Działki leśne mają to do siebie, że są niezwykle urokliwe. No przyznajcie, kto nie chciałby mieszkać w otoczeniu licznych drzew i roślin i zarazem mieć bezpośredni kontakt z naturą? Z pewnością trudno będzie znaleźć takie osoby. Jednak budowa domu na działce leśnej nie jest prosta i może wiązać się z licznymi utrudnieniami oraz niespodziewanymi wydatkami. Jakie są ograniczenia w budowie domów na działkach leśnych i co powinniśmy wziąć pod uwagę, takową planując?
Budowa domu na działce uzależniona jest od miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni. Jeśli przewidziano w nim budowę domu, wystarczy tylko, że dostosujemy się do przedstawionych w nim kryteriów i wystąpimy do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, aby nasza parcela została wyłączona z produkcji leśnej. Trzeba jednak pamiętać, że proces ten wiąże się z różnymi opłatami, chociażby wniesienie opłaty na odszkodowanie za przedwczesną wycinkę drzew. Następnie wystarczy tylko uzyskać pozwolenie na budowę. Co jednak zrobić w przypadku, gdy budowa domu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzeni nie jest przewidziana, albo takowy plan w ogóle nie istnieje?
Przekształcenie działki leśnej w działkę budowlaną. Czy to możliwe?
Ustawa o gruntach leśnych jasno mówi, że grunty te mogą być jedynie przeznaczone do takich celów, jakie określono w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Co w przypadku nieuwzględnienia budowy domu w tym planie? Oczywiście możesz starać się o przekształcenie działki leśnej na budowlaną. W tym celu musisz dostać decyzję od ministra środowiska lub marszałka województwa w porozumieniu z izbą rolniczą. Niestety nie jest to proste i często starania te kończą się niepowodzeniem, a ponadto w procesie tym możesz ponieść wysokie koszty.
W związku z tym najlepszym wyjściem przed kupnem działki leśnej będzie sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni, ponieważ możesz uniknąć dzięki temu wielu problemów. Plan ten możesz dostać w dzienniku urzędowym województwa, a także w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej.
Co zrobić w przypadku gdy plan zagospodarowania nie obejmuje działki leśnej?
Jeśli działka, którą zamierzamy kupić, nie jest zawarta w żadnym planie zagospodarowania przestrzeni, to powinniśmy przeszukać mapy geodezyjne i sprawdzić jej oznaczenie. Kiedy działka ta będzie nieużytkiem, gruntem ornym, pastwiskiem, łąką, sadem lub terenem zalesionym czy zakrzewionym, musi tylko spełniać dwa warunki:
- mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej,
- sąsiadować z parcelą, na której są już jakieś zabudowania (wystarczą nawet fundamenty budynku).
W przypadku, gdy upatrzona przez nas parcela okaże się terenem leśnym, w teorii nie będziemy mogli niczego na niej zbudować. Mimo wszystko zgodę na budowę udzielić może urząd gminy, która może przyznać lub odmówić wydania decyzji o warunkach zabudowy.
Co zrobić w przypadku, gdy gmina nam odmówi? Zostaje nam tylko przygotowanie na własną rękę miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni. Pamiętajmy jednak, że wszystkie koszty z tym związane poniesiemy my sami. Będzie on opiniowany na kilku szczeblach. Możliwe jest jednak to, że prędzej czy później ktoś wyrazi jakiś sprzeciw i budowa domu na działce leśnej skończy się fiaskiem. Na pewno nie polecamy rozpoczynać budowy wbrew prawo, ponieważ taka samowolka skończy się poniesieniem wysokich kar.
Co musisz wiedzieć o wycince drzew na działce leśnej?
Zazwyczaj podczas budowy domu na działce leśnej konieczne będzie wycinka drzew, nawet w promieniu kilkudziesięciu metrów od miejsca postawienia budynków. Niestety jest to konieczne, gdyż pozostawienie pojedynczych drzew sprawi, że będą one bardziej podatne na działanie silnego wiatru, w konsekwencji czego się złamać i uszkodzić nasz dom.
Na działkach leśnych, które nie należą do Skarbu Państwa, ścięcie drzew umożliwiać będą uproszczone plany urządzenia lasu, albo decyzja starosty. Kiedy nasza działka nie widnieje w uproszczonym planie urządzenia lasu, musimy starać się o wydanie decyzji dotyczącej wycinki drzew. W momencie, kiedy ją uzyskamy i będzie ona uprawomocniona, będziemy mogli wyciąć drzewa.
Inaczej sprawa ta wygląda w przypadku terenów, które prawnie nie są lasem, ale chociażby terenem zalesionym. Wówczas nie wolno nam wyciąć żadnego drzewa bez odpowiedniej zgody, jeśli pień drzew będzie przekraczał:
- 80 cm (topole, wierzby, klony jesionolistne klony srebrzyste),
- 65 cm (kasztanowce zwyczajne, robinie akacjowe, platany klonolistne),
- 50 cm (pozostałe gatunki drzew).
Musimy pamiętać, że wartości te dotyczą obwodu drzew mierzonego na wysokości 5 centymetrów od powierzchni ziemi.
Co, jeśli chcesz ogrodzić działkę leśną, wycinając przy tym drzewa? Wiedz o tym, że montaż płotu możliwy będzie tylko na gruntach, które nie należą do produkcji leśnej. Aspekty związane z ogrodzeniem powinny być ustalone z nadleśnictwem albo z osobami, które opiekują się lasami nienależącymi do państwa.
Jak widać, budowa na działce leśnej nie należy do najłatwiejszych przedsięwzięć. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe będzie spełnienie marzeń o mieszkaniu pośród leśnej zieleni. Trzeba mieć tylko na uwadze wyżej przytoczone aspekty, a budowa domu w lesie może się powieść.