Basen w ogrodzie znacznie podnosi standard nieruchomości i korzystnie wpływa na jej wartość. W okresie wiosenno-letnim domownicy mogą cieszyć się relaksującym wypoczynkiem nad wodą, zupełnie jak w luksusowym kurorcie. Nie dziwi zatem fakt, że właściciele domów z dużym ogrodem często zastanawiają się nad wybudowaniem basenu. W tym artykule dowiesz się, jak przebiega budowa basenu, na co zwrócić uwagę, a także, dlaczego warto zdecydować się na taką inwestycję.
Czy budowa basenu wymaga pozwolenia?
Decyzja zapadła, chcemy, aby nasza nieruchomość została wzbogacona o basen. Czy w związku z tym musimy martwić się formalnościami? To zależy od tego, jaki basen nas interesuje. Jeśli jego powierzchnia nie będzie przekraczać 50m2, pozwolenie na budowę nie jest konieczne. Co więcej, nie musimy również zgłaszać takich prac do urzędu. Innymi słowy, wystarczy wybrać interesujący projekt basenu o powierzchni do 50m2 i możemy od razu przejść do jego realizacji. Jeśli natomiast basen będzie większy niż 50m2, wówczas konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.
Wybór odpowiedniej lokalizacji dla basenu
Pierwszym krokiem przy budowie basenu jest oczywiście wybór odpowiedniej lokalizacji. Niektóre projekty domów są od razu wyposażone w basen, dzięki czemu, cała budowa trwa dużo szybciej, ponieważ jest realizowana zgodnie z harmonogramem związanym z budową samego domu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej. Gotowe projekty zazwyczaj umieszczają basen w bliskim sąsiedztwie tarasu. Dostępne są również luksusowe domy, w których znajduje się w bryle budynku, dzięki czemu, jest ogrzewany i zadaszony.
Wybierając lokalizację dla basenu musimy uwzględnić zagospodarowanie terenu działki. Wysokie drzewa i krzewy przy basenie z jednej strony sprawiają, że domownicy mogą liczyć na jeszcze piękniejszy widok, ale z drugiej narażają basen na zanieczyszczenia w postaci spadających liści, ale również ptasich odchodów. W związku z tym, jeśli planujemy budowę w bliskim sąsiedztwie wysokich drzew, warto zastanowić się nad zastosowaniem zadaszenia.
Jak przebiega budowa basenu krok po kroku?
Na podstawie warunków wodno-gruntowych i ukształtowania terenu działki wybiera się technologię, w której wybudowany będzie basen. Najczęściej są to zbrojone płyty lub bloczki betonowe. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się także niecki wykonane z niezwykle wytrzymałego tworzywa sztucznego. Są one dużo tańsze od basenu murowanego. Jeśli natomiast basen będzie położony na skarpie lub wysunięty ponad poziom gruntu (np. ze względu na wysoki poziom wód gruntowych), wówczas stosuje się nieckę żelbetową.
Budowa rozpoczyna się od prac ziemnych i wykonania wykopu pod nieckę. Następnie trwają prace związane z wymurowaniem lub osadzeniem niecki, w zależności od wybranej technologii. Wcześniej należy oczywiście wykonać szczelną i jakościową hydroizolację. Jeśli wybraliśmy basen murowany, ściany muszą zostać zaizolowane oraz wykończone specjalną powłoką. Dno basenu najczęściej wykańczamy płytkami ceramicznymi. Na etapie wykończenia należy obudować posadzkę dookoła basenu (płytkami ceramicznymi, kamieniem, kostką, panelami drewnianymi lub drewnopodobnymi). Pozostaje również ewentualny montaż zadaszenia basenu.
Jakie rozwiązania warto przemyśleć przy budowie basenu?
Jeśli decydujemy się na basen już na etapie projektowania, architekt uwzględni nasze plany w projekcie zagospodarowania terenu lub działki. To ogromny plus, ponieważ można od razu zadbać o poprowadzenie przyłączy, które będą potrzebne w sytuacji, gdy zależy nam na ogrzewanym basenie. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda kompleksowe zagospodarowanie terenu naszej działki.
Ogrzewanie basenu jest jednym z popularniejszych rozwiązań, nad którymi warto się zastanowić. Wówczas, z basenu będzie można korzystać także w chłodniejszych okresach roku. Jeśli jednak zależy nam na basenie całorocznym, konieczne będzie także odpowiednie zadaszenie, które z jednej strony pozwoli utrzymać optymalną temperaturę, a z drugiej zabezpieczy basen przed zanieczyszczeniami. Obecnie, dostępne są bardzo nowoczesne zadaszenia wyposażone w automatykę. Po wykryciu kropel deszczu, otwarte przestrzenie dachu zostaną automatycznie zamknięte.
Dlaczego warto zdecydować się na budowę basenu?
Głęboki relaks nad wodą we własnym ogródku to niejedyny powód, dla którego budowa basenu jest dobrą inwestycją. Warto zauważyć, że basen znacząco podnosi wartość nieruchomości, co jest ważną informacją dla inwestorów, którzy zakładają w przyszłości sprzedaż domu. Ponadto, planując budowę basenu nie musimy obawiać się bardzo wysokich kosztów. Nowoczesne budownictwo proponuje wiele innowacyjnych rozwiązań, jak chociażby niecki z tworzywa, które są dużo tańsze od tych murowanych, a ponadto, budowa takiego basenu zajmuj dużo mniej czasu. Odpowiedni duży basen to także ogromne udogodnienie dla osób aktywnych. Większość lekarzy i fizjoterapeutów jest w tej kwestii całkowicie zgodna – pływanie to jedna z najbezpieczniejszych i najefektywniejszych aktywności fizycznych.