Akademia Budowlana

Czy warto wykonać ogrzewanie podłogowe w garażu? Odpowiadamy!

Spis treści:

Ocieplony i ogrzewany garaż to funkcjonalne wnętrze, w którym możemy urządzić nie tylko stanowisko postojowe dla naszego samochodu, ale również strefę rekreacyjną ze stołem do ping-ponga czy stołem bilardowym. W związku z tym, wielu inwestorów zastanawia się nad tym, czy ogrzewanie podłogowe okaże się optymalnym rozwiązaniem w garażu. W tym miejscu rozważymy wszystkie za i przeciw, a także wymienimy ciekawe alternatywy.

 

W jakich sytuacjach warto zastosować ogrzewanie garażu?

 

Ogrzewanie garażu bardzo często stosuje się w sytuacji, gdy jego wnętrze znajduje się w bryle domu. W takiej sytuacji, nieogrzewany garaż stanowi poważne zagrożenie dla energooszczędności naszego budynku. Różnice temperatur sprawią, że ciepło we wnętrzach mieszkalnych będzie uciekać właśnie do wychłodzonych przestrzeni. Aby uniknąć utraty ciepła, warto zastosować ogrzewanie lub bardzo szczelną termoizolację wewnętrznych ścian oddzielających garaż. Duże znaczenie ma także wybór drzwi, jako iż wiele garaży posiada wejście z poziomu budynku.

 

Ogrzewany garaż jest dużym atutem, jeśli zamierzamy użytkować to wnętrze nie tylko w celu przechowywania naszego samochodu. Duży garaż może być miejscem do zabawy, np. do gry w ping-ponga lub bilarda. Wielu majsterkowiczów tworzy w garażu domowy warsztat, w którym można przeprowadzić proste naprawy, a także zająć się swoim hobby. Być może garaż będzie wykorzystywany także jako magazyn, w którym przechowywane będą materiały źle znoszące niskie temperatury. W takich sytuacjach również warto zastanowić się nad zastosowaniem ogrzewania.

 

 

 

Wpływ ogrzewania podłogowego na stan techniczny auta

 

Wielu inwestorów zastanawia się, czy ogrzewanie podłogowe może mieć korzystny wpływ na stan techniczny auta. No cóż… sprawa nie jest do końca rozstrzygnięta. Ogrzewanie bez wątpienia będzie miało dobroczynny wpływ na akumulator, niektóre podzespoły wrażliwe na działanie niskich temperatur, a także wycieraczki, które nie będą przymarzać do szyby. W ogrzewanym garażu nie musimy również przyjmować się przymarzającymi drzwiami lub zaszronionymi szybami wymagającymi czasochłonnego skrobania.

 

Jak się jednak okazuje, ogrzewanie podłogowe może mieć również negatywny wpływ. W zimie, samochody są narażone na duże ilości soli wykorzystywanej do odladzania dróg. Sól sprzyja oczywiście rozwojowi korozji. Jeśli samochód wprowadzony do garażu będzie zabrudzony śniegiem przylegającym do nadkoli, błotników oraz linii podwozia, topniejący śnieg uwolni zawartą w nim sól, która wraz z wodą dostanie się w liczne zakamarki pojazdu. Dlatego też, jeśli nasz garaż posiada ogrzewanie podłogowe, powinniśmy przed wprowadzeniem do garażu dokładnie odśnieżyć zwłaszcza podwozie i nadkola.

 

Kiedy warto wybrać ogrzewanie podłogowe do garażu?

 

Ogrzewanie podłogowe w garażu jest dobrym pomysłem, jeśli z tego samego systemu grzewczego korzystamy również w innych wnętrzach naszego domu. Pamiętajmy o tym, że ogrzewanie podłogowe dzieli się na elektryczne oraz wodne. W przypadku tego drugiego niezbędne jest poprowadzenie systemu rur grzewczych. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/instalacje-hydrauliczne możesz dowiedzieć się więcej o instalacji wykorzystywanej przy wodnym ogrzewaniu podłogowym.

 

System ten okaże się dobrym rozwiązaniem w garażach, które mają również pełnić rolę warsztatu lub pokoju relaksowego, z którego korzystać będziemy regularnie. Jeśli jednak konieczność ogrzewania będzie pojawiać się sporadycznie, wówczas warto postawić na przenośne systemy lub zamontować w garażu niewielki grzejnik. Jeśli garaż ma pełnić funkcję magazynu, wówczas należy przeanalizować, jakie materiały i przedmioty będą w nim składowane. Pamiętajmy, że nie wszystkie materiały lubią wysoką temperaturę, a co za tym idzie, ogrzewanie podłogowe może utrudnić przechowywanie.

 

Alternatywy dla ogrzewania podłogowego w garażu

 

Ogrzewanie podłogowe nie będzie opłacalnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy w innych wnętrzach nie korzystamy z tego systemu grzewczego. Warto również uzależnić wybór od posiadanej instalacji grzewczej. Jeśli bazujemy na ogrzewaniu elektrycznym, musimy pamiętać, że ogrzewanie garażu może wiązać się z ogromnym wydatkiem energetycznym. Warto zatem zastosować system, który będzie można wykorzystać jedynie wtedy, gdy potrzebna będzie wyższa temperatura w garażu. Jeśli pragniemy uzyskać w tym miejscu stałą temperaturę, wówczas należy poszukać systemu, który będzie odznaczał się dużą energooszczędnością. Wodne ogrzewanie podłogowe sprawdzi się bardzo dobrze.

 

Do ogrzewania garażu można wykorzystać także grzejnik podłączony do centralnego ogrzewania. Jeśli zależy nam na zminimalizowaniu kosztów ogrzewania, warto postawić na pompę ciepła, która doskonale sprawdza się w nowoczesnych domach. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu znajdziesz wiele ciekawych informacji związanych z kompleksową budową domu. Jeśli zależy Ci na ogrzewanym garażu, warto już na etapie adaptacji projektu zastanowić się wspólnie z architektem nad tym, jaki system okaże się optymalny.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.