nieoczekiwane wydatki ponadprogramowe.

 

Dlaczego warto zainwestować w budowę domu pasywnego?

 

Koszty budowy domu pasywnego pod klucz bez wątpienia nie należą do najniższych. Biorąc jednak pod uwagę korzyści, warto zdecydować się na taką inwestycję, o ile tylko pozwala nam na to budżet. Patrząc wyłącznie na roczne koszty ogrzania domu pasywnego, mogą być one nawet ponad 5 tys. złotych niższe w porównaniu z domami tradycyjnymi wyposażonymi w elektryczny system grzewczy lub piec na paliwo stałe. W przypadku domów energooszczędnych wydatki są mniejsze nawet o 2-3 tysiące złotych. Wciąż operujemy przy cenach z 2021 roku, ponieważ już w przyszłym roku te różnice będą jeszcze większe, a wszystko za sprawą podwyżek cen prądu.

 

Domy pasywne charakteryzują się funkcjonalną i prostą konstrukcją, dzięki czemu, zachowują swoje atuty na przestrzeni wielu lat. Należy jednak pamiętać o tych samych pracach konserwacyjnych, co w przypadku tradycyjnych domów. Błędem jest założenie, że domy pasywne w ogóle nie generują kosztów eksploatacyjnych. Są one jednak dużo niższe w porównaniu z domami tradycyjnymi, a nawet domami energooszczędnymi, głównie za sprawą mniejszego zapotrzebowania na energię.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.