Osoby zastanawiające się nad wyposażeniem swojego domu w fotowoltaikę często mają wiele pytań związanych z jej działaniem. Inwestorzy chcą się upewnić, czy fotowoltaika oferuje korzyści także w okresie jesienno-zimowym, a także, czy panele produkują energię w pochmurne dni. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa instalacja fotowoltaiczna, a także, czy jest ona w stanie wyprodukować prąd w chłodniejsze i pochmurne dni roku.
Podstawowe zasady działania fotowoltaiki
Fotowoltaika działa na zasadzie efektu fotoelektrycznego. Elektrony krążące w krzemie znajdującym się w panelu fotowoltaicznych pozwalają przechwycić energię dostępną w fotonach. Wynikiem efektu fotoelektrycznego jest prąd stały, który następnie trafia do falownika, gdzie jest przekształcany w prąd zmienny, który może być wykorzystany w naszym domu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/fotowoltaika możesz dowiedzieć się więcej na temat szczegółowego sposobu działania instalacji fotowoltaicznej.
Chociaż fotowoltaika znajduje zastosowanie od wielu lat, wciąż możemy spotkać się z wieloma mitami na jej temat. Mity te często wynikają z niewiedzy oraz zasłyszanych plotek. Jednym z takich mitów jest chociażby to, że fotowoltaika oferuje korzyści wyłącznie wiosną i latem, tymczasem, panele najwyższą wydajność często uzyskują w słoneczne i zimowe dni. Kolejną kwestią jest działanie fotowoltaiki w pochmurne dni. Do tego jeszcze dojdziemy.
W jakich warunkach fotowoltaika działa najlepiej?
Największy uzysk energii osiągamy w bezchmurne i słoneczne dni. Takie warunki sprawiają, że panele są w stanie pozyskać znacznie więcej energii słonecznej potrzebnej do produkcji prądu. Największe wartości można uzyskać w słoneczne i zimowe dni. Warto bowiem wspomnieć, że moc fotowoltaiki może spadać pod wpływem bardzo wysokich temperatur. A zatem, letnie upały wbrew pozorom nie przynoszą optymalnych wyników.
Finalna moc paneli zależy od wielu czynników. Poza pogodą musimy wymienić także odpowiednią lokalizację, prawidłowy sposób montażu, a także wybrany falownik. Sam region kraju ma duże znaczenie na roczną produkcję energii. Najwyższe wyniki można uzyskać na południowym wschodzie, gdzie z instalacji o mocy 1kW można uzyskać ponad 1100kWh energii rocznie, podczas, gdy w północno-zachodnich regionach kraju jest to ok. 950-1000kWh energii.
Czy fotowoltaika działa w pochmurne dni?
Jak najbardziej tak! Efekt fotoelektryczny zachodzi również w pochmurne dni, jako iż chmury nie stanowią dostatecznie silnej zapory dla promieniowania słonecznego. Co za tym idzie, do paneli wciąż docierają fotony, które są niezbędne w procesie produkcji energii. Co oczywiste, fotowoltaika uzyskuje największą wydajność w słoneczne dni, jednakże mitem jest, że nie produkuje ona prądu w dni pochmurne. Jedynym okresem niemal całkowitej bezczynności paneli jest noc. Także ulewny deszcz lub opady śniegu obniżają produkcję energii do minimum.
Czy instalacja fotowoltaiczna przynosi korzyści przez cały rok?
Także w tej kwestii mamy pozytywną wiadomość dla inwestorów, którzy myślą o zakupie i montażu fotowoltaiki. Jest to instalacja całoroczna, która przynosi nam korzyści zarówno w okresie letnim, jak również zimą. Jak już wspomnieliśmy, to właśnie słoneczne i chłodne dni oferują warunki, w których instalacja fotowoltaiczna działa najwydajniej. Panele lepiej poradzą sobie w słonecznej aurze przy temperaturze -5 st. C, aniżeli w 40-stopniowym upale.
Oczywiście zimą uzysk energii jest mniejszy, w porównaniu z okresem letnim. Wynika to przede wszystkim z dużo krótszych dni. Ponadto, zagrożeniem dla wydajności paneli są oczywiście opady śniegu. Po każdych opadach musimy bowiem oczyścić panele z zalegającego śniegu, aby umożliwić efekt fotoelektryczny. Warto wspomnieć, że właściciele instalacji fotowoltaicznej mogą odzyskać do 80% nadwyżki energii właśnie w okresach wzmożonego zapotrzebowania. A zatem, kilka słonecznych dni w zimie może nam zaoferować dostateczne zapasy na kilka dni z opadami śniegu.
Jak wybrać optymalną lokalizację pod montaż paneli?
Ogromne znaczenie w kontekście wydajności instalacji fotowoltaicznej ma prawidłowe usytuowanie paneli. Najczęściej są one montowane na spadzistych dachach, ale mogą być usytuowane również na specjalnych stelażach elewacyjnych lub na gruncie. Panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe, aby pozyskiwać jak największe ilości energii słonecznej. Jeśli panele montujemy na dachu, ogromnym udogodnieniem może być okno dachowe, z którego możemy odgarnąć zalegające liście jesienią lub śnieg w okresie zimowym.
Inwestorzy nie muszą się na szczęście martwić kwestiami czysto technicznymi. W wielu nowych domach fotowoltaika jest standardem. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat budowy nowoczesnego domu w technologii murowanej. Już na etapie projektu wybiera się dogodną lokalizację dla ogniw fotowoltaicznych, a także falownika i licznika dwukierunkowego, bez których prawidłowa praca fotowoltaiki nie byłaby możliwa.