Domy pasywne to propozycja dla inwestorów, którzy dysponują większym budżetem i chcą go przeznaczyć na budowę funkcjonalnego domu charakteryzującego się bardzo niskim zużyciem energii. Do budowy domu pasywnego niezbędne są jakościowe materiały budowlane oraz wykończeniowe, przemyślany projekt, a także nowoczesne technologie. W tym artykule przybliżymy specyfikę materiałów stosowanych do budowy domów pasywnych.
Czym charakteryzuje się dom pasywny?
Dom pasywny musi posiadać bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych. Niezbędne są również okna i drzwi zewnętrzne o niskim współczynniku przenikania ciepła. Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania takiego domu nie może przekraczać 15kWh na metr kwadratowy rocznie. Do nawet kilkukrotnie mniej niż tradycyjne domy energooszczędne. Na naszej stronie internetowej z projektami domów (https://new-house.com.pl/projekty-domow) znajdziesz wiele nowoczesnych projektów domów pasywnych oraz plus energetycznych. No dobrze, ale w jaki właściwie sposób można uzyskać tak energooszczędne domy pasywne? To kwestia materiałów, ale również technologii.
Z jakich materiałów wykonane są ściany zewnętrzne?
Domy pasywne najczęściej są budowane w technologii murowanej. Do konstrukcji ścian zewnętrznych można wykorzystać pustaki ceramiczne, bloczki betonowe, jak również keramzytobeton. Istotną kwestią jest jednak sama konstrukcja ściany. Najczęściej spotkamy się ze ścianami trójwarstwowymi. Pierwszą warstwę stanowi materiał budowlany, np. pustaki ceramiczne, w środku położony jest materiał termoizolacyjny, a zewnętrzną warstwę stanowią cegły klinkierowe. Pomiędzy klinkierem a materiałem izolacyjnym stosuje się szczeliny wentylacyjne. W sumie, ściany trójwarstwowe mogą mieć grubość nawet 50-60 centymetrów.
Aby zachować doskonałe parametry izolacyjne zewnętrznych przegród, konieczne jest zastosowane nowoczesnych okien i drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła. Zgodnie z normami WT 2021, współczynnik przenikania ciepła dla okien zwykłych oraz drzwi nie może przekraczać 0,9 W/m2K. W przypadku okien połaciowych jest to max. 1,1 W/m2K. Jednakże w domach pasywnych bardzo często spotkamy drzwi i okna, które schodzą poniżej 0,7 W/m2K. Nowoczesne i duże przeszklenia o wysokim współczynniku przepuszczalności promieniowania mogą dodatkowo ogrzewać wnętrza w zimie.
Jakie materiały termoizolacyjne wykorzystuje dom pasywny?
Jeśli chodzi o ocieplanie ścian zewnętrznych, w przypadku ścian trójwarstwowych najczęściej spotkamy się z wełną mineralną, choć wykorzystywany może być również styropian zarówno w formie płyt, jak również wdmuchiwanego granulatu. W nowoczesnych domach do ocieplania ścian stosuje się również piankę poliuretanową, choć ten materiał znajduje zastosowanie zwłaszcza w przypadku ocieplenia poddasza. Jeśli chodzi o styropian, w domach pasywnych i energooszczędnych coraz częściej stosuje się styropian grafitowy o niższym współczynniku przenikania ciepła w porównaniu z tradycyjnym styropianem białym. Dzięki temu można zastosować cieńszą warstwę ocieplenia.
Z jakich materiałów wykonany jest dach w domu pasywnym?
Problemem wielu domów jest nadmierne uciekanie ciepła przez dach budynku. Jest to powszechne szczególnie w domach z poddaszem. Można temu zapobiec właściwą konstrukcją dachu. Więźba dachowa jest zazwyczaj ocieplana wełną mineralną lub pianką poliuretanową. Dalej stosuje się warstwę wstępnego krycia. Niezbędna jest również folia lub membrana, która ma zapewnić należytą wentylację dachu: wilgoć z wnętrza domu jest usuwana w formie pary. Paroprzepuszczalny materiał nie przepuszcza natomiast wilgoci z zewnątrz, chroniąc tym samym materiał termoizolacyjny. W naszym artykule o budowie domu możesz dowiedzieć się więcej o współcześnie stosowanych konstrukcjach dachowych. Ważną jest również odpowiednie pokrycie dachu. Często jest to jakościowa dachówka ceramiczna, chociaż w przypadku minimalistycznych domów, np. nowoczesnych stodół, stosuje się blachę, która zachodzi także na elewację budynku. W domach zwieńczonych płaskim dachem można zastosować nowoczesną papę termozgrzewalną.
Dom pasywny to nie tylko jakościowe materiały
Nawet najlepsze materiały nie zrekompensują ewentualnych błędów projektowych. Domy pasywne bardzo często charakteryzują się prostą i zwartą bryłą bez dodatkowych elementów architektonicznych. Świetnym przykładem są nowoczesne stodoły na planie prostokąta pokryte dwuspadowym dachem bez okapu. W takich domach rzadko stosuje się lukarny lub balkony. Można natomiast zastosować podcienie lub tarasy ulokowane na wysuniętych elementach bryły, np. nad garażem. W domach pasywnych powszechnie stosuje się nowoczesne technologie, które mają zwiększyć energooszczędność. Do popularnych rozwiązań zaliczymy pompę ciepła, gruntowy wymiennik ciepła, rekuperację, instalację fotowoltaiczną czy też solary słoneczne.