Termoizolacja to niezwykle ważna kwestia. Dzięki niej nie przerosną nas wydatki związane z ogrzewaniem domu. W przypadku nieużytkowanych poddaszy niezmiernie ważne jest właściwe ocieplenie stropu. Odpowiednia termoizolacja będzie w stanie zatrzymywać ciepło w niższych poziomach domu. Niekiedy ociepla się również dach, ale jeśli zamierzamy korzystać z poddasza niezbyt często bądź w ogóle, ocieplanie go będzie bezsensowne, ponieważ będzie bardziej kosztowne, niż ocieplenie samego stropu. Tym razem przyjrzymy się bliżej stropom drewnianym. Jak przystąpić do ich ocieplenia i jak je wykonać?
Jaki materiał do ocieplenia drewnianego stropu będzie najlepszy?
Najczęściej używanym materiałem do wykonania termoizolacji stropu drewnianego jest wełna mineralna. W przypadku jej zastosowania grubość termoizolacji wynosić powinna 20-25 cm, choć lepiej będzie, gdy będzie jeszcze grubsza. Warto także zwrócić uwagę na inny ciekawy materiał termoizolacyjny, jakim są strzępki z wełny skalnej, które nazywane są również granulatem. Charakteryzuje je przede wszystkim to, że są w stanie wypełnić wszystkie zakamarki, bez powstawania żadnych nieszczelności. Najczęściej stosowane są one w przypadku ocieplania stropów, ponad którymi poddasza nie będą użytkowane. Dlaczego? Ponieważ zbudowanie podłogi nad taką warstwą izolacji może się okazać znacznie bardziej skomplikowane, aniżeli w przypadku ocieplenia z wełny mineralnej.
Jak ocieplić strop drewniany?
Wełnę mineralną, która będzie naszym materiałem izolacyjnym, układa się pomiędzy belkami konstrukcyjnymi, podobnie jak w przypadku krokwi. Najczęściej belki te mają około 20 cm wysokości, dlatego izolacja powinna się między nimi zmieścić bez problemu. Polecane jest jednak zastosowanie dodatkowego ocieplenia, znajdującego się ponad belkami.
W przypadku, gdy na termoizolacji będziemy chcieli zrobić podłogę chociażby z desek czy płyt OSB, trzeba pamiętać, że musimy mieć jak je przytwierdzić. Dlatego ostatnia część ocielenia znajdować się powinna między elementami drewnianego rusztu, do którego to przytwierdzimy podłogę. Przed zamocowaniem podłogi warto jednak warstwę termoizolacyjną zabezpieczyć folią wiatroizolacyjną. Chronić będzie ona przed pyleniem wełny mineralnej.
Jak zastosować taką folię? Wystarczy pamiętać o zachowaniu 10-centymetrowych zakładek podczas rozkładania jej pasów. Następnie przymocowuje się je do belek stropowych, ewentualnie do drewnianego rusztu, jeśli zastosowano dwie warstwy wełny.
Inną możliwością jest zastosowanie dodatkowej warstwy termoizolacji od spodu belek stropowych. W tym przypadku wełnę mineralną umieszcza się pomiędzy częściami stalowego czy drewnianego rusztu, do którego następnie przymocowany zostanie sufit wykonany z płyt gipsowo-kartonowych. Co więcej, jeśli ocieplić zamierzamy strop znajdujący się nad łazienką, pralnią czy innym pomieszczeniem, w którym nie da się uniknąć wilgoci, konieczne będzie ułożenie folii paroizolacyjnej. Dzięki jej zastosowaniu unikniemy zawilgocenia wełny mineralnej, która niestety nie jest odporna na wilgoć.